27 kwietnia 2024
Aktualności

Emilia Nizio obroniła złoto!

Emilia Nizio, zawodniczka UKS ACT Sport Tarnów i uczennica IV klasy Zespołu Szkół Sportowych w Tarnowie, potwierdziła klasę zdobywając w Mistrzostwach Polski w tenisie do lat 10 w grze deblowej złoto (obroniony tytuł z halowych Mistrzostw Polski w lutym tego roku), natomiast w grze pojedynczej uplasowała się na najniższym stopniu podium. Turniej rozgrywany był na kortach TUKS Kozica w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie na starcie stanęło 69 zawodniczek i 62 zawodników z całej Polski.
W grze podwójnej wspólnie z partnerką Natalią Kłys z KS Grzegórzecki Kraków dziewczęta były rozstawione z nr 1. Już jednak w ćwierćfinale przyszło im się zmierzyć z wymagającą parą Maria Wojtaszczyk/Wiktoria Woroniecka który to mecz rozstrzygnął się w 3 setach stosunkiem 2:4, 4:2, 13:11. Dziewczynki obroniły dwie piłki meczowe przypieczętowując awans do półfinału, gdzie czekały na nie już dwie finalistki z gry pojedynczej Marta Nadajewska/Antonina Czajka.

Całe widowisko stało na bardzo wysokim poziomie i obfitowało w wiele akcji i piłek kończących tzw. winnerów. Para tarnowska-krakowska wygrała ten pojedynek 3:4(6), 4:2, 10:6. W finale również nie było łatwo gdyż przeciwniczki z KS Mostostal Zabrze Maja Pawelska i WTS Orzeł Warszawa Alicja Koczocik również postawiły twarde warunki wygrywając pierwszego seta 4:2. Drugi set już bezdyskusyjnie należał do pary Nizio/Kłys, który wygrały 4:0. Tiebreak od początku był pod kontrolą  „jedynek” i został przez nie wygrany 10:7.  Na uwagę zasługuje fakt, że począwszy od ćwierćfinału dziewczynki przegrywały pierwszego seta i potrafiły za każdym razem wrócić do meczu i przechylić go na swoją korzyść.

W grze singlowej Emilia należała do faworytek i była rozstawiona z nr 2. Początkowa faza zawodów przebiegała zgodnie z planem – Emilia oddała rywalkom w 3 meczach 3 gemy i pewnie zameldowała się w ćwierćfinale gdzie zmierzyła się z Mają Pawelską, która stawiła zacięty opór wygrywając pierwszego seta. Drugi set był już pod kontrolą zawodniczki z Tarnowa, która wygrała go do zera. Tiebreak był także kontrolowany przez Emilię i mecz zakończył się wynikiem 2:4, 4:0, 10:4. W półfinale na zawodniczkę UKS ACT Sport Tarnów czekała późniejsza zwyciężczyni całych zawodów Antonina Czajka, na co dzień mieszkająca i trenująca w Szwecji. Mecz ten nie układał się od początku po myśli Emilii. Jednak przy stanie 0:3 zdołała wyrównać na 3:3 i wydawało się, że losy spotkania mogą się odwrócić. Tiabreak niestety należał do przeciwniczki tak samo jak drugi set.

Emilka zanotowała w Piotrkowie Trybunalskim bardzo dobry występ zdobywając 2 medale i potwierdziła, że należy do ścisłej czołówki zawodniczek w Polsce w swojej kategorii wiekowej. W chwili obecnej przed nią już tylko turnieje do lat 12 gdzie – w styczniu 2018 roku ma szansę być klasyfikowana w pierwszej dziesiątce.