26 kwietnia 2024
AktualnościKultura

Dni Pamięci Żydów Galicyjskich

Koncerty klezmerskie, wystawy oraz zwiedzanie kirchołu – to tylko niektóre propozycje przygotowane na tegoroczną, XXII edycję Dni Pamięci Żydów Galicyjskich – Galicjaner Sztetl, które odbędą się od 16 do 19 czerwca. 

Organizatorzy – Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie – zadbali o to, by uczestnicy wydarzenia mieli okazję bliżej poznać ważną dla historii miasta kulturę żydowską.

Jak zawsze „Galicjaner Sztetl” zostanie zainaugurowane w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze, gdzie 75 lat temu Niemcy, podczas tzw. „pierwszej akcji” zamordowali kilka tysięcy Żydów, przebywających w Tarnowie. W uroczystości modlitewnej, która rozpocznie się 16 czerwca o godz. 12 uczestniczyć będą jak zwykle duchowni, przedstawiciele władz samorządowych oraz wszyscy zainteresowani.

Po powrocie do Tarnowa odbędzie się Marsz Pamięci, który wyruszy około godz. 13.30 z ulicy Goslara (dawnego Placu Magdeburskiego) w kierunku żydowskiego cmentarza przy ulicy Szpitalnej. Wieczorem, tego samego dnia, w Galerii Sztyler odbędzie się wernisaż wystawy prac malarskich urodzonej w Tarnowie i ocalonej z Zagłady 99-letniej Miny Nath, , która od czasów powojennych mieszkaw Wenezueli, gdzie powstawały jej prace.

W sobotę, 17 czerwca o godz. 20:30 zaplanowano otwarcie zrekonstruowanej wystawy pod bimą „Tarnowscy Żydzi” oraz wystawy fotografii Tomasza Łabuza „Kamienne historie” (Skwer Starej Synagogi). Natomiast o godz. 21:00 zaplanowano pierwszy koncert pod Bimą, podczas którego wystąpi Olga Avigail z Zespołem Tango Attack. Usłyszymy tanga po polsku, w języku jidysz, hebrajsku i hiszpańsku. Będą to nowe aranżacje tang w tradycyjnym składzie argentyńskim.

Zainteresowani zwiedzaniem cmentarza żydowskiego będą mieli taką możliwość w niedzielę, 18 czerwca w godz. od 11:00 do 13:00, a do dyspozycji będą przewodnicy: Adam Bartosz i Janusz Kozioł. Czas zwiedzania około 90 minut. Zwiedzanie rozpocznie się po zebraniu się grupy.

O godz. 20 w Galerii Sztyler odbędzie się prezentacja projektu poświęconego Juliuszowi Madritschowi i uratowanym przez niego tarnowskim Żydom, przygotowana przez uczniów V Liceum Ogólnokształcącego imienia Janusza Korczaka w Tarnowie. Uczniowie przedstawią sylwetkę tego „sprawiedliwego wśród narodów świata”, zapomnianego przez mieszkańców naszego miasta. Kolejny koncert pod Bimą rozpocznie się o godz. 21: zagra Kapela Brodów. Muzycy zaprezentują utwory z płyty „Muzikaim”, która jest wynikiem poszukiwań śladów muzyki żydowskiej w muzyce polskiej, realizowanych przez ludową, rodzinną grupę muzykantów.

Na zakończenie 19 czerwca w poniedziałek o godz. 21 ostatni w tym roku koncert pod Bimą zaprezentuje Krakowska Opera Kameralna ze spektaklem „Chatskele, Chatskele”. W programie znajda się dawne pieśni żydowskie z bogatej kolekcji pieśni ludowych w jidysz w nowych, oryginalnych aranżacjach. Usłyszymy pieśni miłosne, weselne, biesiadne, kołysanki.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja wystawy „Permeation-Przenikanie”, poświęcona pamięci żydowskiej społeczności Tarnowa w Zespole Szkół „Siódemka”, ul. Poniatowskiego 5.

Przypomnijmy, że Żydzi przybyli do Tarnowa w XV wieku, kiedy wprowadzono tu przywilej zwalniający od opłat handlowych. Przed II wojną światową społeczność żydowska Tarnowa liczyła około 25 tysięcy osób, stanowiło to około 45% mieszkańców miasta. Z tego powodu Tarnów nazywany był miastem żydowskim. Z roku na rok osób zainteresowanych kulturą żydowską przybywa, a sam festiwal skupia wokół siebie coraz większą rzeszę miłośników.

Wydarzenia poza Tarnowem:

17 czerwca (sobota)

17.00 Dąbrowa Tarnowska, Synagoga koncert – Kapela Brodów,

18 czerwca (niedziela)

16.00 Ciężkowice, Ratusz koncert – Olga Avigail & Zespół Tango Attack,

19.00 Zamek w Dębnie koncert – Olga Avigail & Zespół Tango Attack,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.