20 czerwca 2024
Aktualności

Jerzy Wiatr: Są to jedne z najlepszych autobusów na świecie! Nowe autobusy już w Tarnowie

W piątek na tarnowskie ulice wyjechał pierwszy z pięciu nowych autobusów Scania Citywide, zakupionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Pozostałe rozpoczną obsługę pasażerów w najbliższych dniach. 

– Mam dwie informacje. Dobrą, że mamy znakomite autobusy i złą, że ciężko będzie kupić lepsze, są to bowiem jedne z najlepszych autobusów na świecie. Są ekologiczne, ekonomiczne i bardzo komfortowe – mówił podczas dzisiejszej prezentacji, prezes MPK, Jerzy Wiatr.

Autobusy o długości 12 metrów, są w całości wykonane z aluminium.

– Jest to najbardziej trwały pojazd na świecie. Po dwudziestu latach szkielet takiego autobusu wygląda tak, jakby wyszedł z fabryki. Tapicerka jest bardzo wysokiej jakości, z odpornością 100 tysięcy cykli. Oświetlenie autobusów jest ledowe, wyposażone są one także m.in. w trzy ładowarki USB – dodaje Jerzy Wiatr.

Autobusy są w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażone we wszelkie elektroniczne udogodnienia dla pasażerów. Napędzające je ośmiolitrowe silniki diesla spełniają najwyższą normę ekologiczną EURO 6.  Istnieje również możliwość zastosowania paliwa z rzepaku, a dzięki automatycznemu systemowi detekcji i gaszenia pożarów, wykluczona została możliwość takiego zdarzenia.

Specjalny system ogrzewania zapewnia pasażerom autobusów ciepło także w czasie największych mrozów, latem działać będzie natomiast wydajna klimatyzacja. Nowością są sterowniki sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, które zapewniają pojazdom komunikacji miejskiej pierwszeństwo przejazdu. Autobusy wyposażone są także w ekrany LCD, na których prezentowana jest trasa przejazdu oraz mapka miasta z lokalizacją autobusu (po zatrzymaniu się na przystanku jej skala zmienia się i prezentowana jest dokładniejsza mapka okolicy).

W każdym autobusie zamontowanych jest osiem kamer (działających również w podczerwieni), dzięki którym dyspozytorzy MPK mają w każdej chwili podgląd na to, co dzieje się w pojeździe. Scanie Citywide wyposażone są ponadto w kamery zewnętrzne, umiejscowione z przodu, z tyłu i z boku autobusu.

Za pierwsze pięć pojazdów, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zapłaciło nieco ponad 4,7 miliona złotych.

fot. archiwum 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.