25 maja 2024
Aktualności

ZUS: Do końca miesiąca trzeba złożyć druk ZUS IWA

31 stycznia upływa termin na przekazanie do ZUS formularza ZUS IWA – informacji o danych  za rok 2016 służących do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Znajduje się w niej klasyfikacja rodzaju działalności, liczba wypadków przy pracy zgłoszonych w ubiegłym roku oraz  dane dotyczące przekroczenia najwyższych dopuszczalnych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Od treści tego dokumentu zależy wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe, które przedsiębiorca będzie opłacał w okresie kwiecień 2017 r. – marzec 2018 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie informacji zawartych w IWA ocenia stopień zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia pracowników firmy. Częste wypadki lub choroby zawodowe powodują odpowiednie podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jeżeli miejsce pracy jest bezpieczne, składka nie podlega podwyższeniu. Do końca marca 2017 r. wynosi ona od 0,4% do 3,6% podstawy wymiaru składki. Składkę w całości finansuje pracodawca – informuje Beata  Sieczkowska –  kierownik referatu obsługi klientów i korespondencji w krakowskim Oddziale ZUS.

Obowiązek przesyłania informacji nie dotyczy wszystkich firm. Zobowiązani są do tego jedynie przedsiębiorcy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

  • byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS, jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe
    od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2016 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2017r.
  • zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego w 2016 r. co najmniej 10 ubezpieczonych,
  • byli wpisani do rejestru REGON w dniu 31 grudnia 2016 r.

Jeśli firma nie spełnia tego kryterium, to składka na ubezpieczenie wypadkowe  jest stała
i do końca marca tego roku wynosi 1,8%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.