Jerzy Panek – grafik z Tarnowa
Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wystawę plenerową / w witrynie kamienicy Rynek 4, do 3.02.2019/ wybranych grafik Jerzego Panka ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie / Ratusz, do 31.12.2018/. Okolicznościowe bezpłatne plakaty i pocztówki – do odbioru w BWA (Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1) i Ratuszu.
- ROCZNICA URODZIN JERZEGO PANKA (1918-2001) – WYBITNEGO ARTYSTY URODZONEGO W TARNOWIE
Urodziłem się w Tarnowie 11 grudnia o 11 wieczór 1918. Mieszkałem na ulicy św. Marcina. To już przedmieścia. Tam mieszkali Żydzi, Polacy. Przeważnie rzemieślnicy. Nasz dom długi, drewniany. Wysoki dach. Bez gwoździ, tylko na kołkach. Jak go rozbierali, to jako chłopak schowałem sobie takie kołeczki. I mam, mam… Mieszkał z nami, na przykład, mój dziadek krawiec, który szył te bondy dla tych woźniców, te liberie. Takie długie, aż do samej ziemi. (…) I kto jeszcze mieszkał – tramwajarz. Nazywał się Wódka. Wódka! Wąsy nosił na sztorc. (…) W Tarnowie to dzieciństwo wydaje się, że było jakieś szczęśliwe. Oni śpiewali tam, grali na jakichś cytrach, na jakichś bałabajkach. Pili miód na gorąco. (…) Tarnów, bardzo żywotne miasto. Bardzo ruchliwe. Ta ruchliwość polegała na tym, że wszyscy na tych furmankach jeździli, na tych koniach. Tak, że to był okropny ruch. Tam się samochodów prawie nie widziało. Ja tylko pamiętam, chyba Bugatti był, na którym to jeździł ten hrabia…no jak on…
(fragmenty wspomnień Jerzego Panka, z nagrań Krystyny Czerni i Joanny Gałeckiej)
Jerzy Panek studia odbywał w Krakowie, dyplom uzyskał 1955 roku. Stosował rozmaite techniki graficzne (w tym metalowe), ale mistrzostwo osiągnął przede wszystkim w drzeworycie, który uprawiał od 1952 roku. Duży wpływ na twórczość graficzną Panka miała podróż do Chin, którą odbył w 1956 roku. Pobyt w Pekinie i kontakt z kulturą chińską (przede wszystkim ze starymi, tradycyjnymi technikami, w tym drzeworytniczą) odegrały kolosalne znaczenie: potwierdziły wiarę artysty w atrakcyjność i niewyczerpane możliwości ulubionej techniki, a zarazem ukazały wartość własnych, odrębnych poszukiwań. Od tego momentu Panek rytował kompozycje bezpośrednio na deskach, nie wykonując szkiców przygotowawczych. W uznaniu dla wielkości, ale też prostoty jego dzieła, prof. Stanisław Rodziński nazwał go „Wielkim Drwalem”. Należał do międzynarodowego ugrupowania Xylon, zrzeszającego drzeworytników. Był artystą wysoko cenionym. Za granicą owocem uznania jest m.in. monumentalny katalog dzieł artysty, obejmujący twórczość z lat 1939-1993, wydany w Niemczech przez Dietera Burkampa. Paradoksalnie – w Polsce wciąż brakuje analogicznej publikacji. W kraju uhonorowano jednak Panka kilkoma ważnymi wyróżnieniami: otrzymał m.in. Nagrodę im. Jana Cybisa (1988), tytuł Honorowego Profesora krakowskiej ASP (1993), Nagrodę Miasta Krakowa (1998). Twórczość Artysty regularnie przypomina i popularyzuje krakowska galeria Jan Fejkiel Gallery.
(źródło: Małgorzata Kitowska-Łysiak (KUL) / www.culture.pl)