13 lipca 2024
Aktualności

Wzruszające powitanie w Zakliczynie potomków polskich zesłańców z Kazachstanu

W zakliczyńskim Ratuszu odbyło się uroczyste powitanie trzyosobowej rodziny repatriantów z Kazachstanu, która zamieszkała na terenie gminy. Samorząd przygotował jej mieszkanie w budynku byłego domu nauczyciela w Charzewicach.

Pani Nadieżda Buss przyjechała z Kazachstanu do zakliczyńskiej gminy wraz ze swoim synem Andrzejem i synową Kristiną. Wcześniej w Polsce – w Koszycach Małych w gminie Tarnów zamieszkał z żoną i dziećmi drugi syn pani Nadieżdy – Siergiej. W Kazachstanie wciąż jest jeszcze córka i dwoje wnuków.

Nowych mieszkańców gminy Zakliczyn burmistrz Dawid Chrobak powitał słowami: „Witajcie. Od dzisiaj nasza mała ojczyzna to Wasz nowy dom. Będziemy robić wszystko, aby Wam niczego tutaj nie brakowało”.  A przewodnicząca Rady Miejskiej w Zakliczynie Anna Moj dodała: „Ta ziemia jest piękna, a ludzie otwarci. Chcemy, abyście się u nas czuli jak najlepiej”.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli nam wrócić do ziemi ojców, do naszej Ojczyzny. Jestem niezwykle szczęśliwa, ale pełnia szczęścia to będzie dopiero wtedy, gdy przyjedzie tutaj córka z mężem i dziećmi, która również stara się o osiedlenie w Polsce – powiedziała Nadieżda Buss.

Na uroczystości powitania obecni byli prezes Związku Repatriantów RP Aleksandra Ślusarek oraz poseł Michał Wojtkiewicz.

Staramy się tak rozlokowywać repatriantów, aby łączyć rodziny, aby były w bliskiej odległości od siebie. Chciałabym jednak zwrócić uwagę na inny fakt, że burmistrz Dawid Chrobak spełnił dzisiaj testament swojego taty. Z jego ojcem, ś.p. Stanisławem Chrobakiem, wówczas wójtem gminy Zakliczyn już na początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia rozmawiałam o sprowadzeniu tutaj polskich zesłańców z terenu byłego ZSRR. Wówczas względy proceduralne stanęły na przeszkodzie w sprowadzeniu repatriantów – stwierdziła Aleksandra Ślusarek.

Gmina Zakliczyn na remont budynku w Charzewicach, w którym jest około 60 metrów powierzchni mieszkalnej otrzymała 220 tys. zł ze środków rządowych.

Podczas wydarzenia wręczono również nagrody laureatom IV Gminnego Konkursu im. Ojca Jana Góry „Mój Zakliczyn – Moja Gmina”. Uczestnicy konkursu przygotowują prace plastyczne i literackie. Organizatorami konkursu są Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn oraz Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Stróżach. Celem konkursu jest propagowanie  patriotyzmu i idei ,,Małych Ojczyzn”. Hasło przewodnie tegorocznego konkursu brzmiało „Miejsca pamięci narodowej Gminy Zakliczyn”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.