25 lutego 2024
Wywiady

WIESŁAW KRAJEWSKI: Polski Ład zmieni nasz kraj

Rozmowa z posłem Wiesławem Krajewskim, liderem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu tarnowskim.

Podczas jednego z wystąpień podkreślał Pan, że Polski Ład zmieni nasz kraj. Czy nie są to słowa na wyrost?

Powtórzę to jeszcze raz: Polski Ład zmieni nasz kraj! To staje się faktem, miliardy złotych zostały przekazane samorządom, a to nie koniec. Proszę zwrócić uwagę, że wsparcie w ramach Polskiego Ładu niejednokrotnie dla gmin jest większe aniżeli ich roczny budżet inwestycyjny. Patrząc na region tarnowski widzimy jak te pieniądze są potrzebne. Dla przykładu gmina Wierzchosławice wyremontuje 6 placówek oświatowych, gmina Żabno i Radłów wykonają brakujące fragmenty kanalizacji, gmina Tuchów wyremontuje chyba wszystkie drogi gminne, które tego wymagają, gmina Gręboszów otrzymała 5 mln zł na budowę Gminnego Centrum Kultury w Gręboszowie, a gmina Olesno otrzymała 6,3 mln zł na budowę sali gimnastycznej z zapleczem socjalnym przy Szkole Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich. Tych przykładów mógłbym mnożyć. Ogromną zaletą tego projektu jest to, że samorządy otrzymują niebagatelne środki na to, czego potrzebują – bez ograniczeń np. tylko na drogi, czy na oświatę. W gminach są różne potrzeby, a ich włodarze najlepiej je interpretują. Łączna kwota przeznaczona dla samorządów z subregionu tarnowskiego wynosi ponad 456 mln zł w pierwszym naborze.

Ale jakim kosztem. Włodarze wyliczają ile stracą na Polski Ładzie z tytułu zmian podatkowych. Tarnów na przykład wyliczył swoje straty na ponad 30 mln zł.

To nie jest prawda, a wręcz jest to propagandowe podejście. Nim przejdę do ogółu, zacznę od końca. Skoro Tarnów prezentuje takie wyliczenia, to wczoraj już wyszedł na zero. Z trzech inwestycji zgłoszonych przez Tarnów do Polskiego Ładu dofinansowane zostaną dwie – letni park wodny z towarzyszącą infrastrukturą do zawodów w ramach Igrzysk Europejskich oraz rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 9 z budową nowej sali gimnastycznej. Na te dwa zadania miasto ma otrzymać 30 milionów 200 tys. zł.

A teraz cała prawda o podatkach. Sytuacja finansowa samorządów w latach 2016-2020 poprawiła się w stosunku do lat 2011-2015. Wzrosły dochody ogółem oraz kwoty we wszystkich kategoriach dochodów JST. W 2015 roku wpływ z podatku PIT wyniósł 45 mld zł a w 2021 roku 69 mld zł. Natomiast wpływ z podatku CIT w 2015 roku wynosił 26 mld zł a w 2021 roku wynosi 50 mld zł. Widzimy zatem jak wzrosły dochody samorządów z tego tytułu. Dodajmy, że 8 mld zł przeznaczono na subwencje ogólne w ramach ewentualnych zmniejszeń w dochodach JST z powodu zmian podatkowych, szczególnie z uwzględnieniem wprowadzonej większej wolnej kwoty od podatku.

Zmieńmy temat. Panie pośle, to kiedy Polska opuści Unię Europejską?

W chwili, gdy obecna opozycja dojdzie do władzy…

Co?

Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie mówiło o wyjściu Polski z UE. To opozycja ciągle podsyca ten temat, ten kłamliwy fake news. To chyba w głowach liderów opozycji jest pomysł wyjścia z UE. My o tym nie myślimy, bo takiego tematu nie ma. Słusznie premier Mateusz Morawiecki zaznaczył podczas wystąpienia w Sejmie, że ,,Tak jak nie powinniśmy w tej Izbie dyskutować o tym, czy istnieje wielki potwor z Loch Ness, tak nie powinniśmy dyskutować o polexicie, bo nie ma czegoś takiego”.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.