28 maja 2024
Aktualności

Grupa Azoty na forum ONZ w Nowym Jorku

Grupa Azoty, jako jedyna firma z Polski, towarzyszyła delegacji polskiego rządu na Forum Politycznym Wysokiego Szczebla (HLPF) ONZ w Nowym Jorku. Podczas sesji ministerialnej Jadwiga Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentowała raport na temat realizacji w Polsce Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ważną częścią polskiej prezentacji był głos Grupy Azoty, która przedstawiła przykłady własnych dobrych praktyk, przyczyniających się do realizacji Agendy. Wśród omówionych inicjatyw znalazł się program Product Stewardship, autorski program akceleracyjny Idea4Azoty, a także współpraca ze startupem SatAgro.
W dniach 9-18 lipca w siedzibie ONZ w Nowym Jorku ponad tysiąc przedstawicieli 47 rządów, przedsiębiorstw i liderów społeczeństwa obywatelskiego spotkało się na Forum Politycznym Wysokiego Szczebla, aby podsumować postępy w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals) – globalnego planu mającego poprawić jakość życia ludzi na całym świecie.
Podczas sesji otwierającej Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentowała „Raport na temat realizacji w Polsce Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju”, a także perspektywę przyszłych działań w kraju, poprzez projekty strategiczne, w celu realizacji poszczególnych SDG. Szczególną uwagę poświęciła Konstytucji Biznesu, nowemu modelowi zamówień publicznych, a także dobrym praktykom Polski w walce z globalnym problemem zanieczyszczenia powietrza.

W Forum, na zaproszenie minister Jadwigi Emilewicz wzięła również udział Grupa Azoty, partner Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w realizacji Agendy 2030, która zaprezentowała przykłady podejmowanych przez nią inicjatyw na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju, zawartych w Agendzie.

– To ogromna nobilitacja prezentować działania Grupy Azoty w tak zaszczytnym międzynarodowym gronie. Jesteśmy obecnie w trakcie opracowywania nowej strategii, uwzględniającej wpływ na realizację 6 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, strategicznych z perspektywy branży nawozowo-chemicznej. Wyznaczyliśmy trzy filary strategii, w ramach których stawiamy sobie ambitne wyzwania związane ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko, zapewnieniem bezpiecznej produkcji, wdrożeniem innowacji czy edukacją na rzecz zrównoważonego rolnictwa – podkreślał Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty podczas HLPF w Nowym Jorku.

Ogłoszenie Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030 odbyło się w dniach 25-27 września 2015 r. w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku. Wzięło w nim udział ponad 100 głów państw i szefów rządów, a także przedstawiciele grup religijnych, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego. W trakcie szczytu ONZ światowi przywódcy przyjęli dokument „Przekształcanie naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”, który zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.