13 lipca 2024
AktualnościFotoreportaże

Wierzchosławice: Zaduszki Witosowe [FOTOREPORTAŻ]

Jak co roku w pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych ludowcy z całego kraju spotykają się przy grobie Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Nie inaczej było w tym roku.Tegoroczne Zaduszki Witosowe to też spotkanie wyjątkowe, pierwsze po wyborach parlamentarnych. W Wierzchosławicach odbyło się także uroczyste posiedzenie Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego, która zdecydowała, że Władysław Kosiniak-Kamysz jest naturalnym kandydatem ludowców na prezydenta.
Dzisiejsze uroczystości tradycyjnie zainaugurowała msza święta w wierzchosławickim kościele, po której liczne poczty sztandarowe wraz z tłumem uczestników przemaszerowały na pobliski cmentarz, aby stanąć przed grobem Wincentego Witosa.

– Budujemy ruch społeczny, ruch ludowy, przez to powszechny i obywatelski. Jesteśmy zobowiązani kontynuować budowę wielkiej Koalicji Polskiej dla Polski i dla Polaków – mówił podczas swojego przemówienia Władysław Kosiniak-Kamysz. – Musimy przyrzec przed grobem największego z nas (…), że zrobimy wszystko, żeby zachować niepodległość, wolność, uszanować ludzi ciężkiej pracy, żeby nieść kaganek oświaty, zwiększać prawa obywatelskie i odpowiedzialność obywateli za Polskę. Przywrócić tak naprawdę Polskę obywatelom, nadać jej pełen wymiar państwa demokratycznego, samorządowego, a przez to sprawiedliwego.

Oczyścić Wincentego Witosa

Prezes Polskiego  Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił również licznie zgromadzonych sympatyków, że będą podejmować działania, zmierzające do przyjęcia przez parlament ustawy dotyczącej unieważnienia orzeczeń wydanych wobec Wincentego Witosa i innych polityków w procesie brzeskim w latach 30.

– To jest nasze zobowiązanie, to jest nasz cel, to jest nasze wyzwanie, to jest nasza święta sprawa i tego dokonany, bo razem zdolni jesteśmy dokonać cudu – podkreślił prezes PSL. – Po 30 latach suwerennej Polski przyszedł czas, przyszedł ten moment, żeby nie tylko przez amnestię, przez dekret prezydenta z 1939 roku, ale tak naprawdę przez decyzję sądu w Polsce i uchwały parlamentu znieść hańbę sądu brzeskiego z Wincentego Witosa i wszystkich skazanych w procesie brzeskim – mówił Kosiniak-Kamysz.

W dzisiejszych Zaduszkach Witosowych wzięli udział najważniejsi politycy PSL, europosłowie, samorządowcy oraz potomkowie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy.

Kosiniak-Kamysz naturalnym kandydatem na prezydenta

Natomiast podczas posiedzenia Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego podjęto uchwałę, w której stwierdzono, że naturalnym kandydatem ludowców na prezydenta jest prezes Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Zanim będzie oficjalne zgłoszenie kandydata PSL, zanim rozpocznie się oficjalna kampania, spróbujmy wyłonić wspólnego kandydata jak najszerszych środowisk na opozycji – mówił prezes PSL dziennikarzom po zakończeniu obrad. – To jest nasza propozycja, którą zgłaszaliśmy już wcześniej, dzisiaj ona nabrała formalnego wymiaru. Uważamy, że, aby wygrać wybory prezydenckie, trzeba połączyć różne środowiska. Żadna z partii opozycyjnych nie zrobi tego sama, to musi być szersze środowisko. Jesteśmy gotowi na prawybory z tymi, z którymi jesteśmy w Europejskiej Partii Ludowej, czyli z Platformą Obywatelską – dodał.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.