28 lutego 2024
Kultura

BEMA20: Poza to co widać – wystawa fotografii Katarzyny Małek

„Poza to, co widać – fotograficzne ilustracje do opowiadań Franza Kafki” autorstwa Katarzyny Małek.  Wernisaż już 26 sierpnia w Galerii BEMA20.

 

Jest to projekt zrealizowany na potrzeby pracy licencjackiej. Porusza zagadnienia związane z twórczością Franza Kafki na polu egzystencjalizmu, oraz jego nawiązań plastycznych do nurtu surrealizmu. Nawiązuje do takich tematów, jak powiązanie między fotografią a literaturą (które współistnieją z sobą), marzenia senne oraz nadrealność w surrealizmie. Fotografie ukazują cztery żywioły (ogień, ziemia, woda, powietrze) – są to symboliczne nawiązania do wybranych opowiadań Kafki.

Zdjęcia wykonane w czerni i bieli, podkreślają charakter i nastrój panujący w opowiadaniach. Przedstawione żywioły w niedosłowny sposób nawiązują (poprzez swoje znaczenie) do interpretacji danego tekstu. Fotografie w swej formie nawiązują do estetyki surrealizmu.

Katarzyna Małek o sobie:

Jestem człowiekiem poszukującym. Wciąż i wciąż szukam tego jedynego światła, które w magiczny sposób ukaże mi magię obrazu. Bo czymże by była fotografia bez światła? Tak naprawdę bez niego nie istnieje. W świat fotografii wprowadził mnie na swoich zajęciach Pan Jan Gomoła. Właśnie na tych zajęciach pierwszy raz miałam styczność z fotografią tradycyjną w której się zakochałam.

Ukończyłam Technikum nr 5 im. Jana Szczepanika w Tarnowie otrzymując zawód fototechnika. W 2014 roku odbyła się moja debiutancka wystawa pt. „Portret Retro” w starej siedzibie BWA.

Uczęszczałam przez rok do Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej. Obecnie jestem studentką w Warszawskiej Szkole Filmowej – specjalizacja fotografia. Jestem rodowitą tarnowianką kochającą Tarnów ale i Warszawę. W życiu mam dwie pasje fotografię i muzykę bez których nie wyobrażam sobie życia.

 

 

Informacje:

  • wernisaż: 26 sierpnia godz. 18.00,
  • czas trwania wystawy: 27.08 – 10.09.2019 r.,
  • wstęp wolny

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.