17 czerwca 2024
Kryminalne

Muzeum: Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową

Przed nami 30. edycja Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy (8-13 kwietnia).

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie wspólnie z Muzeum Okręgowym w Tarnowie, serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych twórców ludowych z regionu tarnowskiego, gorlickiego i nowosądeckiego do udziału w 30. edycji Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy.

 

Konkurs odbędzie się w dniach od 8 do 13 kwietnia 2019 r. w Muzeum Etnograficznym przy ul. Krakowskiej 10, Oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

 

Swoistym uzupełnieniem Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową będzie pierwsze w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Galeria Jednego Obiektu”. Odbędzie się ono 14 kwietnia (niedziela) o godzinie 13:00 w tarnowskim Muzeum Etnograficznym. Wstęp wolny.

O regionie wschodniej Małopolski mówi się, że jest „zagłębiem” ludowej plastyki obrzędowej, a samo zjawisko przeżywa obecnie prawdziwy renesans. W okresie wielkanocnym wielu mieszkańców regionu przygotowuje różnymi technikami wielkanocne palmy oraz pisanki, które następnie biorą udział w różnego rodzaju konkursach. Najsłynniejsze z nich to „Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego” w Lipnicy Murowanej, czy „Regionalny Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy” orgaznizowany przez MCK Sokół Nowy Sącz we współpracy z Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Twórcami pisanek są ludzie średniego i starszego pokolenia, a także młodzież, dzieci i rodzinne klany.

Na spotkaniu w ramach „Galerii Jednego Obiektu” pisanka z regionu tarnowskiego reprezentowana będzie przez kilkanaście jej przykładów wykonanych różnymi technikami przez wiodących twórców ludowych. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna zawierająca bogatą dokumentację fotograficzną. Spotkanie poprowadzi kustosz Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, pani Urszula Gieroń.

Fot. muzeum.tarnow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.