Badania profilaktyczne w ZSP. Dzieci widzą coraz gorzej [ZDJĘCIA]
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się badania profilaktyczne w Zespole Przychodni Specjalistycznych. Wśród wielu badań dedykowanych m.in. dorosłym, takich jak densytometria, spirometria czy dermatoskopowe badanie znamion, były również konsultacje okulistyczne dla dzieci od 6. roku życia.
Okulistka lek. Ewelina Czternastek przebadała kilkudziesięcioro małych pacjentów. Niestety u wielu z nich zdiagnozowała krótkowzroczność. To najbardziej powszechna wada wzroku, która coraz częściej daje o sobie znać już w wieku wczesnoszkolnym, a następnie dość szybko postępuje.
Specjalistka przyznaje, że coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem, a jako przyczyny krótkowzroczności u dzieci, lek. Ewelina Czternastek wskazuje m.in. genetykę oraz współczesny styl życia.
– Ważnym powodem narastania krótkowzroczności jest długotrwałe “patrzenie z bliska”. Olbrzymi wpływ na wzrok mają wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne, które stały się nieodłączną częścią naszego życia. Dzieci i młodzież spędzają wiele godzin dziennie wpatrując się w ekrany smartfonów, jednocześnie mają mało aktywności na świeżym powietrzu – tłumaczy lek. Ewelina Czternastek.
Okulistka przestrzega, że wysoka krótkowzroczność u dzieci podwaja ryzyko wystąpienia poważnych problemów ze wzrokiem w późniejszym życiu, takich jak zaćma, jaskra i odwarstwienie siatkówki.
Dlatego dobrą praktyką jest poddawanie dziecka badaniu wzroku jeszcze przed rozpoczęciem nauki w szkole w wieku od trzech do czterech lat, a następnie rutynowo co dwa lata.
Przeprowadzenie badań profilaktycznych w Poradni Okulistycznej ZPS było możliwe m.in. dzięki sprzętowi, który przychodni przekazała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Autorefraktometr – to instrument pomagający w automatycznej ocenie refrakcji. Zebrane dane stanowią podstawę do ustalenia właściwej mocy szkieł w okularach lub soczewek kontaktowych.
Lampa szczelinowa – jest niezastąpiona w wykrywaniu zaburzeń występujących w przednich strukturach oka, a także w diagnostyce jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej. Ponadto pozwala obejrzeć struktury w tylnej części oka, czyli m.in. siatkówki i nerwu wzrokowego.