13 lipca 2024
Aktualności

ŻABNO: Dawny komisariat przemianowany na filię pogotowia i poradnię

Budynek byłego komisariatu policji w Żabnie został przebudowany i dostosowany do potrzeb filii Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Inwestycja kosztowała 3,8 mln zł. Większość tej kwoty to pozyskane dofinansowanie z Rządowego Programu „Polski Ład”.

Budynek przy ul. Piłsudskiego w Żabnie od kilku lat nie był użytkowany. Do 2019 roku mieścił się w nim komisariat policji. Obiekt był jednak w coraz gorszym stanie technicznym i mundurowi przenieśli się do nowego budynku przy ul. Sieradzkiej.

Po wyprowadzce policjantów budynek, który należał dotychczas do Skarbu Państwa, został przekazany nieodpłatnie powiatowi tarnowskiemu. Były komisariat wymagał pilnego remontu, aby mógł zostać dostosowany do nowych funkcji. W ubiegłym roku powiat tarnowski uzyskał na inwestycję ponad 3 mln zł z Rządowego Programu „Polski Ład”. Ostatecznie remont dawnego komisariatu kosztował 3,8 mln zł. Wkład własny powiatu tarnowskiego to ponad 580 tys.

Budynek po przebudowie jest dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym i podpiwniczeniem. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi około 380 m kw., a powierzchnia użytkowa garażu ok. 37 m kw. Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego zajmować będzie parter i piwnice. Będzie działała całodobowo, natomiast Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zajmie pierwsze piętro i poddasze.

Wicestarosta Jacek Hudyma podczas wypowiedzi na temat nowo otwartego budynku pogotowia

– Do tej pory karetka stacjonowała w budynku ośrodka zdrowia, gdzie nie było komfortowych warunków, a garaż w którym stacjonuje karetka, nie był ogrzewany. Również gmina Żabno, od której wynajmowaliśmy część budynku, zwracała się do nas, że pilnie potrzebuje nowych pomieszczeń dla ośrodka – powiedział wicestarosta Jacek Hudyma.

Starosta Roman Łucarz przemawia podczas otwarcia budynku pogotowia

– Naszym marzeniem było to, aby obie te instytucje miały siedzibę w jednym miejscu. I teraz to marzenie zostało spełnione – powiedział Roman Łucarz.

W wydarzeniu udział wzięli także: Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tomasz Stelmach, Radny Powiatowy Dawid Kurzawski, Burmistrz Żabna Marta Herduś, Dyrektor Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie Kazimiera Kunecka, Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie Renata Smoleń, oraz wykonawca inwestycji Jacek Solak z Firmy Remontowo-Budowlanej w Tarnowie.

Fot. Paweł Topolski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.