21 lutego 2024
Kultura

Amfiteatr: Koncert Waldemar Rychły i Przyjaciele

 

Już 6 września o 19:00 w Amfiteatrze Letnim odbędzie się koncert założyciela Kwartetu Jorgi – Waldemara Rychłego z Przyjaciółmi. Wstęp wolny.

 

Waldemar Rychły – muzyk, kompozytor i aranżer, z wykształcenia architekt. Razem z bratem Maciejem stworzył legendarny Kwartet Jorgi, zespół istniejący nieprzerwanie od połowy lat 80. Ma na koncie kilkanaście płyt, obecnie pracuje nad kolejnym wydawnictwem.  W składzie Waldemar Rychły i Przyjaciele prezentują na żywo nowe, rozbudowane, aranżacje motywów obecnych w jego muzyce filmowej czy teatralnej bez wcześniejszego – wydawałoby się podstawowego – kontekstu, przez co całość nabiera nowego znaczenia.

 

Waldemar Rychły i Przyjaciele, to Sandra Haniszewska-Kubasik – skrzypce, Krzysztof Kubasik – wiolonczela, Waldemar Rychły – gitara.

 

Kompozycje tria bazują na bogatej tradycji wielkopolskiej oraz kresowej – od Huculszczyzny po Litwę. Ludowe motywy zaczerpnięte ze zbiorów Oskara Kolbera Waldemar Rychły łączy z muzyką klasyczną, rockową ekspresją i jazzową improwizacją.

 

Media o muzyce zespołu Waldemara Rychłego:

„Nośne i zróżnicowane motywy – od dworskich, przez lekkie i skoczne, po mantrowe – służyły (w większości) niczym trampolina: stanowiły podstawę i wdzięczny punkt wyjścia do odważnych odbić w kierunku nowego, idącego w stronę transu i intensywności, repertuaru.(…) Całość to – uważam – czysty przykład rzeczywistej i prawdziwej żywości muzycznej.” Maciej Geming, Free Music Stop

 

„Muzycy, okutani z zimna w polarowe koce, grali z zadziwiającą energią. Iskry zdawały się iść  z fletów i gwizdków Joanny Zieleckiej. Płakały i śpiewały skrzypce Dominiki Dołżyńskiej. Wszystko to spowite w narastające, gęste rytmy gitarowe i zaskakujące efekty perkusyjne kompozytora Waldemara Rychłego. Nie wiem jakim sposobem nie zesztywniały muzykom palce, gdy temperatura spadła do 10 stopni. Muzycy zagrali z godną podziwu werwą.” Wojciech Hildebrandt, Kultura u Podstaw

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.