Tomasz Latocha: Tereny inwestycyjne to dla mnie priorytet
Rozmowa z burmistrzem Brzeska Tomaszem Latochą.
Jakie inwestycje chce Pan zrealizować w tym roku?
Przed nami kilka ważnych projektów, które już rozpoczynamy, mamy rozstrzygnięte przetargi. Podpisaliśmy umowę z wykonawcą budowy parkingu przy dworcu PKP w Brzesku. To bardzo ważna inwestycja. Nasz brzeski Park&Ride będzie miał w sumie blisko 160 miejsc, w tym specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych. Będzie to dobrze zagospodarowany plac. W rejonie dworca mieliśmy duży problem. Piękny dworzec, zmodernizowana trasa kolejowa, piękne pociągi, ale mieszkańcy nie mieli gdzie zostawić pojazdów, dlatego parkowano gdzie się dało. Teraz sytuacja zostanie uporządkowana. Będzie bezpiecznie i komfortowo. Parking będzie zlokalizowany wzdłuż torów kolejowych w kierunku pobliskiego kościoła na Słotwinie. Tamtejsza parafia prężnie działa, dlatego nowy parking będzie również chętnie wykorzystywany przez wiernych. Warto jeszcze wspomnieć o uruchomieniu w budynku dworcowym filii Poczty Polskiej. To bardzo dobra decyzja, mieszkańcy idąc do pociągu mogą przy okazji zapłacić rachunki, wysłać listy, kupić wodę mineralną i inne artykuły.
Na tym jednak nie koniec. Również w Sterkowcu czekają podróżnych duże zmiany.
Rzeczywiście w Sterkowcu powstanie nowy budynek dworca. Dodatkowo nastąpi zagospodarowanie terenu w ramach scaleń autostradowych. Mam nadzieję, że w tym roku Starostwo Powiatowe wyda stosowne decyzje. Pojawią się nowe drogi dojazdowe, każda działka będzie miała dostęp do drogi publicznej. Wierzę, że ten proces rozpoczęty kilka lat temu uda się sfinalizować. Poza Sterkowcem, projekt scaleń dotyka również takich miejscowości jak: Wokowice, Szczepanów, Mokrzyska, Jasień oraz część Brzeska.
Wróćmy do inwestycji.
Będziemy inwestować w chodniki. Kilka z nich wymaga pilnej interwencji. W pierwszej kolejności wykonamy te projekty, gdzie kończą się terminy pozwoleń i ważność dokumentacji. Nie zapominamy w tym aspekcie również o najbliższym otoczeniu naszych przedszkoli oraz ważnych ciągach komunikacyjnych. Inwestycje w tym obszarze będziemy wykonywać zarówno przy drogach gminnych, jak również przy drogach powiatowych.
Cały czas trwają prace nad dokumentacją związaną z budową hali sportowej w Mokrzyskach. Jest to przecież duża miejscowość, mająca ok. 3,5 tys. mieszkańców, a dzieci od lat ćwiczą w bardzo złych warunkach. Udało nam się wypracować pewne rozwiązania, które skrócą czas realizacji tego zadania i jego koszty, ale powiększamy przestrzeń planowaną pierwotnie. Jednak zapewniam, że będzie to bardzo ciekawy obiekt. Liczę, że jeszcze w tej kadencji uda się zakończyć budowę.
Wyzwanie na tą kadencję?
Uruchomienie terenów inwestycyjnych. To dla mnie najważniejsza kwestia. Niestety zadłużenie naszego samorządu jest bardzo duże. Musimy zabezpieczyć wpływy do budżetu, aby móc realizować kolejne ważne społecznie inwestycje. Mamy tereny inwestycyjne, które są naszą własnością. Do tego należy doliczyć działki będące w gestii prywatnych właścicieli. Pierwszy problem, który musimy rozwiązać to dobre skomunikowanie wspomnianych gruntów. Jesteśmy obecnie na tworzeniu dokumentacji dotyczącej właśnie skomunikowania. Chciałbym, aby w możliwie jak najkrótszym czasie skomunikować chociaż jeden z tych terenów, ale oczywiście pracujemy nad dwoma lokalizacjami: Jadowniki Rędziny oraz Bucz.
Burmistrz nie obawia się ,,trupów w szafie”, które mogą w trakcie kadencji wychodzić na światło dzienne po poprzedniku?
Traktujemy naszą pracę profesjonalnie. Wiemy, że niedoskonałości się pojawiają. Jesteśmy natomiast po to, aby nie narzekać, ale poprawiać kondycję samorządu by mieszkańcom żyło się lepiej. Nie oglądam się do tyłu. Patrzę w przyszłość i myślę o nowych szansach. Chcę, aby Urząd Miejski był otwarty na mieszkańców, którzy będą dobrze czuli się w naszych murach.
Najważniejsze zmiany, które Pan zarządził w ciągu tych niespełna dwóch miesięcy to…?
Zmieniliśmy strukturę organizacyjną Urzędu. Zlikwidowaliśmy stanowiska kierownicze, których była znaczna ilość. Mamy teraz 6 dyrektorów, którzy będą realizować zadania w ramach swoich wydziałów.
Zmieniając nieco obszar, to pragnę podkreślić, że szczególnie ważna dla mnie była decyzja o darmowej komunikacji miejskiej dla seniorów, którzy od początku roku chętnie korzystają z tej możliwości. Kupiliśmy w ostatnim czasie dwa autobusy. To była pilna inwestycja. Pamiętamy, że nie tak dawno jeden z autobusów spłonął. Kupiliśmy jeden duży autobus oraz nieco mniejszy pojazd niskopodłogowy. Złożyliśmy również wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego o dotację na zakup kolejnych pojazdów niskopodłogowych oraz niskoemisyjnych. Jeśli nasze wnioski przejdą, będziemy sukcesywnie wymieniać nasz tabor. To dla nas bardzo ważny cel. Chcemy rozwijać nasze przedsiębiorstwo komunikacyjne, które musi spełniać obecne standardy transportowe. Jego istnienie ma również ważny cel rynkowy, ponieważ reguluje ono ceny. Gdyby nie nasza oferta, prywatni przewoźnicy na pewno podnieśliby ceny.
Panie szanowny. Sek w tym że mówisz Pan albo o rzeczach które przygotował poprzedni burmistrz, tak jak w przypadku parkingu przy dworcu PKP, o rzeczach nieistotnych takich jak nowa lokalizacja punktu pocztowego, lub też o sprawach które ma robić Starostwo lub PKP bez pomocy gminy. Gdzie tu konkrety?