1 listopada 2024
Aktualności

ZPS pomoże założyć Internetowe Konto Pacjenta

Przyjdź do ZPS 17, 18 lub 19 września. W Zespole Przychodni Specjalistycznych przez 3 dni dyżurować będzie pracownik NFZ, który będzie zakładał wszystkim zainteresowanym Internetowe Konta Pacjenta. 

IKP jest potrzebne m.in. do realizacji e-recept. Od 1 stycznia 2020 roku lekarze nie będą mieli możliwości wystawiania recept w sposób inny niż elektroniczny. To oznacza, że każdy będzie musiał posiadać takie konto. IKP będzie także konieczne do wystawiania elektronicznych skierowań.

Od 2021 roku na Internetowym Koncie Pacjenta będzie dostępna także dokumentacja medyczna pacjenta.

 – Internetowe Konto Pacjenta może założyć sobie każdy indywidualnie przez Internet np przez swój bank czy sieć komórkową, ale słyszę od naszych pacjentów- zwłaszcza tych starszych – że jest z tym problem. Dlatego postanowiliśmy, że ułatwimy pacjentom to zadanie. Dzięki uprzejmości szefowej tarnowskiej delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia, Annie Hulskiej udało się zorganizować w naszej przychodni trzydniowy dyżur. Każdy może przyjść i skorzystać z pomocy fachowca. Mam nadzieje, że takich dni  uda się nam zorganizować więcej ponieważ niedługo Indywidualne Konto Pacjenta po prostu będzie koniecznością. Będzie potrzebne również do wystawiania e-skierowań. Także, według planów będzie w nim znajdowała się historia naszych wizyt u lekarza – mówi prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, Jarosław Kolendo.

Pracownik NFZ dyżurować będzie w przychodni przy Curie 17, 18 i 19 września w godzinach 10.00-14.00 . Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnej pomocy przy zakładaniu Internetowego Konta Pacjenta mogą zgłaszać się do gabinetu 03 na parterze.   UWAGA! Należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Od 1 stycznia 2020 roku wszystkie recepty będą wystawiane obowiązkowo w postaci elektronicznej. Ma być szybciej, bezpieczniej i bez pomyłek. Według wyliczeń resortu lekarz na e-receptach zaoszczędzi nawet godzinę, którą będzie mógł przeznaczyć na przyjmowanie pacjentów. E-recepta daje możliwość zrealizowania każdego przepisanego leku w innej aptece bez konieczności otrzymywania odpisu recepty i oczekiwania na lek w danej aptece. Zniknie także problem nieczytelnych recept. Pacjenci którzy narzekali na tzw. lekarskie pismo mogą odetchnąć z ulgą. Odręcznie pisane recepty odchodzą do lamusa.

W Zespole Przychodni Specjalistycznych w  2019 roku wydano już ponad 600 elektronicznych recept.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *