24 kwietnia 2024
Aktualności

ZPS: 150 dzieci przebadanych profilaktycznie. U ponad połowy stwierdzono wady postawy

 

Akcja w ramach Kolorowej Soboty w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie potwierdziła niestety, że problem jest wśród dzieci i młodzieży i to duży.

 

 – Na 150 przebadanych dzieci u 81 stwierdziliśmy wady postawy. Najczęstsze wady to skolioza (21 małych pacjentów), plecy okrągłe (10 dzieci)  kolana koślawe (9 dzieci), płaskostopie (15 dzieci) i stopa płasko-koślawa (11 małych pacjentów) – wylicza chirurg ortopeda Jarosław Kolendo. – Dzieci z wadami postawy skierowaliśmy do leczenia rehabilitacyjnego. Trójka dzieci wymaga niestety leczenia operacyjnego – dodaje specjalista ZPS.

Bezpłatne badania profilaktyczne w Zespole Przychodni Specjalistycznych cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Przez cały dzień przychodziły całe rodziny. Wśród małych pacjentów był także syn znanego wokalisty Marka Piekarczyka.

Przyjechałem do Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie ze swoim synkiem  Filipem ponieważ dla mnie jego zdrowie jest najważniejsze. Jestem jego ojcem i odpowiadam za to co będzie się z nim działo w przyszłości – powiedział artysta. Uważam, że najlepiej zapobiegać. Profilaktyka jest ważniejsza od leczenia, bo na leczenie często może być już za późno. Namawiam wszystkich do badań profilaktycznych dzieci, dla każdego rodzica to powinien być priorytet – dodał Marek Piekarczyk.

Tymczasem specjaliści biją na alarm. 80% dzieci i młodzieży ma wady postawy.

W przyszłości takie osoby mogą mieć poważne problemy z poruszaniem się a nawet z oddychaniem.

Lekarz Jarosław Kolendo zwraca uwagę na czynniki, które mają wpływ na rozwój wad postawy.

Siedzący tryb życia, zbyt mała ilość ruchu, niewłaściwe obuwie i ubiór, nieodpowiednie noszenie teczki z książkami, niedostosowanie ławki szkolnej do warunków fizycznych dziecka czy złe oświetlenie wymienia specjalista. I jak dodaje, to są czynniki środowiskowe, które teoretycznie możemy wyeliminować.

Na najmłodszych czekały atrakcyjne zajęcia zorganizowane przez stowarzyszenie SIEMACHA z Tarnowa.

Kolorowe Soboty w Zespole Przychodni Specjalistycznych odbywają się od początku roku. W marcu zaplanowano badania spirometryczne i konsultacje alergologiczne. W kwietniu będzie diagnostyka okulistyczna, a w maju, badania słuchu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.