12 maja 2024
Aktualności

LOOK z Tarnowa trafi na granicę?

Tarnowskie  Zakłady Mechaniczne opracowały nową wersję Lekkiego Obserwacyjno-Obronnego Kontenera LOOK, przeznaczoną do wsparcia ochrony granicy i innych ważnych obszarów oraz obiektów.

Propozycja tarnowskiej firmy zbrojeniowej jest odpowiedzią na napiętą sytuację na granicy Polski i Białorusi. Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej proponują służbom mundurowym i Siłom Zbrojnym RP nową wersję Lekkiego Kontenera Obserwacyjno-Ochronnego (LOOK), dostosowaną do wsparcia ochrony granic, jak i nadzoru nad innymi ważnymi obiektami oraz obszarami.

Szeroko na te temat rozpisuje się portal defence24.pl.

Podstawą tego systemu, jak wskazuje sama jego nazwa, jest 20-stopowy, lekki kontener wykonany w standardzie ładunkowo-hakowym 1CC. Dzięki temu może on być przewożony za pomocą standardowego samochodu ciężarowego z odpowiednim systemem załadunku oraz rozładunku, bez potrzeby stosowania stałej infrastruktury. LOOK może więc być stosowany do ochrony strefy nadgranicznej, ale też na przykład miejsc rozmieszczenia wojsk. LOOK dysponuje własnym system nawiewno-grzewczym z klimatyzacją, agregatem prądotwórczym zespolonym ze zbiornikiem paliwa zapewniającym możliwość działania przez 72 h oraz systemem zasilania awaryjnego. To zapewnia dużą autonomiczność działań oraz odpowiednie warunki do ich prowadzenia. W kontenerze może pełnić służbę do czterech żołnierzy. Jego załoga ma do dyspozycji szereg udogodnień: toaletę, umywalkę, dystrybutor wody, lodówkę i dwa łóżka, co otwiera możliwość do wykorzystania tego rozwiązania w systemie zmianowym (np. dwóch odpoczywających, dwóch czuwających) (…) LOOK, zwłaszcza w wersji wyposażonej w dodatkowe systemy obserwacji i łączności (OKO, MMD) może stanowić ważny element systemu ochrony szczególnie zagrożonych odcinków granic. System zapewnia załodze bezpieczeństwo i wysoki poziom komfortu służby, a także bezpieczeństwo i ochronę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, w tym także przed ostrzałem. Jednocześnie jest autonomiczny i w pełni mobilny, dlatego może być przemieszczany pomiędzy różnymi zagrożonymi odcinkami w zależności od potrzeb. Może również stanowić dodatkowe wyposażenie wojskowych pododdziałów ochronnych, a w razie potrzeby – także dozbrojony, w tym zdalnie sterowane moduły uzbrojenia.- czytamy w artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.