13 września 2024
Wywiady

Zbigniew Mączka: Wszyscy widzą, jak zmienia się gmina Radłów, a zmienia się na lepsze

Rozmowa ze Zbigniewem Mączką, burmistrzem Miasta i Gminy Radłów.

Za niespełna dwa lata nie do poznania zmieni się budynek dawnej synagogi w Radłowie. Na jakim obecnie etapie są prace?

Radłów zyska Miejskie Centrum Kultury (MCK). Jego powstanie zostało wsparte środkami z Unii Europejskiej. Na to zadanie otrzymaliśmy dotację w wysokości 3 milionów złotych. W sumie wartość projektu przekracza 5 milionów złotych. Opuszczony obecnie budynek zostanie gruntownie przebudowany, zmodernizowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na parterze zaprojektowano 240 m salę widowiskowo-teatralną wraz z garderobami, toaletami, magazynami oraz szatnią. Będzie też kawiarnia i kręgielnia oraz pomieszczenia dla prężnie działających w naszej gminie stowarzyszeń. Architekci zadbali o to, by budynek był nie tylko nowoczesny i ładny, ale także funkcjonalny, dlatego foyer, które znajdzie się tuż przy sali będzie wykorzystywane jako przestrzeń wystawiennicza. 

Obecnie jesteśmy na etapie ogłaszania przetargu. Budowa powinna potrwać do maja 2020 roku. Dzięki dłuższemu okresowi realizacji ceny przetargowe nie będą wysokie. Dzięki zaktualizowanemu kosztorysowi, mamy nadzieję, że ceny nie będą zawyżone.

W naszej gminie odbywa się dużo wydarzeń kulturalnych, dlatego stoimy przed koniecznością stworzenia dużej sali widowiskowo-teatralnej. Od dłuższego czasu planowaliśmy tą inwestycję, dlatego wcześniej wykupiliśmy sąsiednią działkę, aby móc rozbudować ten obiekt. Jednak warto zaznaczyć, że poza samą budową Miejskiego Centrum Kultury planujemy także uzupełniające inwestycje.  Jedną z nich jest parking park&ride. Jesteśmy obecnie na liście rezerwowej wniosków o dofinansowanie, ale wierzę, że da nam się pozyskać zewnętrzne wsparcie na budowę tego parkingu. Tworząc instytucję kultury musimy mieć zawsze z tyłu głowy, że jest ona przecież przeznaczona dla mieszkańców, którzy musza przecież do niej przyjechać i gdzieś zostawić swój samochód. Koszt utworzenia tego parkingu powinien wynieść około milion złotych.

Klub Seniora przeniesie się do Miejskiego Centrum Kultury?

Nie ma takich planów. Proszę pamiętać, że Klub Seniora obecnie funkcjonuje w budynku remizy OSP w Radłowie, który został nie tak dawno, za ponad 130 tysięcy złotych, dostosowany do potrzeb naszych zacnych seniorów. Jest tam świetnie wyposażona kuchnia, gdzie przede wszystkim Panie brylują ze swoimi wypiekami. Klub Seniora dobrze tam się czuje, ale zapewne ich działalność artystyczna, występy będą odbywać się w MCK.

 A co z Kinem za rogiem?

Oczywiście w MCK będzie sala kinowa, która będzie tętnić życiem w weekendy. Już nie będzie trzeba jechać do Tarnowa, czy Brzeska, aby wieczorem pójść do kina. Z wszystkich atrakcji czasu wolnego będzie można skorzystać za dwa lata w centrum Radłowa. To miejsce szczególnie będzie tętnic życiem w wakacje, ferie, czy podczas wydarzeń sportowych, gdzie będzie można stworzyć strefę kibica. MCK będzie obiektem na miarę naszych czasów i oczekiwań mieszkańców.

Również i Pana będzie można zobaczyć na deskach teatralnych MCK?

Być może, pierwsze szlify mam za sobą (śmiech-przy.red.). Mamy mocna grupę teatralną, która zgromadziła kilkadziesiąt osób. Za nimi już wystawienie sztuki Quo vadis, odegranie drogi krzyżowej, w co mocno zaangażowała się  młodzież. Za nami także spbrzeektakl Radłowskie Smefry, gdzie zagrałem Papę Smerfa. Jest to bardzo cenna inicjatywa, która cieszy się także zainteresowaniem widzów – mieszkańców naszej gminy. W planach jest przygotowanie humorystycznego spektaklu, który miałby swoją premierę jesienią. Także w tym wypadku MCK dobrze spełni swoją rolę, ponieważ poza sceną, będzie również miejsce na przechowywanie rekwizytów.

Co zmieni się w Parku w centrum Radłowa?

Całkowita wartość prac, które planujemy na rewitalizacje tego miejsca sięga 5 milionów złotych. W pierwszym etapie, który będzie kosztował milion złotych przewidziano czyszczenie stawów, budowa mostku, pomostów dla wędkarzy, uporządkowanie alejek i drzewostanu. Ale plany są jeszcze bardziej daleko idące.  Mamy gotowy projekt parku sensorycznego razem z altaną, gdzie w weekendy będzie można usiąść, napić się kawy i posłuchać dobrej muzyki.

Kolejny raz otrzymał Pan absolutorium za wykonanie budżetu. Ta decyzja Rady Miejskiej budzi w Panu jeszcze jakieś emocje, czy jest to po prostu tylko formalność?

Nie ma w tym temacie większych emocji. Realizujemy inwestycje w największym zakresie jak to jest możliwe. Wszyscy widzą, jak zmienia się gmina Radłów, a zmienia się na lepsze. Absolutorium jest oparte o konkretne liczby i tutaj zawsze wszystko się zgadza. Jesteśmy sprawnym samorządem, który skutecznie pozyskuje pieniądze i odpowiedzialnie realizuje co roku budżet. Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię, Komisja Rewizyjna również, stąd decyzja mogła być tylko jedna.

Jakie są kluczowe tegoroczne inwestycje?

Po inwestycjach w kanalizację, mocno wzięliśmy się za infrastrukturę drogową. W Biskupicach Radłowskich pojawił się nowy asfalt na drodze przy tamtejszym kościele. W planach mamy modernizację w tej miejscowości kolejnych ulic: Mierzwy oraz Nową. Być może uda się już w tym roku wyasygnować odpowiednią kwotę na remonty. Również w Niwce planujemy wykonać kilka dróg.

Dużym projektem była termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Widzimy jak pięknie zmieniły się szkoły w Radłowie, Biskupicach Radłowskich, Woli Radłowskiej oraz sam Urząd Miejski, który wygląda fantastycznie. Aktualnie ruszamy z pracami wewnątrz budynku, który niestety jest mocno zapuszczony. Natomiast w szkołach w Radłowie i Woli Radłowskiej wykonaliśmy prace dodatkowe związane z mankamentami obiektów, które wyszły na światło dzienne podczas termomodernizacji, aby kwestie remontów rozwiązać na długie lata. Natomiast w samym Radłowie dokładamy 10 tys. zł. i remontujemy frontowe wejście do szkoły.

Na pewno ma Pan plany związane z przyszłymi inwestycjami, które wykraczają poza tą kadencję. Proszę powiedzieć, jak może wyglądać Radłów w przyszłości?

Chcemy znacznie poprawić jakość wypoczynków naszych gości, którzy chętnie korzystają z tzw. Riviery Radłowskiej. Jesteśmy obecnie na etapie rozmów dotyczących zamiany działek z jedną z firm, aby móc dysponować gruntem w sąsiedztwie akwenu. Mówimy w okresie letnim o tysiącach osób, które ciągną do Radłowa, aby skorzystać z kąpieli, także tej słonecznej. W planach mamy zagospodarowanie tego terenu wraz z drogą dojazdową. Nadal czynimy starania, aby zrealizować projekt Pojezierza Tarnowskiego, który zakłada chociażby budowę siedmiometrowego pomnika syrenki wyłaniającego się z akwenu. Razem z prywatnym przedsiębiorcą chcemy rozwinąć infrastrukturę nadbrzeżną – zbudować hotelowy ośrodek, w którym odbywałyby się warsztaty instrumentalne. Jesteśmy po ocenie formalnej i liczymy na dofinansowanie.

Nadal będziemy chcieli rewitalizować nasz park oraz rozbudować sieć kanalizacyjną. Niestety w kwestii kanalizacji jesteśmy skazani na oczekiwanie, aż pojawią się fundusze zewnętrzne, a dokładniej, zostanie ogłoszony konkurs na nabór wniosków. Wówczas do skanalizowania pójdzie Zabawa, Brzeżnica, Wał-Ruda.

Chcemy też stworzyć obok szkoły w Radłowie miejsce dla młodzieży na terenie byłych ogródków działkowych. W planach mamy wykonanie miasteczka ruchu drogowego,  skatepark oraz parking.

Kolejnym wyzwaniem będzie budowa hali sportowej w naszej gminie. To były błędy poprzedników, bowiem powstały dwie małe sale gimnastyczne, które nie spełniają wymogów do organizacji turnieju. Przypomnę, że w naszej akademii sportowej funkcjonuje 200 młodych mieszkańców, mamy kluby sportowe, które muszą gdzieś trenować. Musimy zatem odpowiedzieć na oczekiwania i potrzeby naszej społeczności, dlatego ta inwestycja jest bardzo ważna. Hala pełnowymiarowa z trybunami to nasze marzenie. W Ministerstwie Sportu są środki na taką inwestycję i liczę, że uda nam się znaleźć środki władne, aby realizować ten projekt.

Chcemy też zagospodarować teren pod WrakRace, aby pojawiła się być może z czasem infrastruktura i zachęcić do inwestowania w tym miejscu.

 

Przed nami Dni Radłowa. Na jakie punkty programu zwrócić uwagę?

Jak co roku oferujemy bogaty program artystyczny. Michał Szpak i Bayer Full – to gwiazdy tegorocznego świętowania w gminie Radłów. Czasem zapominamy, że ,,Wszyscy Polacy to jedna rodzina”, dlatego już za dwa tygodnie rodzina gminy Radłów zjednoczy się na wspólnym świętowaniu. Na scenie pojawi się dużo zespołów młodzieżowych, ale nie zapominamy także o folklorze. Będą goście z Ukrainy, z naszego miasta partnerskiego Sambor. Odwiedzi nas bardzo zdolna ukraińska młodzież, która na zaprezentuje swoje talenty muzyczne. Towarzyszył im będzie Konsul Generalny Ukrainy w Polsce. Będzie również konkurs karaoke.

Zjazd absolwentów radłowskiego liceum zaplanowano na sobotę. Odbędzie się też dyskusja prowadzona przez prof. Ziejkę ,,Radłowskie drogi do przyszłości”. Nawiasem mówiąc, w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości pracujemy nad specjalną publikacją ,,Radłowskie drogi do niepodległości”.  Jednym słowem będzie różnorodnie, a w wielu słowach: młodzieżowo, folklorystycznie, rodzinnie, naukowo, sentymentalnie.

Zwieńczeniem będzie Koncert Muzyki Filmowej na radłowskim rynku.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

2 komentarze do “Zbigniew Mączka: Wszyscy widzą, jak zmienia się gmina Radłów, a zmienia się na lepsze

  • To są dobre plany, mieszkańcy i nie tylko na pewno skorzystają. Az szkoda, że dopiero teraz nastąpi realizacja. A mnie brakuje w Radłowie baru, w ktorym mozna zasiąść z piwem w ręku, lub sieknąć dobrego drinka….

    Odpowiedz
  • Pracuje na ośrodku katamaran na wjeździe od 4 lat. Pan Z.M. zawsze jechal lewą stroną drogi i nigdy nie powiedział dzień dobry. Inne osoby, przyjeżdżające na swoje działki zawsze stały w kolejce, ładnie się uśmiechały, powiedziały, że jadą na swój teren prywatny i przede wszystkim mówili dzień dobry.

    Opowiada Pan bzdury po radiach gazetach – nigdy w życiu autobus pełen roboli nie został przeze mnie wpuszczony.

    Po Pana wypowiedzi chyba od przyszłego roku każdy będzie musiał być sprawdzany czy się kąpał przed wejściem do wody bo badania sanepidu chyba już Panu nie wystarczają.

    Dramat – wielki szok, że tacy ludzie są w urzędach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.