25 maja 2024
Aktualności

Zakliczyn: Premier dała pieniądze i… będzie przedszkole ze żłobkiem

Premier Beata Szydło podjęła decyzję o przyznaniu Gminie Zakliczyn prawie milion złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa na budowę samorządowego przedszkola ze żłobkiem. Dzięki temu w Zakliczynie powstanie nowoczesny obiekt dla najmłodszych mieszkańców, spełniający oczekiwania rodziców.
Samorząd gminy Zakliczyn pozyskał już wcześniej 205 tys. zł rządowej dotacji na to przedsięwzięcie – z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Maluch+”. Teraz – dzięki decyzji premier Beaty Szydło o przyznaniu blisko milion złotych – będzie można niezwłocznie ogłosić przetarg i rozpocząć prace budowlane.

– Cała dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia inwestycji jest już gotowa. Mamy wszystkie niezbędne pozwolenia – twierdzi burmistrz Dawid Chrobak. – Będzie pierwszy żłobek w gminie Zakliczyn. Na części parterowej utworzonych zostanie 16 miejsc opieki nad maluchami do 3 lat, a na pozostałej jego części oraz na pierwszej kondygnacji będzie przedszkole. W komfortowych warunkach będzie mogło w nim przebywać nawet przeszło 200 dzieci.

Obecnie potrzeby nie są wprawdzie tak duże, bo w Zakliczynie wystarczy przedszkole na około 150 miejsc, ale – zdaniem burmistrza – zakliczyńska gmina się rozwija i dzieci powinno przybywać, także dzięki Programowi Rodzina 500+, który bardzo sprawnie jest tutaj wcielany w życie.

– Chcemy stworzyć miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi również z tego względu, aby ułatwić rodzicom kontynuowanie pracy zawodowej – dodaje Dawid Chrobak. – Oczywiście pomysłowo zagospodarowany zostanie również teren wokół nowego obiektu.

Dodajmy, że wcześniej wniosek o rządowe wsparcie dla budowy przedszkola i żłobka w Zakliczynie pozytywnie zaopiniowali Wojewoda Małopolski oraz Małopolski Kurator Oświaty. Obiekt powinien być gotowy jesienią przyszłego roku. Rządowe wsparcie to jedyna obecnie możliwość pozyskania środków zewnętrznych na tego typu inwestycję, gdyż dostępne obecnie programy unijne będące w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego nie przewidują dotacji do budowy nowych przedszkoli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.