30 maja 2024
AktualnościKultura

Generał Bem pojawi się na muralu przy ul. Wałowej

W pierwszym tygodniu września powinny się rozpocząć prace nad muralem przedstawiającym fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki. Malowidło na bocznej ścianie budynku przy ul. Wałowej wykona tarnowianka Anna Kropiowska, specjalizująca się w tego rodzaju pracach.

Mural znajdzie się na budynku nieopodal pomnika gen. Józefa Bema. Na ścianie o szerokości blisko 17 metrów i wysokości ponad 12 metrów (do poziomu stropu) będzie fragment dzieła Jana Styki, na którym jedną z centralnych postaci jest generał Bem.

– Od lat zajmuję się promowaniem wybitnych postaci związanych z Tarnowem. Kiedy okazało się, że w ramach budżetu Rady Osiedla Starówka możemy zaproponować powstanie muralu, nie wahałem się ani przez chwilę. Tym bardziej, że właśnie jesienią tego roku przypada 120. rocznica namalowania Panoramy Siedmiogrodzkiej i pierwszej jej prezentacji w budynku lwowskiej Rotundy. Ściana, na której znajdzie się malowidło jest bardzo interesująca ekspozycyjnie, jej walorem jest ponadto to, że umiejscowiona jest w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika gen. Bema. Jeżeli chodzi o wybór fragmentu Panoramy, można powiedzieć, że narzucał się on z góry. Jest to bowiem jedyny fragment nie przedstawiający scen batalistycznych, ale generała wraz ze swoim sztabem – mówi Ryszard Żądło z Rady Osiedla Starówka, która jest inicjatorem tego przedsięwzięcia.

Całkowite koszty wykonania muralu to 25 tys. zł. Pochodząca z Tarnowa artystka Anna Kropiowska, która ma już w swoim dorobku wiele podobnych realizacji, aktualnie pracuje we Francji. Do kraju wraca z początkiem września i niedługo potem rozpocznie pracę. Na sfinalizowanie muralu (na zdjęciu jest jego wizualizacja) potrzebować będzie około 4-5 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.