9 maja 2024
Kultura

Marzec w Tarnowskim Centrum Kultury [ZAPOWIEDŹ]

Do 14.03.20 – Wystawa fotografii 9. Leica Street Photo – Galerie TCK

W tym roku po raz pierwszy, wystawa bezpośrednio po prezentacji w Warszawie, wyruszyła w tournee po galeriach w całej Polsce. Tarnów znalazł się na samym początku tej trasy i jest pierwszym miastem, w którym eksponowane są nagrodzone prace.
Konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w 2010 roku, a jego celem była, jak w przypadku wszelkich działań Leica 6×7 Gallery popularyzacja fotografii i odnajdywanie młodych talentów. Wielu spośród laureatów konkursu zdobyło potem nagrody w konkursach międzynarodowych jak np. Damian Chrobak czy Wiktoria Wojciechowska czy Adrian Wykrota.
Co roku zaskakuje coraz większe powodzenie konkursu i rosnące zainteresowanie Street Photo. Na przestrzeni niemal dekady fotografowano ulotne momenty, ludzi i ich ciekawe twarze, zabawne powtórzenia, rytm, formy i światło. Czasem detale skadrowane tak, że mówią więcej niż ktokolwiek by się spodziewał. Do znudzenia można powtarzać wciąż prawdziwe słowa Elliota Erwitta: „dobre zdjęcie w jednym kadrze opowiada historię“.
Fotografie zgłoszone do konkursu powstały w 2019 roku i zgodnie z założeniem konkursu realizują jego temat, którym jest „fotografia uliczna”. Nadsyłanie fotografii na konkurs zakończyło się 2 stycznia 2020, a ostateczny wynik konkursu został ogłoszony podczas wernisażu wystawy 24 stycznia 2020, w Leica 6×7 Gallery, w Warszawie.

Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 3200 fotografii, z których Jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego, w składzie: Agata Grzybowska, Rafał Łochowski, Karol Grygoruk oraz Michał Warda, wybrało 18 laureatów. Ta grupa doświadczonych fotografów, reporterów oraz przedstawiciel Leica 6×7 Gallery, nagrodzili następujących autorów: Joanna Mrówka (Grand Prix), Tymon Markowski, Grzegorz Bukalski, Wojtek Ryziński (dwie fotografie), Michał Leja, Daniel Frymark, Michał Medyński, Roman Gieszczyk, Beata Zawrzel, Mariusz Pietranek, Szymon Lewinski (dwie fotografie), Janusz Sytek, Jan Skwara, Ewa Szawłowska, Dariusz Szubiński, Andrzej Kubik, Witold Woszczyna, Mateusz Balcerzak
Wystawa czynna od 20 lutego do 14 marca 2020 r. Galeria TCK czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00. Galeria TCK – Rynek 5 – Tarnów. Bilety w cenie 3 zł i 2 zł (ulgowy).

4.03.20, godz. 18:00 – HEART – hear the art (TCK jest partnerem wydarzenia)

Niebywała okazja, aby zostać uczestnikiem jednego z unikatowych wydarzeń w ramach projektu Heart – hear the art.
Tajemnicze spotkania, organizowane dla limitowanej liczby osób, to niebywała szansa dla poszukiwaczy prawdziwych wartości w sztuce, a także pewność spotkania się z nietuzinkowymi artystami – twarzą w twarz. Ideą Heart jest tajemnica, ponieważ zapisując się na wydarzenia znamy tylko datę, godzinę i przybliżoną lokalizację. Dopiero dzień przed planowaną datą dostajemy adres, pod który należy się udać by poczuć niepowtarzalny klimat. To innowacyjne podejście zapewnia nutę adrenaliny i ryzyka, ale nie ma się czego bać. Nad całym projektem czuwa Tarnowskie Centrum Kultury, które od lat proponuje w Tarnowie kulturę na najwyższym poziomie i jest głównym partnerem projektu.
Pierwsza edycja z udziałem muzycznym zespołów Egzotyczny Dandys Paryskich Bulwarów, Patrick The Pan oraz młodych artystów Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie miała miejsce 21 lutego 2020.
Kolejna, druga z trzech zaplanowanych sekretnych imprez w projekcie odbędzie się 4 marca 2020 w… O tym gdzie i z jakimi atrakcjami? Dowiedzą się uczestnicy zgłaszający swój akces w imprezie na dzień przed wydarzeniem. Możemy zdradzić  jedynie, że częściowo będzie hip-hopowo w warstwie muzycznej.
Szczegóły, bilety (40 zł):  https://tck.pl/aktualnosci-wydarzenia,17,1784,heart—hear-the-art.html

8.03.20, godz. 20:00 – Artyści Kabaretu Piwnica pod Baranami – Kino Marzenie (TCK jest partnerem wydarzenia)

„Jak się sami nie zabawimy, to nikt nas nie zabawi” – mawiał Piotr Skrzynecki.
W Dniu Kobiet, koncert pełen wzruszeń, magii i humoru w wykonaniu grupy legendarnego, krakowskiego kabaretu.
Każdy koncert w wykonaniu artystów kabaretu Piwnica pod Baranami jest wielkim wydarzeniem artystycznym. Przybywają na nie ludzie z całej Polski i z zagranicy. A magnesem dla nich jest niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka, wspaniałe pieśni kompozytorów piwnicznych, takich jak: Zygmunty Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Nowak, Andrzej Zarycki, Zbigniew Preisner, Stanisław Radwan, Grzegorz Turnau i innych.  Najśmielsza fikcja nigdy nie jest tak śmieszna jak prawda. Toteż Piwnicznych tekstów nigdy nie dostarczali zawodowi humoryści. Same pchały się w ręce: rozmowy z dygnitarzami, przemówienia, artykuły prasowe, fragmenty dzieł naukowych”. Ale jak podane!
Podczas tarnowskiego koncertu wystąpią: Tamara Kalinowska, Agata Półtorak, Dorota Ślęzak, Aneta Talkowska, Rafał Jędrzejczyk, Tadeusz Kwinta, Marek Michalak, Paweł Pierzchała, Leszek Wójtowicz.
Bilety (tylko on-line) 60 zł:
http://bit.do/kppb


9.03.20, godz. 18:00 – DOKUMENTY PROSZĘ… – Cztery spojrzenia na filmowy dokument – marcowy cykl projekcji filmów dokumentalnych – Kino Marzenie

Szczegóły cyklu:
https://tck.pl/aktualnosci-imprezy-filmowe,9,1805,dokumenty-prosze.html
„Marianne & Leonard: Słowa miłości”, reż. Nick Broomfield, USA 2019,
102’ – dokumentalny zapis historii romansu pisarza i piosenkarza Leonarda Cohena z jego „muzą” Marianne Ihlen, który przyczynił się do rozkwitu kariery muzyka i powstania wielu kultowych dziś utworów.
Bilety (w kasie kina oraz on-line): 14,99 zł

13.03.20, godz. 19:00 – Koncert uczniów i nauczycieli Szkoły Muzyków Rockowych S.M. ROCK – Piwnice TCK

13 marca odbędzie się kolejny koncert uczniów i nauczycieli Szkoły Muzyków Rockowych S.M.Rock, działającej  w TCK od 1993 roku(!).
W programie znajdą się wybrane i starannie opracowane covery rockowe, m.in. KT Tunstall, Mr. Big, Joan Jett, Rihanna. W pierwszej części koncertu scenę opanują uczniowie (dla niektórych będzie to życiowy debiut!), zaś w finale do głosu dojdą profesjonaliści – nauczyciele S.M.Rock, którzy dadzą próbkę swoich umiejętności. Koncert otworzy support, zespół „Pół tonu niżej” złożony z uczniów S.M.Rock  (Kasia Tryba – wokal, Weronika Węgrzyn – gitara, Mateusz Cebula – bas, Tymek Łuszcz – perkusja).
Po koncercie będzie możliwość uzyskania informacji o działalności S.M.Rock, a także zapisania się na zajęcia.
W koncercie wystąpią uczniowie Szkoły Muzyków Rockowych oraz nauczyciele poszczególnych klas:
Wokal: Sławomir Ramian
Gitara: Łukasz Wełna
Keyboard/fortepian: Piotr Niedojadło
Bas: Grzegorz Nosek
Perkusja: Bartłomiej Rojek
Więcej: https://tck.pl/aktualnosci-koncerty-sm-rock,13,1798,koncert-smrock-.html
Bilety (w Biurze Obsługi TCK oraz on-line) 30 zł: http://bit.do/sm_rock

15.03.20, godz. 16:00 – CINEMARZENIE – Inne spojrzenie na kino: „Proxima”, reż. Alice Winocour, prod. Francja, Niemcy 2019 – Kino Marzenie

Sara jest astronautką. Jako jedyna kobieta bierze udział w wyczerpującym szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jej codzienność to nie tylko mordercze treningi, ale również ciągłe udowadnianie męskiej części załogi, że zasługuje na miejsce w zespole. W domu zrzuca skafander i jest mamą siedmioletniej Stelli. Kiedy zostaje wybrana na członka załogi misji „Proxima”, jej dotychczasowe życie zaczyna się komplikować. Wzruszająca opowieść o próbie pogodzenia zawodowych ambicji z macierzyństwem. Świetna rola Evy Green!
Bilety (w kasie kina oraz on-line): 14,99 zł


16.03.20, godz. 18:00 – DOKUMENTY PROSZĘ… – Cztery spojrzenia na filmowy dokument – marcowy cykl projekcji filmów dokumentalnych – Kino Marzenie

„Czyściciele Internetu”, reż. Moritz Riesewieck, Hans Block Niemcy / Brazylia 2018, 88’ – film ukazujący nieznane szerzej oblicze sieci. Pozwala lepiej zrozumieć prawa rządzące przestrzenią Internetu, kiedyś nazywanego wirtualną rzeczywistością, która dziś już na dobre zawładnęła naszym życiem w niemalże każdym jego aspekcie.
Bilety (w kasie kina oraz on-line): 14,99 zł


16.03.20, godz. 18:30 – S.M.ROCK – Teoria – Sala 1 TCK

To otwarte spotkania edukacyjne m.in. na temat teorii muzyki, harmonii, melodyki będące suplementem dla uczniów S.M.Rock, ale także dla wszystkich zainteresowanych. W roku szkolnym 2019/2020 przewidzianych jest łącznie siedem spotkań.  Marcowe jest już szóste. Autorem projektu jest Grzegorz Nosek (nauczyciel gry na gitarze basowej w S.M.Rock).
Celem zajęć jest uzupełnienie i usystematyzowanie wiedzy zdobywanej w trakcie indywidualnych zajęć w S.M.Rock. Poruszane będą zagadnienia z harmonii jazzowej oraz praktyczne tematy z codziennego życia muzyka.
W programie m.in. interwały, akordy, skale, dopasowywanie skal do akordów oraz ich wykorzystanie w utworach, kadencje, a także praca w zespole, w studiu nagraniowym oraz granie koncertów.
O prowadzącym/autorze projektu: Grzegorz Nosek – Tarnowski basista z wieloletnim doświadczeniem scenicznym i studyjnym. Student Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczył się również w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz pod okiem znanych basistów w tym Wojtka Pilichowskiego, Adama Kowalewskiego oraz Piotra Żaczka. Gra m.in z formacją Jarek Tucki Trio, Personelem, Sławkiem Ramianem, Mano, Tarnowskim Chórem Gos.pl, grupą wokalną StarNova. Od lat współpracuje też z innymi artystami jako muzyk sesyjny. Laureat indywidualnej nagrody jako instrumentalista w ramach festiwalu Wake Up & Live. Od 10 lat zajmuje się nauką gry na gitarze basowej.
Wstęp wolny


21.03.20, godz. 19:00 – Koncert: JULIA MARCELL – Trasa Skull Echo 2020 – Kino Marzenie

To będzie trzecia wizyta Artystki, laureatki m.in. Fryderyka, nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego, Paszportu Polityki, w ciągu dekady na zaproszenie TCK, a czwarta w Tarnowie.

Artystka (pochodząca z Olsztyna, przez kilka lat tworząca i nagrywająca w Berlinie) zaprezentuje tarnowskiej publiczności materiał z najnowszej, piątej już płyty “Skull Echo”, którą promuje singiel „Moment i wieczność”.  Najnowszy projekt Julii Marcell, który ukazał się 24 stycznia 2020 r. to album muzyczny oraz  film – tematycznie połączone, ale niezależne od siebie. Na płytę składa się jedenaście utworów, które przynoszą muzyczną zmianę – elektroniczne instrumentarium o szerokim brzmieniu, duże melodie i futurystyczna produkcja, w tekstach zaś kosmos, absolut i potrzeba bliskości. Album powstał w Berlinie we współpracy z producentem muzycznym Michaelem Havesem.
Razem z muzyką przyszedł pomysł na film. Tematy podejmowane na płycie zainspirowały Julię do stworzenia scenariusza pełnometrażowej opowieści o tym samym tytule. Swój debiut fabularny rozwija wspólnie z producentką filmową Natalią Grzegorzek z Koskino.
Julia o projekcie: „Skull Echo to opowieść o czasie, percepcji i samotności. O głowach, w których jesteśmy uwięzieni, budując poprzez zmysły swój obraz świata – pełen niepewnych informacji, wybiórczo pamiętanych i dowolnie przekształcanych. To opowieść o pragnieniu porozumienia, o tęsknocie za drugim człowiekiem.”
Bilety (w kasie kina oraz on-line) 55 zł:  http://bit.do/juliamarcell


22.03.20, godz. 16:00 – CINEMARZENIE – Inne spojrzenie na kino: „1917”, reż. Sam Mendes, prod. USA, Wlk. Brytania 2019 – Kino Marzenie

Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Perry u schyłku I wojny światowej otrzymują ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Schofielda. Dziesięć nominacji i trzy Oscary. Wyjątkowe filmowe przeżycie!
Bilety (w kasie kina oraz on-line): 14,99 zł

 

23.03.20, godz. 18:00 – DOKUMENTY PROSZĘ… – Cztery spojrzenia na filmowy dokument – marcowy cykl projekcji filmów dokumentalnych – Kino Marzenie

„Podziemie nadziei”, reż. Jan Bluz, Polska 2018 – 85’  – dokument przybliża historię legalizacji medycznej marihuany w Polsce. Twórca opowiada o kilku niezwykłych i poruszających bohaterach, którzy w dużej mierze przyczynili się do zmian, często przy tym ryzykując i działając niezgodnie z prawem.
Bilety (w kasie kina oraz on-line): 14,99 zł


25.03.20, godz. 18:00 – Wernisaż wystawy fotografii: Excellence FIAP Polska – Galerie TCK

Excelence FIAP Polska – w skrócie EFIAP Polska. FIAP to Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej, która zrzesza organizacje fotograficzne z ponad 85 krajów członkowskich . Excelence FIAP to jeden z tytułów artystycznych nadawany przez tę federację. W tłumaczeniu na nasz język oznacza to wybitnego artystę sztuki fotograficznej. Starać się o niego może każdy fotograf, tak profesjonalny jak i amator. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że od blisko 70 lat tylko kilkudziesięciu Polaków uzyskało ów tytuł. Jeśli moje dane są aktualne, to obecnie w Polsce tytuł ten posiada 23 żyjących artystów (stan na listopad 2019). Biorąc pod uwagę popularność fotografowania, a wręcz jego masowość, nie jest nas dużo. Pomysł na wspólny projekt pojawił się około trzech lat temu. Projekt nabrał nowego „życia” w chwili, gdy pojawiło się zaproszenie do współpracy z domu aukcyjnego Face To Face ART. Przyjąłem funkcję kuratora przedsięwzięcia i zaprosiłem do współpracy osoby posiadające wspomniany tytuł EFIAP.
Wystawa odwiedzi kilka miast w Polsce. Chcemy w ten sposób popularyzować sztukę fotograficzną a także pokazać czym jest EFIAP, gdyż niewielka część społeczeństwa posiada wiedzę na ten temat. Udział w wystawie i aukcji zadeklarowało 16 osób. Autorami wystawy są: Marcin Bawiec, Cezary Dubiel, Rafał Kaźmierczak, Cezary Kowalczuk, Adam Ksieniewicz, Dorota Kycia, Krzysztof Muskalski, Robert Pranagal, Alicja Przybyszowska, Zdzisław Rynkiewicz, Tomasz Sobczak, Krzysztof Stós, Piotr Sygnarowicz, Zygmunt Trylański, Janusz Wojcieszak, Grzegorz Wójcik. Wspólnie zaprezentujemy 66 limitowanych fotografii o zróżnicowanej tematyce, przygotowanych w różnych technikach, spełniających wymogi kolekcjonerskie. Są to najlepsze prace z ponad 250 zdjęć zakwalifikowanych komisyjnie do wystawy.
Jestem przekonany, że poziom oferowanych fotografii jest wysoki, każdy z autorów prezentuje indywidualne spojrzenie na świat. Wystawa poprzez swoją różnorodność jest wyjątkowa. Przejdzie ona zapewne do historii, gdyż jest pierwszym tego typu wydarzeniem w naszym kraju.

Kurator wystawy Tomasz Sobczak
Wystawa czynna od 26 marca do 25 kwietnia  2020 r. Galeria TCK czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00. Galeria TCK – Rynek 5 – Tarnów. Bilety w cenie 3 zł i 2 zł (ulgowy).


28.03.20, godz. 17:00 – Promocja książki Pawła Krysy „Wschód is Good” – sala 1 TCK
(TCK jest partnerem wydarzenia)
Spotkanie promocyjne z autorem książki, pedagogiem, podróżnikiem, autorem wystaw fotograficznych , które miały miejsce również w Galerii TCK, tarnowianinem – Pawłem Krysą.

Zdecydowana większość pozycji książkowych traktujących o Europie Wschodniej koncentruje się na podkreślaniu dziwności,
nienormalności, a nawet pewnej patologii tego obszaru. Autorzy opisują oczywiście uroki oraz piękno zwiedzanych miejsc, ale czytelnik po zakończeniu lektury rzadko kiedy miałby odwagę tam pojechać. Natomiast moje odczucia wyniesione z kilkunastu lat podróżowania po wschodzie są zupełnie inne. Jadę tam zawsze z radością. Gdybym chciał opisać mrożącą krew w żyłach historię, to musiałbym ją wymyślić. Swoje wrażenia i przemyślenia zawarłem w dwudziestu ośmiu rozdziałach traktujących o: Gruzji, Armenii, Rosji, Krymie, Ukrainie, Białorusi i Rumunii.
Chciałem nadać tym tekstom charakter opowieści i gawędy. Nie są to więc typowe relacje czy dzienniki podróży, pisane na gorąco dzień po dniu. Czytelnik znajdzie natomiast relacje z tego, co mnie tam spotkało – w zdecydowanej większości były to przygody pozytywne – bo takie właśnie mi się przydarzają. Nic przecież nie poradzę na to, że naprawdę kocham ten Wschód i że dla mnie Wschód is good! –
Paweł Krysa
Tarnowianin,  historyk i etnograf, podróżnik po Europie Wschodniej i fotografik. Wszystkie te elementy podczas wypraw połączyły się w jedną całość. Przez wiele lat pracował w swojej profesji, jako nauczyciel historii i etnografii, zajmował się także PR i marketingiem radiowym, traktując podróże wyłącznie jako pasję. Od kilku lat odwrotnie – jest bowiem pomysłodawcą, pilotem i przewodnikiem wypraw po Europie Wschodniej. Ponadto stałym publicystą Przeglądu Prawosławnego.
Wstęp wolny

29.03.20, godz. 16:00 – CINEMARZENIE – Inne spojrzenie na kino: „Błąd systemu”, reż. Noraz Fingscheidt, prod. Niemcy 2019 – Kino Marzenie

Benni ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Bez względu na to, do jakiej placówki trafi, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki w slangu pracowników socjalnych nazywane są „łamaczami systemu”. Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki, kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki.
Srebrny Niedźwiedź na berlińskim festiwalu. Wybitny debiut i niemiecki kandydat do Oscara.
Bilety (w kasie kina oraz on-line): 14,99 zł


30.03.20, godz. 18:00 – DOKUMENTY PROSZĘ… – Cztery spojrzenia na filmowy dokument – marcowy cykl projekcji filmów dokumentalnych – Kino Marzenie

„Mój kraj taki piękny”, reż. Grzegorz Paprzycki, Polska 2019 30’–  w filmie autor dokumentuje nasilające się w ostatnich latach agresywne zachowania środowisk skrajnie prawicowych oraz próby podejmowania dialogu ze strony opozycjonistów. Bardzo ważny głos w sprawie kondycji naszego społeczeństwa oraz pytanie o jego najbliższą przyszłość.
„Nasza mała Polska”, reż. Matěj Bobřík, Polska 2019 70’ 
– dokument poświęcony grupie studentów Wydziału Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych, którzy przygotowują się do premiery swojego dyplomowego przedstawienia. Obok losów sowich bohaterów twórca przedstawia bardzo prawdziwą opowieść o wkraczaniu w dorosłość.
Bilety (w kasie kina oraz on-line): 14,99 zł


Ponadto w TCK:

Od marca rusza program edukacyjny „Perkusja dla najmłodszych” To możliwość nauki w sekcji perkusji dzieci w wieku przedszkolnym. Do niedawna nie było to możliwe chociażby z przyczyn anatomicznych. Pełnowymiarowy instrument nie nadawał się dla dzieci. To jednak ulega zmianie! Bartłomiej Rojek (od lat w S.M. ROCK, dyplomowany nauczyciel gry na instrumentach perkusyjnych ) opracował specjalny program nauczania dla najmłodszych (dzieci w wieku 4-8 lat), ponadto od niedawna posiada mini perkusję dopasowaną do wzrostu dzieci. Zajęcia dla dzieci będą krótsze, niż te dla starszych, będą trwały 30 minut. W programie znajdą się podstawowe elementy nauki gry na perkusji, ale przede wszystkim będzie to zabawa z rytmiką. Do podstawowych założeń zajęć należą: rozwijanie słuchu muzycznego, rozwijanie aktywności muzyczno–ruchowej, rozwijanie zdolności improwizacyjnych, a także uwrażliwianie na muzykę. Zajęcia odbywać się będą w formie indywidualnych spotkań.
Informacje i zapisy: tel. 14 6 888 888 lub osobiście w Tarnowskim Centrum Kultury.
Szczegóły:
https://tck.pl/aktualnosci-sm-rock,20,1804,smrock-perkusja-dla-najmlodszych.html

Do 6 marca trwa nabór do Jury Młodzieżowego 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej – Festiwalu wybranych polskich filmów fabularnych

Tarnowskie Centrum Kultury zgodnie z wieloletnią tradycją, pragnie zaprosić uczniów/studentów szkół średnich i wyższych na terenie miasta Tarnowa, do udziału w pracach Jury, poprzedzonych cyklem spotkań edukacyjnych „MovieMy o kinie”, które odbędą się już w marcu i kwietniu a poświęcone będą wybranym zagadnieniom dotyczącym polskiego filmu.
Tarnowska Nagroda Filmowa, w tym roku, odbędzie się w dniach 23-30 maja 2020 r. ale już teraz zapraszamy  do współpracy młodzież szkolną i studentów.
Pragniemy zaznaczyć, że w tym roku nadal rozwijamy nieco zmienioną formę naboru uczestników, która już się sprawdziła i podniosła walor edukacyjny tego projektu. Chcemy zaprosić uczniów/studentów szkół średnich i wyższych do udziału w cyklu weekendowych spotkań z filmoznawcami w klubie filmowym kina Marzenie. Spotkania te stanowić będą doskonałe przygotowanie dla kandydatów do jury 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, ale również pozwolą poszerzyć wiedzę każdemu zainteresowanemu kinem.
Nabór składa się z trzech etapów:
Etap 1. Deklaracja uczestnictwa w Jury, poprzez złożenie formularza, która zapewnia udział w sześciu bezpłatnych wykładach o polskim filmie. (Szczegóły w regulaminie).
Etap 2. Test wyłaniający właściwy skład jurorski, przygotowany w oparciu o wykłady. Wykłady, podczas których, kandydaci będą mieli okazję zapoznać się z wybranymi zagadnieniami, związanymi z polskim filmem, odbywać będą się w klubie filmowym kina Marzenie.
Etap 3. Udział wyłonionych jurorów w ocenie filmów 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
Szczegóły: https://tck.pl/aktualnosci-tarnowska-nagroda-filmowa,8,1803,34-tnf-nabor-do-jury-mlodziezowego.html

Zapowiedzi na początek kwietnia:

3.04.20, godz. 20:00 – Koncert jazzowy: AGA DERLAK TRIO – Piwnice TCK

Aga Derlak Trio, laureat nagrody Fryderyk 2016 w kategorii Jazz: Fonograficzny Debiut Roku zaprezentuje się przed tarnowską publicznością. Trio wystąpi w składzie: Aga Derlak – fortepian, Michał Kapczuk – kontrabas, Szymon Madej – perkusja. Zespół powstał w 2013, wykonuje autorskie kompozycje łączace inspiracje jazzem nowoczesnym, polską muzyką klasyczną i tradycją latynoamerykańską.
Trio koncertowało m.in. w Niemczech, Grecji, Wielkiej Brytanii, czy Hiszpanii. Brało udział w najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i Europie (m.in. Athens Technopolis Jazz Festival, Xjazz Berlin, Edinburgh Jazz Festival, Silesian Jazz Festival, Jazz Jantar, Bielska Zadymka Jazzowa). Zebrało szereg nagród w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. Jazz Juniors (2013), Przegląd Zespołów Jazzowych z Gdyni (2013), Krokus Jazz Festival (2014) Czech Jazz Contest (2015) oraz Zilina International Jazz Competition (2016).
W 2015 roku zespół wydał debiutancką płytę “First Thought” sygnowaną przez słowacką wytwórnię Hevhetia, która w 2016 otrzymała nagrodę Fryderyka.
Aga Derlak jest pianistką i kompozytorką. Kształciła się u mistrzów polskiej jazzowej pianistyki: Michała Tokaja oraz Pawła Tomaszewskiego. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, zdobywającą szerokie uznanie polskiej publiczności oraz środowiska jazzowego. Obecnie mieszka w Bostonie, gdzie kształci się pod okiem Danilo Pereza, pianisty Wayne Shortera. Aga jest absolwentką Berklee College of Music w Bostonie i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
„Znałem ją jako fantastyczną flecistkę, no ale na fortepianie to prawdziwa Rewelacja” –  Zbigniew Namysłowski
Bilety (w Biurze Obsługi TCK oraz on-line) 30 zł:
https://ekobilet.pl/tcktarnow/koncert-jazzowy-aga-derlak-trio-33636/403208-bilety-na-koncert

4.04.20, godz. 18:00 – HEART – hear the art (TCK jest partnerem wydarzenia)

Niebywała okazja, aby zostać uczestnikiem jednego z unikatowych wydarzeń w ramach projektu Heart – hear the art.
Tajemnicze spotkania, organizowane dla limitowanej liczby osób, to niebywała szansa dla poszukiwaczy prawdziwych wartości w sztuce, a także pewność spotkania się z nietuzinkowymi artystami – twarzą w twarz. Ideą Heart jest tajemnica, ponieważ zapisując się na wydarzenia znamy tylko datę, godzinę i przybliżoną lokalizację. Dopiero dzień przed planowaną datą dostajemy adres, pod który należy się udać by poczuć niepowtarzalny klimat. To innowacyjne podejście zapewnia nutę adrenaliny i ryzyka, ale nie ma się czego bać. Nad całym projektem czuwa Tarnowskie Centrum Kultury, które od lat proponuje w Tarnowie kulturę na najwyższym poziomie i jest głównym partnerem projektu.
Szczegóły, bilety (40 zł):  https://tck.pl/aktualnosci-wydarzenia,17,1784,heart—hear-the-art.html

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.