29 kwietnia 2024
Aktualności

Klient ma swoje prawa! Kilka porad przed Black Friday oraz Cyber Monday

Zwyczaj przedświątecznych wyprzedaży przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w pierwszy piątek (Black Friday – Czarny Piątek) i pierwszy poniedziałek (Cyber Monday – cyberponiedziałek, cybernetyczny/cyfrowy poniedziałek) po Dniu Dziękczynienia w sklepach i sklepach internetowych pojawią się największe obniżki i wyprzedaże.
Konsumenci nierzadko mają wątpliwości co do praw, jakie im przysługują, w przypadku zrobienia zakupów w tych dniach, albo też opierają się na niewłaściwych przekazach, czy nawet plotkach (np.: podobno przecenionego towaru nie można reklamować).

Oto kilka ważnych uwag:
1. Możliwości zwrotu przecenionego towaru.
W takiej sytuacji należy (jak przy zwrocie towaru sprzedawanego po cenie bez obniżki) odróżnić sposób zakupu – czy został dokonany przez Internet, czy też w sklepie stacjonarnym.

Internet: w ciągu 14 dni od otrzymania rzeczy Konsument może odstąpić od umowy bez podania przyczyny, czyli zrezygnować z zakupu. Następnie, w ciągu kolejnych 14 dni powinien odesłać towar, a sprzedający powinien zwrócić mu pieniądze. Trzeba pamiętać, że sprzedający może się wstrzymać ze zwrotem pieniędzy do czasu odebrania odesłanego towaru albo potwierdzenia jego odesłania.
Sklepy stacjonarne: chociaż jest to często praktykowane, w takich sklepach sprzedający nie ma obowiązku przyjęcia zwracanego towaru, gdy Konsument po prostu się rozmyśli albo kupi komuś prezent, który nie trafi w gust odbiorcy. Zależy to wyłącznie od dobrej woli i praktyki sklepu.
Warto zawczasu dopytać, czy w danym sklepie przyjmowane są zwroty, a jeśli tak – to na jakich warunkach. Sprzedający może określić termin zwrotu, obowiązek zachowania metki, zwracać pieniądze na kartę podarunkową itp.
2. Reklamacja.
W sklepach stacjonarnych i internetowych obowiązują te same zasady. Są w dodatku identyczne, jak dla towarów bez obniżki. Konsument może reklamować towar z tytułu rękojmi lub gwarancji (o ile została udzielona).
Rękojmia: w ciągu 2 lat od zakupu Konsument może reklamować towar, jeżeli jest niezgodny z umową, na ogólnych zasadach dotyczących reklamacji: może żądać wymiany, naprawy, obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy.

Nie ma znaczenia, że kupił rzecz przecenioną, ale jeżeli przyczyną obniżki była wada, o której wiedział – nie może być ona podstawą reklamacji.
Przykład: Zarysowanie na obcasie, które jest powodem obniżki ceny butów, nie jest podstawą do reklamacji. Ale jeżeli wystąpi w nich inna wada – np. rozkleją się mimo prawidłowego użytkowania – wtedy reklamacja może być jak najbardziej zasadna.
Gwarancja: jest oświadczeniem dobrowolnym gwaranta, które określa jego obowiązki i prawa Konsumenta. Musi zawierać podstawowe informacje, jak np. nazwę i adres gwaranta, czas trwania gwarancji, czy uprawnienia Konsumenta. Może być zarówno mniej, jak i bardziej korzystna od rękojmi.
Konsument może wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji, a wykonanie uprawnień z gwarancji nie wpływa na
odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi. To do Konsumenta należy decyzja, czy chce skorzystać z rękojmi czy z gwarancji.
3. Obliczanie ceny.
Cena przy towarze ma być ceną ostateczną – po obniżce. Każdy towar powinien być oznaczony ceną zawierającą zarówno wszystkie podatki, jak
i uwzględniającą obniżkę. Konsument nie powinien być zmuszony do chodzenia po sklepie z kalkulatorem i obliczania, ile faktycznie zapłaci za towar albo pytania o to personelu sklepu. Obecnie obowiązujące przepisy nie obligują sprzedających do podawana ceny towaru sprzed
obniżki.

4. Wystąpienie wyższej należności przy kasie.
Konsument ma prawo kupić towar po cenie korzystniejszej: jeżeli cena naliczana przy kasie różni się od tej, która jest na metce albo była określona na półce.
Nie ma znaczenia powód różnicy, np. pominięcie naklejenia nowej ceny, złe zakodowanie w kasie, czy przeoczenie pracownika sklepu.

5. Jednostki, udzielające bezpłatnej pomocy dla Konsumentów. 
Bezpłatną pomoc, Konsumenci mogą znaleźć np. u Inspekcji Handlowej w Krakowie. Prowadzimy postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich i przed Stałym Sądem Polubownym, udzielamy też porad prawnych.
Konsument może też:
• zadzwonić na infolinię konsumencką: 801 440 220 / 22 290 89 16,
• napisać na adres: porady@dlakonsumentow.pl,
• zgłosić się do Rzecznika Konsumentów,
• zwrócić się do Europejskiego Centrum Konsumenckiego, w przypadku sporu z przedsiębiorcą z innego kraju UE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.