25 kwietnia 2024
Wywiady

Tomasz Stelmach: Zależy mi na propagowaniu nowoczesnego patriotyzmu

Rozmowa z dyrektorem Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie.

 

Za Panem już kilka miesięcy pracy w roli dyrektora Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Tarnowie. Jak je Pan ocenia?

Praca na tym stanowisku daje mi olbrzymią satysfakcję. Każdego dnia uczę się czegoś nowego. Mamy wspaniałą młodzież, dobrą bazę lokalową i kadrę. Nasz wspólny produkt o nazwie „Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie” ma naprawdę dobrą jakość, choć mam świadomość, że jeszcze wiele do zrobienia. 

CKiW OHP to nie tylko praca wychowawcza, ale też rozbudowana działalność kulturalno – sportowa.

Tak, głównym celem działalności Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie jest umożliwienie młodzieży zaniedbanej wychowawczo uzupełnienia wykształcenia i zdobycia kwalifikacji zawodowych oraz prowadzenie działalności wychowawczej, profilaktycznej  i resocjalizacyjnej wśród młodzieży zagrożonej i niedostosowanej społecznie. Działalność w zakresie pracy kulturalno – oświatowej i rekreacyjno – sportowej, stwarza warunki do rozwijania zainteresowań i dbania o zdrowie. W ramach organizowanych zajęć pozalekcyjnych, młodzież bezpłatnie uczęszcza na basen, halę sportową, gokarty, siłownię. Organizujemy zajęcia plastyczne, sceniczno – taneczne czy komputerowe. Kilkanaście porozumień o współpracy, zawartych z lokalnymi instytucjami i firmami, otwarło nam drogę do współorganizowania i korzystania z różnych alternatywnych metod spędzania czasu wolnego. Chodzimy na mecze Termaliki, mecze żużlowe, do kina, teatru, na łyżwy. Ostatnio zwiedzaliśmy nawet Zakłady Mechaniczne!

W działalności CKiW OHP w Tarnowie wyróżniają się również działania Patriotyczne. Czy te przedsięwzięcia będą kontynuowane?  

Przedsięwzięcia te będą z całą pewnością kontynuowane, są bowiem bardzo ważną częścią wychowania: kształtują patriotyczne postawy młodego pokolenia, uświadamiają historię, narodowość, umacniają w nas i pielęgnują poczucie wspólnoty. Nie możemy ograniczać się do werbalnego przekazywania wiedzy o kraju i obowiązkach obywatelskich, stąd liczne przedsięwzięcia organizowane przez tarnowskie Centrum, np. wmurowanie Kapsuły Czasu z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski czy Sztafeta Pamięci OHP z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W najbliższym czasie w CKiW OHP nie zabraknie interesujących przedsięwzięć. Jednym z nich będzie Olimpiada Informatyczna, a także Spartakiada Niepełnosprawnych. Jak przedstawiają się przygotowania do tych przedsięwzięć?

To prawda. Rozpoczęły się przygotowania do XII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Informatycznej Młodzieży OHP. W dniach 23 do 26 marca tego roku będziemy gościć w Tarnowie najlepszych informatyków z całej Polski, odbywających naukę w strukturach Ochotniczych Hufców Pracy. Celem konkursu jest rozwój aktywności poznawczej młodzieży uzdolnionej, motywowanie uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności. Konkurs daje możliwość wyłaniania talentów i wspierania uczniów zdolnych w zakresie informatyki komputerowej oraz promowania ich osiągnięć. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Minister Rodziny,  Pracy i Polityki Społecznej, Komendant Główny Ochotniczych Hufców Pracy, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Starosta Tarnowski oraz Instytut Informatyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Spodziewamy się zatem przyjazdu wielu znamienitych gości na finał Konkursu.

Kolejnym dużym przedsięwzięciem organizowanym przez tarnowskie Centrum, będzie XIII Międzynarodowa Spartakiada Młodzieży Niepełnosprawnej „Europa bez barier 2017”. Problemy osób niepełnosprawnych są coraz dotkliwsze, a wspólne ich rozwiązywanie staje się koniecznością ludzi sprawnych i niepełnosprawnych. Przezwyciężenie wszelkich barier jest możliwe poprzez integrację, która jest wyrazem demokratyzacji sposobu życia społecznego. Taką możliwość stwarza Spartakiada, której głównym celem jest integracja osób niepełnosprawnych z Europy. Wzorem lat ubiegłych w Spartakiadzie uczestniczyć będą reprezentacje młodzieży niepełnosprawnej z Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Białorusi (łącznie ok. 150 osób). W programie imprezy, która odbędzie się w dniach od 21 do 25 maja  przewidziano zawody sportowe, warsztaty plastyczne, muzyczne, spotkania integracyjne oraz bogaty program artystyczny.

Z jakimi planami rozpoczęli Państwo rok 2017?

W dalszym ciągu będziemy realizować politykę państwa w zakresie edukacji, wychowania oraz zatrudnienia młodzieży. Głównym wyzwaniem będzie rekrutacja na rok szkoleniowy 2017/18, która właśnie się rozpoczyna. W bogatej ofercie dla młodzieży, proponujemy m.in. naukę w 3-letniej szkole branżowej pierwszego stopnia w zawodzie ślusarz – będzie to klasa patronacka Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. To niewątpliwie ogromna szansa dla naszego Centrum na rozwój kształcenia zawodowego, wychowania patriotycznego, promocję dobrych praktyk, a dla absolwentów – na znalezienie pracy. Zapraszam do zapoznania się z ofertą na rok 2017/18, znajduje się ona na naszej stronie internetowej oraz prężnie działającym Facebooku. Młodzieży proponujemy m.in. bezpłatne wyżywienie, zakwaterowanie, status pracownika młodocianego (wynagrodzenie) oraz praktyki we własnych warsztatach szkoleniowych.

To plany jako dyrektora CKiW OHP już z znamy, ale jest Pan również aktywnie działającym samorządowcem – członkiem Zarządu Powiatu Tarnowskiego i radnym powiatowym reprezentującym gminę Tarnów. Jakie w tym zakresie plany na drugą część kadencji?

Jako samorządowiec wywodzący się z PiS mam nakreślony już od tamtej kadencji katalog priorytetów, które konsekwentnie realizuję dla dobra wspólnego całego składającego się z 16 gmin powiatu jak i mieszkańców gminy Tarnów. Głównie skupiam się na poprawie bezpieczeństwa na drogach powiatowych poprzez poprawę infrastruktury drogowej (nowe nakładki bitumiczne, chodniki i ścieżki rowerowe). Corocznie w partnerstwie z poszczególnymi gminami, w tym i gminie Tarnów, powstaje kilka nowych fragmentów chodników, które wpływają znacząco na bezpieczeństwo pieszych. W tym segmencie mojej działalności w Zarządzie i Radzie Powiatu chcę by do końca tej kadencji zrealizować jeszcze co najmniej dwie nowe nakładki asfaltowe w gminie Tarnów. Niemniej ważne jest nasze ukierunkowanie na doposażenie jednostek OSP. Czynimy to rok rocznie w kwocie ponad 300 tys. na cały powiat. Promesy na doposażenie jednostek czuwających bezpośrednio nad bezpieczeństwem obywateli to konkretna pomoc, którą druhowie OSP dostrzegają. W połączeniu ze wsparciem z gmin perspektywa sprzętowa i lokalowa struktur OSP wygląda zachęcająco. Również do końca tej kadencji pragniemy iść w tym kierunku. Trzecim moim polem aktywności jest propagowanie nowoczesnego patriotyzmu, opartego na dobrej znajomości historii Polski jak i naszego subregionu. Jest kilka pomysłów do realizowania na tym polu, szczegóły będą znane publicznie już wkrótce. Zaczynamy od tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, a w perspektywie mamy w 2018 roku obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rozmawiał Rafał Kubisztal

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.