15 lipca 2024
AktualnościFotoreportaże

Młodzież debatowała na temat sytemu kaucyjnego [ZDJĘCIA]

W Auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie odbyła się debata oksfordzka dotycząca zagadnień ekologicznych. Wydarzenie było częścią EKOtygodnia w ZSEO, który odbywa się właśnie w tej tarnowskiej szkole.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych im. Tadeusza Kościuszki (jako propozycja) i Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika (w roli opozycji) – drużyny tych placówek zmierzyły się na argumenty w ramach towarzyskiej debaty oksfordzkiej. Uczniowie dyskutowali nad tezą dotyczącą systemu kaucyjnego, który od 2025 roku będzie w naszym kraju obowiązkowy, i jego szans powodzenia na wzór Europy Zachodniej. Po bardzo dynamicznej rozgrywce pełnej mocnych mów, kąśliwych pytań oraz ciekawych informacji w stosunku 245:233 (suma przekonanych mędrców 2:1) zwyciężyła szkoła Szczepanika, dla której było to przetarcie przed kwietniowym finałem Tarnowskiej Ligi Debatanckiej.

Wymianę argumentów oceniła loża mędrców w składzie: Tomasz Siewierski – Prezes Zarządu BOO Organizacji Odzysku Opakowań i Odpowiedzialności Producenta S.A., członek rady nadzorczej Krajowej Izby Gospodarczej Przemysłu Rozlewniczego, ekspert i prelegent w dziedzinie szeroko pojętej gospodarki opakowań; Tadeusz Mędzelowski – doktor habilitowany nauk humanistyczno-społecznych, profesor Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University z siedzibą w Nowym Sączu, Pełnomocnik Rektora ds. Wydziału Zamiejscowego w Tarnowie, autor monografii, książek i artykułów naukowych; Dawid Masło – Kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, doktorant Instytutu Ochrony Środowiska PAN w Krakowie, edukator przyrodniczy, autor książek, publikacji naukowych, felietonów oraz audycji radiowej „Przystanek Przyroda” w Radiu Kraków.

– Działania proekologiczne są dzisiaj jednym z kluczowych zagadnień, o których należy mówić. Jako szkoła mamy tego świadomość, dlatego na udział w takiej eko-debacie nie trzeba było nas długo namawiać – tłumaczy Mateusz Kołodziej, nauczyciel języka polskiego w ZSEO oraz opiekun szkolnego zespołu mówców. – Formuła debaty oksfordzkiej to wartość sama w sobie. Dzięki niej młodzież uczy się firmować racje, często przełamuje lęk przed publicznymi wystąpieniami i zyskuje pewność siebie, która procentuje w dalszym życiu. Do tego wszystkiego jest to okazja do poszerzenia wiedzy na różne tematy. Tak było również w tym przypadku.

Głównym partnerem wydarzenia była firma BOO Organizacja Odzysku Opakowań i Odpowiedzialności Producenta S.A., która ufundowała upominki dla wszystkich uczestników eko-debaty.

foto: Tomasz Pawlina/ZSEO Tarnów

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.