28 kwietnia 2024
Wywiady

Dawid Chrobak: Historyczny rok dla Zakliczyna

Rozmowa z burmistrzem Miasta i Gminy Zakliczyn.

Powoli do świadomości mieszkańców przebija się nowa nazwa Klaster energetyczny, ale mało kto wie, czym naprawdę jest to międzygminne porozumienie. Proszę wyjaśnić, na czym ono polega?

Celem klastrów energii jest przyjazny środowisku rozwój energetyki rozproszonej służący poprawie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego w sposób zapewniający uzyskanie efektywności ekonomicznej. Chcemy stworzyć dla możliwość dla rolników, przedsiębiorców, ale też indywidualnych mieszkańców tworzenia np. mikro zakładów przetwarzających płody rolne i w ten właśnie sposób otrzymywać energię np. w postaci biomasy.  Jako samorządowcy musimy tworzyć możliwości rozwoju alternatywnych źródeł energii dla naszych mieszkańców. Dziś energia odnawialna ma szalenie istotne znaczenie. Dlatego właśnie tworzymy Klaster energetyczny, w którego skład weszło kilka gmin z naszego powiatu m.in. Wojnicz, Wierzchosławice, Zakliczyn, gmina Tarnów.

Na jakim etapie jesteście?

Bardzo wczesnym. Obecnie prowadzone są prace organizacyjne, czekamy również na dalsze informacje z Ministerstwa Energii. Ta inicjatywa jest godna realizacji, kilka europejskich krajów promuje właśnie tego typu rozwiązania i bardzo dobrze, że również polski rząd zdecydował się na taki krok. Tworzenie energii ze źródeł odnawialnych po prostu opłaca się wszystkim, dlatego warto inwestować w te technologie.

Pogoda bardzo popsuła plany inwestycyjne w gminie Zakliczyn?

Na pewno nie pomogła. Jednak w tym roku mamy dwa priorytety: rozpoczęcie budowy przedszkola i żłobka oraz złożenie wniosku o dofinansowanie i oczekiwanie na pozytywne rozpatrzenie projektu rewitalizacji rynku w Zakliczynie. Również i w tym roku zadbaliśmy o to, aby podnieść poziom bezpieczeństwa naszych mieszkańców, dlatego powstaną dwa odcinki chodnika przy drodze wojewódzkiej oraz jeden przy drodze powiatowej. Szczególnie ważną inwestycją jest chodnik przy drodze wojewódzkiej nr 980 na odcinku Kończyska-Faściszowa powstanie ponad 700 metrów chodnika wraz ze ścieżką rowerową. Tam zdarzały się wypadki, nawet i śmiertelne, dlatego priorytetem dla nas było, aby w tym miejscu poprawić poziom bezpieczeństwa. To także odpowiedź na liczne głosy mieszkańców. Ta inwestycja jest dokończeniem rozpoczętych w zeszłym roku prac (350 mb chodnika ze ścieżką rowerową za blisko 350 tys zł). W sumie w tym roku zakres robót wart jest ponad 700 tysięcy złotych, z czego 380 tysięcy złotych stanowi wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego. W sumie cała inwestycja warta jest blisko 1,1 miliona złotych.

Jednak nie mniej ważny jest też drugi chodnik przy drodze wojewódzkiej na odcinku Paleśnica-Borowa.

Oczywiście! Nie raz widzimy dzieci, które idą poboczem przy te ruchliwej trasie do szkoły w Paleśnicy. Ale nie zapominajmy tez i o dorosłych, którzy również nie mają innej możliwości, aby dostać się pieszo do wspomnianych miejscowości. Może jest to tylko nieco ponad 350 metrów chodnika od sklepu w Paleśnicy do skrzyżowania drogi wojewódzkiej i powiatowej w kierunku Filipowic, ale jest to inwestycja bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Koszt zadania przekracza 320 tysięcy złotych, z czego od marszałka województwa otrzymaliśmy 174 tysiące złotych dofinansowania.

Gdzie natomiast powstanie trzeci chodnik w tym roku?

Niedawno ogłosiliśmy przetarg na budowę chodnika wraz ze ścieżką rowerową o długości ponad 300 mb w Stróżach w kierunku miejscowości Zdonia.  Ta inwestycja powstaje głownie z myślą o uczniach, którzy uczęszczają do szkoły w Stróżach.

Tylko chodniki powstaną w tym roku w Zakliczynie?

Ależ skąd! Podpisaliśmy już umowy z wykonawcami na kilkanaście odcinków dróg asfaltowych. Niemalże w każdej miejscowości pojawi się nowa nawierzchnia. W sumie w tym roku w ramach środków funduszu sołeckiego uzupełnionego o środki budżetu Gminy Zakliczyn położymy 5 kilometrów asfaltu. Jest to bezpośrednia odpowiedź na postulaty mieszkańców, które formułowali podczas zebrań wiejskich.

Oczekujemy też na odpowiedź na nasze wnioski dotyczące środków w ramach rekultywacji oraz tzw. powodziówek, na które bardzo liczymy. Jest szansa na spore dofinansowanie remontów kilku ważnych dróg gminnych.

Co rusz słyszymy o tym, że w Zakliczynie coś będzie budowane, że samorząd otrzymał kolejną dotację itd. Jaka jest natomiast największa porażka samorządu w tej kadencji?

Trudno mówić o porażkach. Jedyną kwestią, która spędza nam sen z powiek jest rewitalizacja naszego rynku. Ten temat już dosyć długo jest procedowany, ale nie z naszej winy. Jednak ogłoszenie naboru wniosków o dofinansowanie nie zależy od nas. Niestety musimy czekać prawdopodobnie do listopada, kiedy zostanie rozstrzygnięty nabór wniosków. Zatem prace ruszą dopiero w przyszłym roku.

Czyli nie zdążycie przed wyborami, zatem jaki ,,pomnik” w kampanii wyborczej planuje Pan Burmistrz otworzyć?

Naszym działaniom nie przyświeca wyborczy kalendarz. Proszę zauważyć, że niewiele od nas zależy. To nie samorząd gminny rozdziela dotacje, decyduje o terminie naborów. Trudno zatem mówić, że specjalnie pod wybory otwieramy taką, czy inną inwestycję. Jak zresztą już wspomniałem w 2018 roku uda nam się otworzyć żłobek i przedszkole, które wreszcie będzie dostosowane do standardów XXI wieku. To nasz priorytet. O tym natomiast, że nie prowadzimy polityki od wyborów do wyborów świadczy chociażby plan rewitalizacji rynku, którego realizacja zakończy się w połowie przyszłej kadencji.

Czerwiec to dla Miasta i Gminy Zakliczyn historyczna chwila – dołączycie do elitarnej grupy miast papieskich. Jak wyglądają przygotowania do tego wydarzenia?

Przygotowania weszły w zaawansowaną fazę. To dla nas szczególne wydarzenie, które na stałe wpisze się w historię naszego miasta. Wszystko rozpocznie się w święto Bożego Ciała o godz. 15. uroczystą msza świętą na zakliczyńskim rynku sprawowaną przez ordynariusza diecezji tarnowskiej biskupa Andrzeja Jeża. Następnie odbędzie się tradycyjna procesja oraz akt zawierzenia miasta świętemu Janowi Pawłowi II. Całość zwieńczy III Diecezjalny Koncert Uwielbienia. Warto dodać, że Ministerstwo Kultury wsparło koncert swoją dotacją w wysokości 20 tys. zł. To wydarzenie zostało w Warszawie dostrzeżone i docenione.

Uroczystości związane z zawierzeniem miasta świętemu Janowi Pawłowi II wpisują się w 460. rocznicę lokacji Zakliczyna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.