Borzęcin: Regionalne Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej już otwarte!
Gmina Borzęcin zrealizowała swój sztandarowy projekt – budowę Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób w podeszłym wieku, przewlekle somatycznie chorych i niepełnosprawnych, umożliwia profesjonalną opiekę, rehabilitację w tym prowadzenie zajęć arteterapii w ramach działań gerontopedagogicznych. Centrum, w ramach Domu Pomocy Społecznej może przyjąć 100 pensjonariuszy i docelowo taka liczba jest planowana na koniec 2017 roku. Ośrodek będzie zatrudniał 60 osób.
Już w 2005 roku zrodził się pomysł utworzenia placówki, która zaspokoi potrzeby mieszkańców gminy i regionu w zakresie rehabilitacji i szeroko pojętej pomocy społecznej. Po przebrnięciu przez problemy własnościowe gruntów w 2007 roku gmina przystąpiła do wykonania projektu budowlanego rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania dawnego Domu Parafialnego na Dom Pomocy Społecznej, a w marcu 2008 roku uzyskała pozwolenie budowlane. Wykonawcą projektu była firma „Meritum” z Chrzanowa, a koszt jego opracowania zamknął się kwota 73 078 złotych.
1 marca 2011 roku, w Domu Ludowym w Borzęcinie odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie realizacji inwestycji budowy Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie, którą parafowali: w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego, wicemarszałek Wojciech Kozak, a w imieniu gminy Borzęcin wójt Janusz Kwaśniak.
W latach 2010-2012 wykonano prace stanu surowego zamkniętego obiektu. W 2012 roku zdecydowano o wykonaniu dodatkowych opracowań projektowych dla zwiększenia funkcjonalności obiektu i zmniejszenia kosztów jego eksploatacji. Zaprojektowano instalacje niskoprądowe, zagospodarowanie terenu i ogrodzenie, zdecydowano o utwardzeniu pasa drogowego w ciągu drogi powiatowej i sposobie odprowadzenia wód opadowych.
W 2013 roku przeprowadzono postępowanie przetargowe na pozostałe do wykonania prace. Ostatecznie odbioru końcowego dokonano w grudniu 2015 roku.
30 czerwca 2016 roku ogłoszono konkurs na stanowisko Dyrektora Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie. W wyniku przeprowadzonej procedury konkursowej z dniem 7 września zatrudniono na tym stanowisku Jolantę Zajączkowską, która niezwłocznie przystąpiła do organizacji Ośrodka.
W II połowie 2016 roku rozpoczęto kompletowanie pierwszego wyposażenia w ramach oddzielnych przetargów branżowych. W ramach wyposażenia meblowego zamówiono m.in. tapczany, stoły, szafki, regały, krzesła. W zakresie wyposażenia AGD zakupiono: pralki, szafy suszarnicze, magiel, akcesoria do utrzymania czystości. Oddzielne postępowanie przeprowadzono dla zakupu sprzęt komputerowego dla administracji, telewizorów, telefonów i wykonania sieci. W ramach kolejnego przetargu zakupiono wyposażenie opiekuńczo – zdrowotne, w tym: podstawowy sprzęt do rehabilitacji mieszkańców DPS, aparat EKG, 3 profesjonalne łóżka szpitalne (dla osób leżących), specjalistyczne wózki i podnośnik pacjenta. W kolejnym etapie wyposażono kuchnię zamawiając m.in.: wysokiej klasy piec konwekcyjny, kuchnie i taborety gazowe, zmywarkę kapturową, chłodnię i mroźnię. Ostatnim realizowanym zamówieniem była dostawa i montaż żaluzji i rolet okiennych. Wartość pierwszego wyposażenia zamknęła się kwotą 841 tysięcy złotych.
Łączny koszt budowy Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie zamknął się kwotą blisko 13 milionów złotych, z czego 4,2 miliona złotych to pozyskane unijne dofinansowanie, a 200 tysięcy złotych to wsparcie finansowe ze strony samorządu powiatu brzeskiego. Nakłady budżetu gminy Borzęcin na realizację tego zadania to kwota blisko 8,6 miliona złotych.
Docelowo Regionalne Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej będzie działać w sektorze pomocy społecznej i sektorze usług medycznych. Usługi te będą świadczone przez pomoc społeczną – całodobowy dom pomocy społecznej i ośrodek wsparcia oraz w postaci świadczeń w zakresie rehabilitacji leczniczej. W obiekcie, znajdują się 42 pokoje z łazienkami, 2 pokoje gościnne, sanitariaty, pokoje biurowe, gabinety lekarskie, pomieszczenia terapii zajęciowej, szatnie pielęgniarzy i pielęgniarek, pomieszczenia do rehabilitacji, świetlica, jadalnie, kuchnia, aneksy kuchenne, kaplica, pralnie i kotłownia.