28 kwietnia 2024
Aktualności

Dlaczego ,,ukradli” Szczepanika Tarnowowi?

Dotarła do nas dzisiaj wiadomość, że najbliższa niedziela będzie wyjątkowym dniem dla wszystkich Małopolan! To właśnie 9 września, w pięciu miejscowościach naszego regionu, o tej samej porze zabrzmią dźwięki instrumentów i głosy solistów. Będzie to sygnał do rozpoczęcia Koncertów Wolności, które połączą mieszkańców całego regionu. Urząd Marszałkowski swoją inicjatywę opiera na Janie Szczepaniku, którego związki z Tarnowem są bardzo mocne. Jednak póki co nic nie słychać, aby ta inicjatywa dotarła do naszego miasta. Co więcej inauguracja powinna mieć swoje miejsce tu, w Tarnowie. 
,,Weź udział w tym wyjątkowym, muzycznym święcie, ciesz się ze 100-lecia wolności oraz… dowiedz się, jaki związek z koncertami ma galicyjski geniusz sprzed wieku, Jan Szczepanik.” – czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego. 
Wypowiada się w tej kwestia również członek zarządu województwa,

Małopolska jest sercem amatorskiej twórczości artystycznej i niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie w kraju. To właśnie tutaj działa najwięcej zespołów amatorskich w kraju, a miłość do muzyki przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Już 9 września muzycy z całego regionu połączą siły, aby wspólnie z mieszkańcami hucznie świętować 100-lecie odzyskania niepodległości – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa i zachęca mieszkańców do udziału w koncertach, które odbędą się równolegle w pięciu małopolskich miastach: Brzesku, Dobczycach, Muszynie, Rabce-Zdroju i Wolbromiu, ale nie w Tarnowie, z którym Jan Szczepanik związał swe życie.

Małopolanie będą mogli świętować niepodległość wspólnie dzięki symultanicznej transmisji obrazu ze wszystkich pięciu, tak odległych od siebie miejsc Małopolski.

Taka transmisja nie odbyłaby się jednak bez rozwoju telekomunikacji i telewizji, czyli przesyłania na odległość obrazu i dźwięku.

– Jednym z praojców telewizji jest bowiem nasz rodak i zarazem Małopolanin (ur.  w Rudnikach k. Mościsk – dziś Ukraina – przyp. red.) – Jan Szczepanik. Ta nietuzinkowa postać, którą już za życia zwano „polskim Edisonem”, „galicyjskim geniuszem” oraz „Leonardem da Vinci z Galicji”, była związana z Tarnowem i Krakowem. To właśnie Szczepanik zaprojektował i stworzył teletroskop, czyli kluczowe dla wynalazku telewizji urządzenie, które służyło do reprodukowania obrazów na odległość za pomocą elektryczności. Transmitowany kolorowy obraz był rozbijany na cząstki, które następnie były ponownie scalane w odbiorniku – czytamy w komunikacie, zatem dlaczego tego typu koncert nie odbywa się w Tarnowie?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.