21 lutego 2024
Aktualności

Zima drenuje budżet Tarnowa

Około dwóch milionów złotych wydało do tej pory miasto na zimowe utrzymanie dróg i chodników. Akcję „Zima” rozpoczętą w połowie listopada, obsługują dwie spółki miejskie: Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

PUK odpowiedzialny jest za odśnieżanie i utrzymanie chodników. Przy czym w przypadku chodników przylegających bezpośrednio do prywatnych posesji, za odśnieżanie odpowiada właściciel nieruchomości. MPGK obsługuje z kolei drogi.

Tylko na przełomie listopada, grudnia i stycznia PUK do zimowego utrzymania chodników w mieście zużył 152 tony soli, co pozwoliło posypać 20 hektarów chodników. W sumie w spółce za akcję „Zima” odpowiada 28 osób. Jednostka dysponuje czterema małymi ciągnikami chodnikowymi, trzema dużymi ciągnikami oraz siedmioma samochodami do dowożenia soli. Z kolei w MPGK do zimowego utrzymania oddelegowano 30 osób. Spółka posiada ponad 20 pojazdów do zimowych „wyjazdów”, w tym pługo-piaskarki, a także dwa pojazdy interwencyjne oraz pojazdy do obsługi przystanków.

Choć od kilku dni ulice są czarne i śnieg na nich nie zalega, niewykluczone, że zima jeszcze powróci do miasta. Według wstępnych prognoz synoptyków, zwłaszcza druga połowa lutego może się dać we znaki kierowcom. Wtedy bowiem mają powrócić niskie temperatury i opady śniegu. Wygląda więc na to, że koszty zimowego utrzymania dróg i chodników w mieście jeszcze wzrosną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.