28 kwietnia 2024
Aktualności

Mistrzowie Polski reprezentują tarnowską uczelnię

Reprezentanci AZS ANS Tarnów, Anna Brożek (na zdjęciu z prawej) i Marcin Dzieński, triumfowali w rozegranych w Toruniu, Mistrzostwach Polski seniorów we wspinaczce na czas. Ich klubowy kolega, Oskar Szalecki zwyciężył natomiast w odbywających się równolegle zawodach Pucharu Polski juniorów w „czasówce”.

W zmaganiach pań zabrakło trzech medalistek niedawnego Pucharu Świata w Salt Lake City: rekordzistki świata, lublinianki Aleksandry Mirosław oraz dwóch zawodniczek AZS ANS Tarnów – Aleksandry Kałuckiej i Natalii Kałuckiej. Anna Brożek uzyskała w eliminacjach drugi czas – 8.22 s, ustępując pola Patrycji Chudziak z AZS Uniwersytetu Warszawskiego – 7.84 s. W ćwierćfinale po wyrównanym pojedynku pokonała o dwie setne sekundy (8.32 s – 8.34 s) Agatę Lesiewicz z Pol-Inowex Skarpy Lublin, w półfinale pobiegła natomiast o ponad sekundę szybciej (8.32 s – 9.39 s) od Darii Marciniak z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego. Finałową rywalką tarnowianki była zwyciężczyni eliminacji, Patrycja Chudziak. W pojedynku tym, Anna Brożek uzyskała najlepszy czas mistrzostw – 7.80 s, o blisko cztery dziesiąte sekundy pokonując zawodniczkę z Lublina (8.18 s).

Na siódmym miejscu rywalizację zakończyła Daria Nawój ze Sportivy Tarnów. Wywalczyła ona także w Toruniu dwa srebrne medale w kategorii młodzieżowców: w Mistrzostwach Polski w konkurencji na czas (startowały tu tylko dwie zawodniczki) oraz w Pucharze Polski w konkurencji na prowadzenie.

Wśród panów klasą dla siebie był w „czasówce” Marcin Dzieński. W eliminacjach przegrał wprawdzie ze swoim klubowym kolegą, Oskarem Szaleckim, który wynikiem 6.057 s poprawił swój rekord Polski juniorów. W ćwierćfinale nie dał jednak szans Ukraińcowi, Markowi Shutko (6.23 s – 8.89 s), a w półfinale pokonał Huberta Przytułę (zawodnik AZS UW nie ukończył biegu, a Marcin Dzieński uzyskał czas 5.79 s). W finale, tarnowianin znów pobiegł poniżej 6 sekund (5.92 s), wyraźnie pokonując Jana Tkaczyka z Pol-Inowex Skarpy Lublin, który uzyskał rezultat 6.74 s.

Triumfator kwalifikacji po ćwierćfinałowej wygranej z Patrykiem Ruzickim z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego, nie ukończył natomiast półfinałowej rywalizacji z Janem Tkaczykiem, a w pojedynku o trzecie miejsce uległ Hubertowi Przytule (7.04 s – 6.48 s). Tuż za nim, na piątym miejscu sklasyfikowany został inny tarnowianin, Bartłomiej Podlewski ze Sportivy.

Oskar Szalecki triumfował natomiast w Pucharze Polski juniorów w „czasówce”. Po wygraniu kwalifikacji, w półfinale pokonał Marka Shutko, a w finale okazał się o blisko dwie sekundy szybszy od Szymona Dąbrowskiego z Murall UKA. W obu biegach pucharowych, tarnowianin uzyskał rezultaty niewiele gorsze od swojego rekordu Polski, odpowiednio 6.202 s i 6.118 s.

O krok od miejsca na podium była w konkurencji na czas również Zuzanna Płonka z MKS Pałac Młodzieży Tarnów, rywalizująca w kategorii młodziczek. W eliminacjach uzyskała ona czwarty wynik – 10.003 s, a w rywalizacji pucharowej pokonała Kamilę Kiersztyn z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego oraz uległa Jagodzie Zalewskiej (KWS Klif Tarnowskie Góry) i Amelii Swęd (Murall UKA). Zawodniczka Pałacu startowała również w Pucharze Polski na prowadzenie, kończąc rywalizację na siódmej pozycji.