Nagrody i wyróżnienia w konkursie regionalnym
W Muzeum Etnograficznym w Tarnowie odbył się XXVIII Regionalny Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy. Organizatorem konkursu było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie, współorganizatorem i gospodarzem – Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Oddział Muzeum Etnograficzne. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 300 autorów (dzieci, młodzież i dorośli) z regionu tarnowskiego – powiaty: dąbrowski, brzeski, tarnowski ziemski i grodzki. Wśród nich byli również przedstawiciele gminy Borzęcin.
Komisja konkursowa po obejrzeniu i wnikliwej ocenie zaprezentowanych prac przyznała reprezentantom gminy Borzęcin następujące miejsca:
KATEGORIA: PISANKA TRADYCYJNA- DOROŚLI TWÓRCY LUDOWI:
– dwanaście równorzędnych I MIEJSC – wśród nich Katarzyna ŻUREK z Przyborowa;
– trzynaście równorzędnych II MIEJSC – wśród nich Karolina CHODACKA z Przyborowa i Mateusz DUCH z Przyborowa;
– osiem równorzędnych III MIEJSC – wśród nich Gabriela PRZESŁAWSKA z Przyborowa;
KATEGORIA: PISANKA TRADYCYJNA – DZIECI
– pięć równorzędnych II MIEJSC – wśród nich: Martyna KARGOL z Borzęcina,. WYRÓŻNIENIA: Daria MAŁEK z Borzęcina, Joanna RAMS z Borzęcina, Marta SZUMIGRAJ z Borzęcina, Paulina TOMASIK z Przyborowa.
KATEGORIA: PISANKA TRADYCYJNA – MŁODZIEŻ
– dwa równorzędne I MIEJSCA – wśród nich: Michał ŻUREK z Przyborowa;
– cztery równorzędne II MIEJSCA – wśród nich: Oliwia PIOTROWSKA z Borzęcina, Anna SWORNIOWSKA z Borzęcina;
– trzy równorzędne III MIEJSCA – wśród nich: Aleksandra PIĘKOSZ z Borzęcina. WYRÓŻNIENIA: Justyna DUDA z Borzęcina i Katarzyna GIBOWICZ z Przyborowa.
Zadowolony z wykonywanej pracy w GOK Borzęcin w zakresie podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji ludowych jest jego dyrektor, Piotr Kania: – Cieszy, że nasza kilkunastoletnia praca w tym zakresie nie idzie na marne i jest dostrzegana. Podobne „występy” przedstawicielki i przedstawiciele z gminy Borzęcin notują od lat będąc mocnym ośrodkiem na mapie instytucji kultury dbających o kultywowanie tradycji wielkanocnych. Nie byłoby to możliwe bez talentu i zaangażowania Katarzyny Żurek pracującej od wielu lat w świetlicy w Przyborowie, a w okresie wielkanocnym współpracującej z Marią Pyrek w zakresie organizacji warsztatów i przekazywania tradycji zdobienia pisanek dzieciom i młodzieży z gminy Borzęcin. Gratuluję ze swojej strony moim koleżankom i ich uczniom/uczennicom.
Dobry wynik nie uszedł uwadze wójta gminy, Janusza Kwaśniaka: – To, że gmina Borzęcin zdobieniem pisanek stoi i że w konkursie od lat prezentuje się okazale jest oczywiste, ale że nasza reprezentacja zdobędzie w tym roku tyle laurów, jest miłą niespodzianką. Gratuluję zarówno Laureatom, jak i Instruktorom GOK. Jedni i Drudzy, w dzisiejszy sukces włożyli wiele pracy. To dobry dzień dla promocji wizerunku gminy Borzęcin w regionie.