17 czerwca 2024
Aktualności

Dziś pierwsze postojowe na kontach

Niemal 8,5 tys. przedsiębiorców w Małopolsce otrzyma dziś przelew ze świadczeniem postojowym w ramach pomocy z tarczy antykryzysowej. W kraju środki trafią do 86,2 tys. przedsiębiorców. W regionie tarnowskim kwota przyznanego wsparcia przekracza 2 mln zł.

Do 14 kwietnia w Polsce złożono ponad 570 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Przeszło 450 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych, a ponad 9 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

Pierwsi przedsiębiorcy otrzymają pomoc już dzisiaj. ZUS przeleje środki w ramach „postojowego”. Małopolskie oddziały ZUS wypłacą niemal 8,5 tys. świadczeń postojowych. Daje to łącznie kwotę 16,8 mln złotych. Kraków jest jednym z trzech miast, które otrzyma najwięcej środków na ten cel w kraju – niemal 9,6 mln złotych.

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe.

Zachęcamy do składania wniosków przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). To zdecydowanie przyspieszy ich obsługę. Ponad 80 proc. złożonych w ten sposób dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji osoby, które prowadzą firmy nie muszą się spieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

Liczba osób, które otrzymają wypłatę „postojowego” oraz kwota przeznaczona na ten cel w poszczególnych oddziałach ZUS w Małopolsce:

  Liczba osób, które otrzyma świadczenie postojowe Kwota przeznaczona na wypłatę w zł
oddział w Krakowie 4911 9 627 540,00
oddział w Nowym Sączu 1508 3 050 060,00
oddział w Chrzanowie 1042 2 104 180,00
oddział w Tarnowie 991 2 002 780,00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.