15 lipca 2024
Aktualności

Zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Mieszkańcy Małopolski spisali się na medal!

Za nami sześć miesięcy najważniejszego badania statystycznego dekady – Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, który skończył się po sześciu miesiącach 30 września.

– W Małopolsce mieszkańcy spisali się wzorowo, a finiszujemy z doskonałymi wynikami, w pierwszej piątce najlepszych województw zarówno pod względem udziału spisanych mieszkań, jak i osób – podsumowuje Łukasz Kmita, wojewoda małopolski i wojewódzki komisarz spisowy.

– Połowa mieszkańców Małopolski spisała się przez Internet, chętnie spisywano się również przez telefon, w urzędzie statystycznym, urzędach gmin oraz w mobilnych punktach spisowych, podczas licznych wydarzeń plenerowych. W prace spisowe byli zaangażowani pracownicy wojewódzkiego biura spisowego w urzędzie statystycznym w Krakowie, gminne biura spisowe oraz 1400 rachmistrzów – dodaje Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie i zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego.

Na całym świecie powszechne spisy ludności są podstawowym narzędziem gromadzenia informacji o sytuacji demograficznej i społecznej. To jednocześnie fundament diagnozy i kreowania potencjału społeczno-gospodarczego kraju. Z częstotliwością raz na dziesięć lat dostarczają najbardziej aktualnych i szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na różnych poziomach podziału administracyjnego kraju.

– Narodowy Spis Powszechny 2021 został zrealizowany w szczególnych warunkach epidemii, co więcej z powodzeniem, dlatego dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w prace spisowe. Bez ich udziału nie osiągnęlibyśmy takiego wyniku! – mówi dyrektor Agnieszka Szlubowska.

– Szczególne podziękowania składamy wszystkim Mieszkańcom województwa małopolskiego za wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021! Pokazaliśmy, że liczymy się dla Polski! Dziękuję jednocześnie wszystkim pracownikom Urzędu Statystycznego w Krakowie oraz rachmistrzom spisowym, zwłaszcza za znaczny wysiłek i ogromną mobilizację na ostatniej prostej – przekazuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Najwyższym wskaźnikiem spisanych mieszkań mogą się pochwalić powiaty: olkuski, proszowicki, gorlicki, tarnowski dąbrowski, nowosądecki, nowotarski, myślenicki, wadowicki, brzeski i chrzanowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.