9 grudnia 2024
AktualnościKultura

Znamy filmy, które powalczą o triumf podczas TNF

Znamy już dwanaście tytułów, które ubiegać się będą o Grand Prix – statuetkę Maszkarona, nagrodę jury młodzieżowego – statuetkę Kamerzysty, nagrodę publiczności – statuetkę Publiki podczas tegorocznej edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

31. Tarnowska Nagroda Filmowa – festiwal wybranych polskich filmów fabularnych jest imprezą związaną i poświęcona polskiej kinematografii, a będąc zaliczanym do najstarszych po festiwalu filmowym w Gdyni może poszczycić się Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z 2011 r. przyznaną w kategorii: krajowe wydarzenie filmowe. Festiwal od wielu lat wspierany i rekomendowany jest przez znaczące osoby i instytucje, w tym: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydenta Miasta Tarnowa, udzielających mu swego patronatu.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w terminie od 21 do 29 kwietnia w jednym z najstarszych działających kin w Polsce, w tarnowskim Marzeniu (od 1913 roku, ul. Staszica 4). Do konkursu wybranych zostało się 12 tytułów. M.in. są pośród nich dzieła uznanych reżyserów: Agnieszki Holland („Pokot”), Kasi Adamik („Amok”), Macieja Pieprzycy („Jestem mordercą”), Ryszarda Bugajskiego („Zaćma”), Michała Rosy („Szczęście świata”), Wojtka Smarzowskiego („Wołyń”), Tomasza Wasilewskiego („Zjednoczone stany miłości”), jak również debiutantów, których filmy zostały wielokrotnie docenione: Jana P. Matuszyńskiego („Ostatnia rodzina”) czy Łukasza Grzegorzka („Kamper”). Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami.
Tegoroczne prace jury odbędą się pod przewodnictwem reżysera Feliksa Falka, a skład jurorski uzupełniają: Maria Magdalena Gierat, szefowa krakowskiego Kina pod Baranami, Krystyna Latała, przewodnicząca Rady Kultury Miasta Tarnowa, Marian Dziędziel, znakomity aktor teatralny i filmowy, Paweł Felis, dziennikarz i krytyk filmowy, członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI oraz Zbigniew Wichłacz, ceniony operator filmowy, dziekan Wydziału Operatorskiego PWSTviT w Łodzi.

Konkurs o Nagrodę Grand Prix – Statuetkę Maszkarona, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz nagrody pieniężne, uzupełnią specjalne pokazy filmów polskich młodych twórców, adeptów Studia Munka i Szkoły Wajdy/Wajda Studio. Wśród nich m.in. wyróżnione i nagradzane na festiwalach: „Baraż”, „Polonez”, „Trzy rozmowy o życiu”, „Hitler w operze”, „Koniec świata” czy „Ślimaki”.

W tym roku podczas festiwalu odbędzie się cykl wydarzeń poświęconych Andrzejowi Wajdzie – wyjątkowemu twórcy, który wyznaczył kształt polskiej kinematografii. Jego twórczość realizowała się na wielu płaszczyznach sztuki, bardzo mocno wpływając na naszą kulturę narodową. Przedstawione zostaną m.in. filmy inspirowane sztuka i polskim malarstwem. Tym fascynacjom poświęcony jest ostatni dokument „Andrzej Wajda. Moje inspiracje” (2016). Charakter bilansu artystycznego (choć niepełnego, bo do czasu ekranizacji „Pana Tadeusza”) nosi także „Kredyt i debet. Andrzej Wajda o sobie” (1999), ale najbardziej frapującym dokumentem poświęconym Mistrzowi jest tryptyk Stanisława Janickiego „Marzenie są ciekawsze” (1999), gdzie Wajda opowiada o projektach, które – z bardzo różnych powodów – nie doszły do skutku. Na pokazie specjalnym zostanie również zaprezentowany ostatni film fabularny Wajdy – „Powidoki”.
Z osobą reżysera związane są też wystawy prezentowane podczas 31. TNF. Od 5 kwietnia w Galerii TCK (Rynek 5 – w siedzibie głównej organizatora festiwalu) można zwiedzać wystawy: „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” czy „Andrzej Wajda. Szkicownik”.
Na pl. Sobieskiego, w przestrzeni miejskiej od 13 kwietnia zafunkcjonuje wystawa plenerowa „Andrzej Wajda. 40/90”.
Wystawy w ramach TNF uzupełni również ekspozycja plakatów oraz okładek płytowych znakomitego grafika Lecha Majewskiego, autora plakatu artystycznego tegorocznego festiwalu. Wernisaż wystawy z udziałem autora odbędzie się 21 kwietnia w BWA w Tarnowie (Słowackiego 1).

Podobnie jak w latach poprzednich festiwalowi towarzyszy obszerna sekcja dziecięca. W cyklu Filmy Młodego Widza odbędą się pokazy i konkurs filmów animowanych dla dzieci, które będą oceniane przez Jury Dziecięce (w sumie 21 bajek). Zaprzyjaźniony poznański festiwal Wędrujące Ale Kino! przedstawi dzieciom i młodzieży filmy „Za niebieskimi drzwiami” i „ Miss Impossible”, a w weekendowe przedpołudnia (22, 23, 29 kwietnia) w Marzeniu przedstawione zostaną kultowe pozycje dla dzieci ze Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej, które w tym roku obchodzi swój jubileusz 70-lecia.

31. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej zainaugurowana zostanie koncertem w sali kina Marzenie 21 kwietnia. Po oficjalnej części sceną zawładnie fantastyczny gitarowy duet Marek Napiórkowski i Artur Lesicki, którzy zaprezentują zjawiskowe tematy z niezapomnianych obrazów filmowych. Koncert „Celuloid” (płyta o tym samym tytule ukazała się w 2015 r.) to hołd dla najpiękniejszych melodii napisanych przez polskich kompozytorów muzyki filmowej, które nigdy wcześniej nie brzmiały tak szlachetnie.
Na zakończenie festiwalu, 29 kwietnia w sali kina Marzenie odbędzie się Gala Wręczenia Nagród 31. TNF, którą muzycznie uświetni koncert zatytułowany „Henryk Wars Songs” w wykonaniu Jana Ptaszyna Wróblewskiego i jego sekstetu. Warto nadmienić, że pierwotnie koncert z tym materiałem odbył się jesienią 1997 r. w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury, a zarejestrowany materiał został wydany na płycie w następnym roku. Podczas koncertu nie zabraknie znanych tytułów, jak choćby „Seksapil”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Na pierwszy znak”, w znakomitych jazzowych aranżacjach i równie mistrzowskim wykonaniu zespołu człowieka legendy – wielkiego Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
Od dwunastu lat Kapituła TNF przyznaje Nagrodę za całokształt i wkład w polską kinematografię, a uhonorowani nią dotychczas zostali: Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Tadeusz Konwicki, Franciszek Pieczka, Wojciech Kilar, Danuta Szaflarska, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Jan Nowicki, Agnieszka Holland, Allan Starski, Witold Sobociński.
Decyzją Kapituły 31. TNF, tegorocznym laureatem tej Nagrody został wybitny polski aktor teatralny i filmowy Janusz Gajos. Laureat odbierze statuetkę „Wędrowca” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 zł po spektaklu „Msza za miasto Arras” wg Andrzeja Szczypiorskiego 23 kwietnia w Teatrze im. Ludwika Solskiego.
Patronat Honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej
Partner: Małopolska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *