28 maja 2024
Aktualności

2 września – dzieci wracają z wakacji. Zwalniajmy przed szkołami!

2 września w całym regionie będzie się odbywała akcja „Zwalniam przed szkołą”. Tradycyjnie organizują ją Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego i komendy policji z Tarnowa, Brzeska, Bochni i Dąbrowy Tarnowskiej. 

– Akcja ma przypomnieć kierowcom, że dzieci wracają do szkół i w sąsiedztwie tych placówek należy zachować szczególną ostrożność – mówi Paweł Gurgul, dyr. MORD w Tarnowie. – Dzieciom i rodzicom natomiast ma uświadomić, że na przejściach dla pieszych i w okolicach dróg należy się zachowywać odpowiedzialnie.

Wszyscy, jak zwykle, dostaną specjalne ulotki, ze znakiem „Agatki”, które mają zwracać ich uwagę na konieczność przestrzegania zasad  bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z roku na rok w akcję angażuje się coraz więcej osób i instytucji. Obejmuje ona coraz więcej miejsc w regionie. W tym roku, w pierwszych tygodniach września, policjanci, strażnicy miejscy i gminni oraz pomagający im harcerze i członkowie organizacji pozarządowych, pojawią się przed niemal wszystkimi placówkami oświatowymi.

Jak informuje Janusz Fido, zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego tarnowskiej komendy policji, funkcjonariusze, wspólnie ze strażami: miejską i gminną, będą pracowali w prawie 40 punktach w Tarnowie i powiecie. W mieście będzie ich można spotkać m.in. przy ul. ks. Sitki, Romanowicza, Krzyskiej i Nowym Świecie, a także w Skrzyszowie, Koszycach i Ilkowicach. W Brzesku funkcjonariusze, wspierani przez harcerzy, będą pracowali przy ulicach Królowej Jadwigi  i Bartosza Głowackiego.

– Tam usytuowane są najbardziej liczne szkoły – mówi komisarz Tomasz Nosal, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

Bocheńska komenda wytypowała dwa  ważne punkty – Łapczycę i Żegocinę. Oczywiście w sąsiedztwie szkół.

–  Droga krajowa nr 94, przebiegająca przez Łapczycę wymaga naszej obecności – mówi aspirant sztabowy Jacek Sobiecki, naczelnik wydziału ruchu drogowego bocheńskiej komendy. – W tym roku, ze względu na prowadzony remont drogi wojewódzkiej numer 965, zdecydowaliśmy, że ważnym punktem akcji będzie także Żegocina. Tym bardziej, że w niedalekiej odległości są tam trzy przejścia dla pieszych, a na przebudowywanej drodze nastąpiła zmiana organizacji ruchu.

W powiecie dąbrowskim policjanci będą zachęcali kierowców do „zwalniania przed szkołami” w Żelazówce, w ciągu drogi krajowej nr 73 oraz w centrum siedziby powiatu – przy ulicy Kościuszki.

– To miejsce w sąsiedztwie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, ale tą drogą przechodzą również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 – zaznacza komisarz Witold Łopata, naczelnik wydziału prewencji i ruchu drogowego dąbrowskiej komendy.

– Tak duże zaangażowanie wszystkich powiatowych komend policji , a także wszystkich, którzy nas wspierają, to najlepszy dowód na to, że nasza akcja jest ważna dla bezpieczeństwa w regionie – mówi Sławomir Turek, zastępca dyrektora MORD w Tarnowie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.