25 kwietnia 2024
AktualnościFotoreportaże

ZSEO Tarnów zorganizowało XVII Forum Europejskie Szkół Ziemi Tarnowskiej. Znamy laureatów! [ZDJĘCIA]

W Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie odbyła się XVII edycja Forum Europejskiego Szkół Ziemi Tarnowskiej. Tegoroczna impreza nawiązywała do dwóch ważnych, okrągłych rocznic: dwudziestolecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej i trzydziestu lat funkcjonowania programu Erasmus, którego ZSEO także jest beneficjentem.

Forum Europejskie Szkół Ziemi Tarnowskiej to przedsięwzięcie zainicjowane przez ZSEO Tarnów w 2007 roku. Konkurs przeznaczony jest dla uczennic i uczniów szkół podstawowych i średnich z regionu i ma na celu popularyzację wiedzy o historii oraz sprawach bieżących dotyczących Unii Europejskiej. Młodzi ludzie w ramach wydarzenia mierzą się z testem składającym się z trzydziestu pytań – w tym dziesięciu w wybranym przez siebie języku obcym. Program imprezy dodatkowo wzbogacony jest o prelekcje i wykłady.

W siedemnastej edycji Forum uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: szkół podstawowych, średnich oraz skupiającej wychowanków ZSEO Tarnów. Nagrodą dla osób, które zajęły miejsca od pierwszego do trzeciego we wszystkich kategoriach konkursowych, będzie jednodniowa wycieczka do Sejmu ufundowana przez posła Piotra Górnikiewicza. Dodatkowo, każdy z laureatów pierwszych miejsc otrzymał bon o wartości 500 złotych sfinansowany przez posła do Parlamentu Europejskiego Adama Jarubasa. Dla zwycięzców przewidziano także nagrody rzeczowe od sponsorów.

Wśród uczniów szkół podstawowych niemal całą pulę zgarnęli reprezentanci placówki w Zawadzie: Jakub Pilaszek i Nikola Czop, którzy zajęli kolejno miejsca pierwsze i drugie. Podium uzupełnił Mikołaj Jargas ze SP nr 1 w Tarnowie. W kategorii młodzieży uczęszczającej do szkół średnich bezkonkurencyjna okazała się Nikola Biedrzycka z II LO w Tarnowie. Miejsca drugiej i trzecie przypadły dla Julii Gucwy i Aleksandry Wantuch z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku. Spośród osób uczęszczających na zajęcia do tarnowskiego Ogrodnika najlepsza okazała się Karolina Lisiak – uczennica klasy trzeciej technikum technologii żywności. Drugie miejsce zajął Błażej Haraf – uczeń klasy trzeciej technikum ekonomicznego. Listę laureatów zamyka Jakub Sukowski – uczeń klasy trzeciej technikum organizacji turystyki.

W trakcie wydarzenia goście mogli wziąć udział w panelu szkoleniowym pt. „Mobilność w sektorze edukacja szkolna”, który poprowadziła Justyna Marszałek. Wysłuchano także prezentacji „30 lat Erasmusa”, w ramach której Katarzyna Lech przedstawiła historię programu, a także korzyści płynące w uczestnictwa w nim. Obie mówczynie na co dzień uczą w ZSEO Tarnów języka angielskiego i zajmują się programem Erasmus. O wrażeniach z zagranicznych praktyk zawodowych i profitach płynących z takiego wyjazdu mówiła też czwórka uczestników niedawnego miesięcznego pobytu w Austrii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.