Ubezpieczenie na życie przy zaciąganiu kredytu – czy jest obowiązkowe?
Jeżeli chcemy wziąć duży kredyt, najczęściej hipoteczny, musimy liczyć się z tym, że bank może wymagać od nas ubezpieczenia na życie. Czy mamy obowiązek go kupować i jaki mamy właściwie wybór? Przyjrzyjmy się zatem zakupowi ubezpieczenia przy zaciąganiu kredytu.
Bank potrzebuje zabezpieczenia, ponieważ musi uwzględnić ryzyko, że kredytobiorca z różnych przyczyn może mieć w trakcie trwania umowy różne problemy finansowe. Tym zabezpieczeniem jest właśnie polisa na życie. Jednak jako klienci mamy prawo wyboru oraz prawo odmowy. Musimy jednak wiedzieć co się z tym wiąże, dzięki czemu będziemy wiedzieć jaka decyzja będzie dla nas najlepsza.
Po co nam ubezpieczenie na życie?
Scenariusz jest prosty – planujemy zakup np. mieszkania, udajemy się do banku, mamy zdolność kredytową, wkład własny, dobrą pracę i umowę na czas nieokreślony. Wydawać by się mogło, że powinniśmy otrzymać dobre warunki kredytowania, jednak bank zawsze bierze pod uwagę, że przez 20 lat spłaty kredytu może zdarzyć się wszystko: poważna choroba, wypadki, śmierć kredytobiorcy. Dla banku najważniejsza jest spłata kredytu, zatem próbuje zabezpieczyć się ubezpieczeniem na życie – w razie śmierci ubezpieczonego, bank może liczyć na spłatę kredytu.
Każdy bank ma zatem przygotowaną ofertę ubezpieczeniową dla swoich klientów. Musimy się jednak liczyć z brakiem wyboru, a co za tym idzie – nie zawsze korzystną dla nas ofertą ubezpieczenia.
Polisa na życie powinna być indywidualnie dopasowanym produktem – podobnie jak wygodne buty, telefon czy samochód – musi odpowiadać naszym konkretnym potrzebom. Warto zatem zastanowić się czego oczekujemy względem ubezpieczenia, ponieważ każdy z nas znajduje się w zupełnie innym momencie życia, posiada inne dochody oraz zobowiązania finansowe.
Możemy oczekiwać podstawowej funkcji ubezpieczenia – odszkodowania z tytułu zgonu, wówczas zabezpieczamy finansowo rodzinę na ewentualną śmierć. Jeśli np. nasza praca wiąże się z wieloma wyjazdami i delegacjami – możemy zabezpieczyć się dodatkowo od wypadków komunikacyjnych czy pobytu w szpitalu – w takiej sytuacji możemy liczyć na wsparcie finansowe, ale również pomoc ubezpieczyciela w zorganizowaniu niezbędnej rehabilitacji czy dowóz leków.
Osoby, które z kolei obawiają się poważnego zachorowania – mogą zdecydować się na ubezpieczenie na wypadek ciężkich chorób (w tym zawał serca, udar mózgu, cukrzyca, nowotwory). Dzięki takiemu ubezpieczeniu możemy liczyć na pomoc finansową, ale również wizytę domową lekarza, pomoc domową w czasie hospitalizacji, odszkodowanie z tytułu operacji oraz pobytu w szpitalu, wsparcie psychologa.
W skrócie – warto dopasować ubezpieczenie do siebie. To, co może nas w przyszłości spotkać, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, by nie wpłynęło na nasza kondycję finansową. Dzięki temu będziemy mogli stawić czoła problemom, spłacając równocześnie kredyt, który zaciągnęliśmy.
Polisa na życie do kredytu – co oferuje bank?
Oczywiście oferta banku wielu osobom może w zupełności odpowiadać, jednak warto przyjrzeć się bliżej temu, co proponuje nam bank.
Bank najczęściej współpracuje z wyłącznie jedną firmą ubezpieczeniową. Oznacza to, że wyboru właściwie nie mamy żadnego – zatem ubezpieczenia tańsze lub o lepszej ochronie mogą nas zupełnie ominąć.
Przede wszystkim nie podejmujmy decyzji podczas spotkania w banku – poprośmy o dokumenty związane z warunkami umowy do zapoznania się w domu i możliwości zastanowienia się nad zakupem. Może okazać się, że stosunkowo niewysoka cena to jedyny atut oferowanej polisy.
Posiadanie ubezpieczenia na życie wpływa bardzo często na oprocentowanie kredytu. Jeśli zdecydujemy się na zakup polisy – możemy liczyć na lepsze warunki kredytu, bank jednak nie musi wymagać, byśmy zakupili ubezpieczenie za pośrednictwem banku, jak również nie musi wymagać, byśmy te ubezpieczenie w ogóle zakupywali. Odmowa zakupu ubezpieczenia może jednak skutkować odmową udzielenia kredytu, a to najczęściej dotyczy wysokich i wieloletnich kredytów.
Wielu z nas nie ma najmniejszej ochoty na samodzielne szukanie ubezpieczenia na życie, przeglądanie ofert czy porównywanie warunków umowy. Muszą się jednak liczyć z tym, że oferta, jaką złoży im bank, nie musi być wcale korzystna.
Jak szybko i łatwo znaleźć dobre ubezpieczenie?
Wystarczy sprawdzić ubezpieczenie na życie z www.rankingubezpieczennazycie.pl, czyli z pomocą strony, która w całości poświęcona jest tematyce ubezpieczeniowej. Dzięki temu w sposób szybki i łatwy dowiemy się wielu cennych informacji, znajdziemy kilka korzystnych rozwiązań.
Bardzo dobrym krokiem będzie porównanie kilku ofert ze sobą. Jednak szybko możemy zorientować się, że dostępnych ofert jest tak wiele, że takie porównanie może zająć nam naprawdę sporo czasu. Tutaj z pomocą przyjdzie nam porównywarka ubezpieczeniowa. Jest to narzędzie, które na podstawie udzielonych przez nas informacji o poszukiwanym ubezpieczeniu, znajdzie kilka najbardziej dopasowanych ofert. Wystarczy, że wypełnimy krótką ankietę, w której zaznaczymy nasze możliwości finansowe, rodzaj ubezpieczenia oraz ochrony, jakie nas interesują oraz podamy dane kontaktowe.
Po przygotowaniu oferty najbardziej dopasowanych polis – skontaktuje się z nami konsultant, który przedstawi szczegóły każdego z produktów. Decyzja należy do nas, ale w ten sposób możemy zaoszczędzić nie tylko sporo własnych środków, ale również wiele cennego czasu, który musielibyśmy poświęcić na samodzielne szukanie.
Pomocny może być również kalkulator ubezpieczenia na życie w www.rankingubezpieczennazycie.pl, ponieważ nie każdy z nas potrafi poradzić sobie z wyliczeniem procentu, jaki przysługuje nam z tytułu określonego zdarzenia. Sumy ubezpieczenia, ceny składek nie zawsze są dokładnie przedstawione w ofercie, zatem kalkulator może pomóc nam wszystko dokładnie wyliczyć.
Samodzielnie zakupione ubezpieczenie będzie dla nas najlepszym zabezpieczeniem na przyszłość, a bank powinien uwzględnić nasz wybór.
Materiał zewnętrzny