18 czerwca 2024
Aktualności

ZPS: Coraz więcej dzieci się garbi

Zespół Przychodni Specjalistycznych wystartował z akcją PROSTA SPRAWA. W ramach jubileuszu 20-lecia, ZPS raz w miesiącu organizuje badania profilaktyczne dla dzieci.

Niestety ostatnia akcja potwierdziła, że problem jest poważny. Spora grupa dzieci, które zgłosiły się do lekarza ze swoimi rodzicami wymaga szybkiej rehabilitacji. Najwięcej było stwierdzonych skolioz i pleców okrągłych. Tymczasem wielu nieprawidłowościom można zapobiec.

– Coraz więcej dzieci się garbi. Rodzice powinni być świadomi, że większość wad postawy spowodowana jest wyrobieniem niewłaściwych nawyków w dzieciństwie. Dzieci za dużo czasu spędzają przed telewizorem lub komputerem, za mało się ruszają. Zły wpływ na kręgosłup ma także nadwaga. Problemu często nie widać od razu, narasta on stopniowo, a ograniczenia ruchowe, ból i dyskomfort mogą się pojawić dopiero po latach. W przypadku zaniedbanej kifozy, czyli pleców okrągłych  może dojść w przyszłości  do powstania garbu, może spowodować także problemy z oddychaniem  – mówi lekarz ortopeda i prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych Jarosław Kolendo, który badał małych pacjentów.

W ramach akcji „Prosta sprawa”, raz w miesiącu w sobotę lekarz  Jarosław Kolendo będzie badał dziecięce kręgosłupy, nogi i stopy (bezpłatnie i bez skierowania!).

Kolejna akcja już w marcu. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.