13 lipca 2024
Aktualności

Uwaga smog!

Dziś, 11 stycznia, zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM 10 w Tarnowie może poważnie przekroczyć dopuszczalne normy. Z prognozy, opracowanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że w godzinach 6.00 – 18.00 stężenie pyłu może być wyższe niż 150 mikrogramów na metr sześcienny. Dopuszczalna norma to 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Jak sytuacja wyglądała wczoraj? O godzinie 19.00 stacja pomiarowa przy ulicy Bitwy Pod Studziankami odnotowała nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej normy pyłu PM 10 – 73 mikrogramy na metr sześcienny. Godzinę później, o 20.00 stacja przy ulicy Księdza Romana Sitko wskazywała podobne wartości – 75 mikrogramów pyłu na metr sześcienny. Jeżeli prognozy na dziś się sprawdzą, stężenie zanieczyszczeń może być ponad dwukrotnie większe.

Dopuszczalne stężenie pyłu PM 10, 50 mikrogramów na metr sześcienny oznacza, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia. Przy stężeniu 200 mikrogramów pyłu zawieszonego na metr sześcienny jakość powietrza jest zła i należy ograniczyć aktywności na powietrzu. Pył zawieszony PM 10 jest jednym ze składników smogu – mieszaniny pyłów i związków chemicznych, powstających na skutek tak zwanej niskiej emisji – czyli palenia w domowych piecach węglem złej jakości, drewnem i śmieciami oraz emisji spalin samochodowych. PM 10 niekorzystnie wpływa na zdrowie – jego ziarna są niewielkie i potrafią przeniknąć głęboko do płuc.

Sytuację znacznie poprawi zmiana pogody oraz południowy wiatr, który już dziś w porywach może osiągać 60km/h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.