28 maja 2024
AktualnościFotoreportaże

Naukobus odwiedził Zakliczyn

W hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie dostępna była dziś do zwiedzania mobilna wystawa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. Naukobus. W ciągu ledwo kilku godzin otwarcia ekspozycji zwiedzili ją uczniowie szkół nie tylko z gminy Zakliczyn, ale także i sąsiednich gmin.   

Naukobus to mobilne laboratorium, rodzaj wystawy z ok. 20 eksponatami. Jak podkreśla wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, dzięki Naukobusom dzieci w praktyczny sposób, poprzez eksperymenty mogą poznawać tajniki różnych dziedzin nauki, m.in. biologii, fizyki, chemii, informatyki.

– Społeczna odpowiedzialność nauki wpisuje się w realizowaną przez ministerstwo strategię. To jeden z filarów nowej strategii prezentowanej przez wicepremiera Jarosława Gowina. Nauka dla Ciebie to przede wszystkim szereg przedsięwzięć i programów, które mają zwiększyć społeczną odpowiedzialność uczelni oraz instytucji naukowych. Przecież nauka powinna służyć każdemu z nas, nauka powinna służyć społeczeństwu – mówił Grzegorz Kądzielawski, szef gabinetu wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

– To dla nas spore wyróżnienie – przyznaje wprost burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak. – Sam z zaciekawieniem przyglądałem się funkcjonowaniu prezentowanych eksponatów oraz zasadom powstawania różnych zjawisk. To bardzo cenna inicjatywa i tym bardziej dla nas ważna, że możemy z niej korzystać jako pierwsi w całym regionie.

Projektu Naukobus jest realizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Centrum Nauki Kopernik.

Dodajmy, że jutro Naukobus odwiedzi Żabno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.