17 czerwca 2024
Wywiady

ZBIGNIEW KAJPUS: Polska Przyszłości w bezpiecznej Europie

Rozmowa z przewodniczącym stowarzyszenia EuropejskaPL Zbigniewem Kajpusem.

Tarnowianin pokieruje europejską inicjatywą, tego bym się nie spodziewał…

Widzi Pan redaktor, że wszystko jest możliwe.

EuropejskaPL to inicjatywa polityczna czy społeczna?

Jest to inicjatywa europejska. EuropejskaPL powstała mając na celu zachowanie i rozwój wartości europejskich i demokratycznych w Polsce i Europie oraz w celu zapewnienia europejskiego poziomu życia dla Polaków. Chcemy, aby Polakom i Europejczykom żyło się lepiej i bezpieczniej. Polska i Europa to dwa główne filary, na których opiera się nasze stowarzyszenie. Nasza organizacja łączy ludzi, którzy myślą podobnie i chcą wspólnie działać.

Jesteście zatem nowym think tankiem?

Trochę tak, trochę nie. Poza wypracowaniem gotowych rozwiązań chcemy je również wcielać w życie. Ma być to ogólnoeuropejskie forum wymiany myśli i inicjatyw, mamy swoich współpracowników w różnych krajach Europy. Czerpiemy z ich doświadczeń i wiedzy. Działamy przede wszystkim na miejscu, mamy swoich reprezentantów w kilku województwach, cały czas rozwijamy się i poszerzamy nasze środowisko o nowe osoby, ale również przedsiębiorstwa.   

Na czym skupiacie się w swojej pracy?

Mamy cztery filary:

  1. Polska w bezpiecznej Europie
  2. Europejska emerytura i Europejska opieka medyczna.
  3. Przedsiębiorczość bez barier.
  4. Polski kapitał i jego ochrona.

Polska w bezpiecznej Europie, czyli Konstytucja Europejska gwarantująca takie same prawa i obowiązki dla wszystkich Europejczyków. Odnawialne źródła energii jako podstawa ochrony środowiska naturalnego. Wspólny Europejski system zakupu surowców energetycznych (ropy naftowej, gazu, energii elektrycznej i innych paliw kopalnych).

Kolejnym filarem jest europejska emerytura i europejska opieka medyczna. Naszym zdaniem w Europie powinien funkcjonować swobodny wybór każdej europejskiej instytucji ubezpieczeniowej w ubezpieczeniach społecznych. Każdy Polak musi mieć możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy bez względu na wiek czy płeć. W przypadku niewygórowanych emerytur Polacy powinni otrzymywać zrównanie ze środków europejskich do minimum stanowiącego 75% średniej emerytury w Unii. Europę na to stać i gwarantowałoby to takim osobom godne życie na emeryturze. Na takie działania powinny iść właśnie środki z Funduszu społecznego EU. Polacy tak jak i inni Europejczycy powinni liczyć na europejską opiekę medyczną na wysokim poziomie gwarantującą dostęp do każdej metody leczenia i leku zatwierdzonych przez Europejską Agencję Medyczną i refundowaną z ubezpieczenia społecznego.

Przedsiębiorczość bez barier to chyba jeden z najważniejszych filarów, który wymaga prostego i uczciwego jednolitego systemu podatkowego. Dziś w Polsce każdy pracujący Polak oddaje państwu aż 67% z każdej zarobionej złotówki w postaci różnych podatków, danin czy obowiązkowych składek ubezpieczeniowych. Taki poziom obciążenia to swoista kara za aktywność zawodową. W myśl zasady „Warto pracować, ale się to nie opłaca”. My chcemy to zmienić wprowadzając elastyczny system ubezpieczeń społecznych oraz obniżając opodatkowanie.

Ostatnim filarem jest polski kapitał i jego ochrona. Będzie to możliwe dzięki funduszom europejskim kierowanym bezpośrednio do Polaków. Polacy to bardzo przedsiębiorczy naród i sami najlepiej wiedzą jak dobrze zainwestować pieniądze, aby kreowały ich rozwój. Nie potrzebują do tego żadnych pośredników. Dla ochrony polskiego kapitału przed inflacją bardzo ważne jest, aby ograniczyć druk pustego pieniądza, który nie ma pokrycia w gospodarce, a napędza nadmiernie inflację i osłabia wartość złotówki.

Plany ambitne, stanowisko jasne i klarowne. Trudno będzie osiągnąć takie cele nie mając reprezentantów chociażby w Parlamencie Europejskim czy Radzie Europy.

Nasz praca jest oparta na tak zwanej Krajowej Radzie Ekspertów. Korzystamy z wiedzy i doświadczenia wielu osób, które mają bardzo duży bagaż doświadczeń na arenie krajowej czy europejskiej. Niezmiernie cenię sobie zdanie i wiedzę premiera Jerzego Buzka z zakresu polityki energetycznej i jej perspektywy dla Europy. Fundamentalną sprawą jak zawsze są finanse, ponieważ bez nich nie ma ambitnych planów i dobrego szybkiego rozwoju. W tej materii nieoceniona jest wiedza i doświadczenie europosła Jana Olbrychta – członka Komisji Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego. Ale jak Pan też zauważył trzeba wyjść z naszymi postulatami szerzej, na forum europejskie. Musimy mieć świadomość, że przyszłość Polski to przyszłość Europy, a Europa, to jej obywatele. Chcemy, aby Europa chętniej dzieliła się swoim potencjałem z jej obywatelami. Dlatego będziemy działać na rzecz sprawiedliwej, konkurencyjnej, otwartej, tolerancyjnej i bezpiecznej Europy, silnej zarówno wewnętrznie jaki i na arenie międzynarodowej.

Jaka jest natomiast Pana rola?

Zarząd EuropejskaPL powierzył mi funkcję przewodniczącego na pięcioletnią kadencję. To wielka odpowiedzialność, ale i codzienna praca w tworzeniu odpowiednich celów, perspektyw, planów, czy strategii, a może przede wszystkim wiedzy. To opiniowanie i rekomendowanie kompetentnych ludzi do odpowiednich ciał czy instytucji, tak aby kadry decydujące o naszej wspólnej przyszłości były jak najbardziej jakościowe.

Siedzibą EuropejskaPL jest w Kraków dlaczego?

EuropejskaPL to inicjatywa ogólnopolska oraz europejska i właśnie w Krakowie, stolicy Małopolski, bije serce EuropejskaPL. W stolicy Małopolski czerpiemy z tradycji, nauki i doświadczenia budując wspólną, nowoczesną i bezpieczną Europę. Nie jesteśmy hermetycznym środowiskiem, chcemy ścierać poglądy i opinie, aby wypracować jak najlepsze rozwiązania. Ludzie, którzy tworzą EuropejskaPL to ludzie aktywni. Są w śród nas zarówno przedsiębiorcy, prawnicy, samorządowcy, jak i pracownicy wielu sektorów gospodarki, którzy chcą zmieniać rzeczywistość. Do EuropejskaPL mogą należeć również firmy czy przedsiębiorstwa.

Jak można poznać bliżej EuropejskaPL?

Oczywiście zachęcam do odwiedzenia naszej strony internetowej www.EuropejskaPL.org oraz śledzenia naszych profili na portalach społecznościowych. Za pośrednictwem naszej strony internetowej można dołączyć do EuropejskaPL.  Tam również znajdują się wszystkie inne niezbędne informacje. Mamy w planach organizację europejskiego wydarzenie łączącego ludzi, którzy chcą coś więcej i więcej wymagają od siebie. Szczegóły na wiosnę, a dowiedzą się o nich również Czytelnicy ,,Kuriera Tarnowskiego” Serdecznie zapraszam.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

 

Jeden komentarz do “ZBIGNIEW KAJPUS: Polska Przyszłości w bezpiecznej Europie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.