4 grudnia 2023
Kultura

FILM NIEMY Z MUZYKĄ NA ŻYWO!: „Bestia” i koncert Orkiestry Ludwika Sarskiego

W ostatni dzień lata polecamy Waszej uwadze pokaz filmowy połączony z koncertem muzyki na żywo w wykonaniu Orkiestry Ludwika Sarskiego. Międzynarodowa gwiazda przedwojennego kina niemego Pola Negri wystąpi w filmie “Bestia” z 1917 roku (sprzed 105 lat!). Na projekcję połączoną z koncertem zapraszamy do Amfiteatru Letniego 23 września o 19:00. Wstęp wolny.

 

ORKIESTRA LUDWIKA SARSKIEGO – Kolektyw artystyczny założony przez dwóch multiinstrumentalistów – kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Artyści łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing, czy klezmer. Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą. Działalność Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie autorskiej muzyki na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Romana Polańskiego i innych.

14 maja nakładem wydawnictwa DUX ukazała się debiutancka płyta OLS THE KID, która jest hołdem dla twórczości Chaplina i inspirowana jest filmem „Brzdąc”, którego stulecie premiery przypadało na 2021 rok.

 

Film „Bestia” w reż. Aleksandra Hertza opowiada tragiczną historię trójkąta miłosnego: młodej artystki oraz jej dwóch kochanków, byłego i nowego, żonatego z inną kobietą. Rolę artystki gra Pola Negri, największa gwiazda ówczesnego polskiego kina.

Talent Negri został szybko zauważony za zachodnią granicą – najpierw podbiła Niemcy, a w 1922 roku podpisała kontrakt z Paramount Pictures i wyjechała do Hollywood. Wielkie powodzenie Poli Negri za oceanem wykorzystał dystrybutor Jesse A. Levinson, który kupił „Bestię”, dokonał jej nieznacznej przeróbki i przedstawiał jako „The Polish Dancer”. Eksport filmu do Stanów Zjednoczonych pozwolił zachować obraz do dnia dzisiejszego – wszystkie polskie kopie zaginęły lub zostały zniszczone w czasie wojny.

Film jest najstarszym zachowanym obrazem z udziałem aktorki i jednym z dziewięciu, które nakręciła dla wytwórni Sfinks.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.