15 lipca 2024
Aktualności

Dłużej poczekamy na otwarcie żłobków i przedszkoli w Tarnowie

Wszystko wskazuje na to, że w Tarnowie, podobnie jak w większości miast w Polsce, nie ruszą w tym tygodniu żłobki i przedszkola – brak jest czasu na poważne i wymagające sporych nakładów pracy przygotowania obiektów, na wiele pytań dotyczących aspektów technicznych nie ma odpowiedzi, istnieją poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa. Również rodzice nie kwapią się do wysyłania z domów swoich pociech.

Władze Tarnowa zwróciły się dzisiaj do Powiatowego Inspektora Sanitarnego z prośbą o opinię i ocenę, czy w obiektach, w których mieszczą się miejskie żłobki i przedszkola da się zrealizować i utrzymać warunki bezpieczeństwa sanitarnego założone w wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

– Pracownicy tarnowskiego sanepidu doskonale znają obiekty, w których mieszczą się miejskie żłobki i przedszkola, dlatego zwróciliśmy do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, aby oceniono te obiekty i wyrażono opinię, czy da się w nich utrzymać wszystkie założone warunki bezpieczeństwa sanitarnego, aby nie ucierpiały dzieci, pracownicy i rodzice – podkreśla Dorota Krakowska, zastępczyni prezydenta Tarnowa. Przed wydaniem opinii przez inspektorów sanitarnych placówki na pewno nie zostaną uruchomione, czyli raczej nie należy się spodziewać takiej decyzji do końca bieżącego tygodnia.

Związane z nowymi zasadami działania żłobków i przedszkoli wymogi i wytyczne GIS i MZ ukazały się w minionym tygodniu, po ogłoszeniu przez premiera rozluźniania kolejnych restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. To m.in. zachowanie przez dzieci dystansu między sobą, usunięcie z pomieszczeń dywanów, wykładzin i zabawek-przytulanek, których nie da się dezynfekować, jeden rodzic z dzieckiem na 15 metrów kw. przedszkolnej szatni, grupy przedszkolaków liczące maksymalnie 12 osób (było 25), minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie mniejsza niż cztery metry kw., izolacja poszczególnych grup dzieci…

Tarnowskie przedszkola do największych nie należą, więc konieczność zachowania maksymalnej wielkości grupy przedszkolaków i liczby metrów kw. na osobę automatycznie ogranicza liczbę dzieci w przedszkolu. Autorzy wytycznych sugerują, by z placówek w pierwszej kolejności mogły skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu, dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych itp. – A co z pozostałymi? – pytają dyrektorki przedszkoli. – Jakie przyjąć kryteria? Mamy przeprowadzać losowania?
Rodzice również zdają sobie sprawę z wielu niewiadomych, zagrożeń i problemów związanych z uruchamianiem na nowo pracy żłóbków i przedszkoli, dlatego nie ma nadmiaru chętnych do oddawania dzieci. Według wstępnych sondaży przeprowadzonych po ogłoszeniu przez premiera możliwości uruchomienia od 6 maja przez samorządy placówek, zainteresowanie przyprowadzaniem dzieci wyraziło niewiele ponad 10 procent opiekunów dzieci zapisanych do żłobków i przedszkoli. Co ciekawe, większe jest zainteresowanie żłobkami. Sondaże nadal trwają, dyrektorki żłobków i przedszkoli rozmawiają z rodzicami, muszą odpowiadać na wiele pytań, a na większość z nich odpowiedzi nie znają, bowiem nie ma ich w rządowych wytycznych.
Reasumując: Wszystko wskazuje na to, że w tym tygodniu miejskie żłobki i przedszkola w Tarnowie nie rozpoczną działalności, a na pewno nie stanie się to przed otrzymaniem opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Gdy ta opinia już się pojawi potrzebny będzie czas na przygotowanie obiektów do pracy w nowych reżimie sanitarnym i wdrożenie wszystkich zasad bezpieczeństwa.
O postępach działań związanych z uruchamianiem żłobków i przedszkoli informować będziemy na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.