29 kwietnia 2024
Aktualności

Łączy nas przyszłość – polsko-ukraińska wymiana młodzieży

W dniach 24 – 30 października 2016 r. w Suchej Beskidzkiej odbyła się wymiana młodzieży pn. „Łączy nas przyszłość”, w której wzięło udział 40 młodych liderów z Polski oraz Ukrainy. Organizatorem projektu była Fundacja Energia dla Europy, natomiast partnerem organizacyjnym NGO Quadrivium. Znaczącą część grupy polskiej stanowili studenci PWSZ w Tarnowie.

Podczas oficjalnego otwarcia wymiany – tak organizatorzy, jak i zaproszeni goście – podkreślali, że organizacje pozarządowe powinny być ambasadorami pojednania polsko-ukraińskiego. Ich oddolna praca, oparta na budowaniu zaufania i podejmowaniu wspólnych inicjatyw, może stanowić niezwykle wartościowy element uzupełniający gesty na poziomie politycznym.

W oficjalnym rozpoczęciu projektu wzięli udział także przedstawiciele lokalnej społeczności, m.in. w osobach Marii Grzechynki – kanclerz Wyższej Szkoły Ekologii i Turystyki w Suchej Beskidzkiej oraz przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej.

Dzięki zróżnicowanemu programowi uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się zarówno z historią obydwu krajów, jak i współczesnymi uwarunkowaniami społeczno-politycznymi wpływającymi na wzajemne relacje. Szczególnie dużo miejsca poświęcono zagadnieniom związanym z sytuacją organizacji pozarządowych oraz stymulowaniu synergii pomiędzy społeczeństwem obywatelskim w Polsce i na Ukrainie.

Podczas trwania wymiany młodzi wzięli udział w szeregu dyskusji, warsztatów i spotkań, których celem było rozwijanie ich kompetencji oraz wypracowywanie konsensusu. Nabyte w ten sposób kompetencje pozwolą im być realnymi ambasadorami pojednania polsko-ukraińskiego w małych ojczyznach.

Ważnym elementem projektu były spotkania z gośćmi specjalnymi, które dzięki konwersatoryjnemu charakterowi stały się dla młodych inspirującą przestrzenią wymiany myśli. Uczestnicy projektu mieli okazję spotkać się z:

– Władysławem Kuczyńskim, 23-letnim Polakiem, który za Ukrainę walczył w Donbasie, poprowadził on debatę oksfordzką „Czy można mieć dwie Ojczyzny?”;

– red. Adamem Reichardtem, redaktorem naczelnym New Eastern Europe, który poprowadził dyskusję: ”Europejskie aspiracje Ukrainy – rola organizacji pozarządowych i współpracy polsko-ukraińskiej”;

– red. Wojciechem Muchą, dziennikarzem Gazety Polskiej, który poprowadził konwersatorium pt. “Formy współpracy polsko – ukraińskiej w okresach przełomu”.

– Pawłem Kowalem, adiunktem w INP PAN, który poprowadził warsztat : “Praktyczny wymiar pojednania polsko-ukraińskiego – metody, instytucje, działania”;

Ponadto, aby lepiej poznać historię Polski, uczestnicy wzięli udział w wizytach w Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Galicja i Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na prośbę gości z Ukrainy młodzież wzięła także udział w projekcji filmu „Wołyń”, po którym zorganizowano tematyczną dyskusję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.