9 maja 2024
Aktualności

Nowe przepisy dla użytkowników hulajnóg

M.in. status prawny hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego został zaktualizowany w ustawie Prawa o ruchu drogowym. Od czwartku nie wolno będzie m.in. jeździć hulajnogą po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h, uregulowano też zasady parkowania hulajnóg.
Osoba kierująca hulajnogą elektryczną od czwartku będzie musiała korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Zabronione będzie: przewożenie hulajnogą elektryczną i innymi urządzeniami transportu osobistego innych osób, zwierząt lub przedmiotów, ciągnięcie lub holowanie innych pojazdów oraz pozostawianie hulajnóg na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Na chodniku użytkownik elektrycznej hulajnogi będzie musiał ustępować pierwszeństwa pieszym i dostosować się do ich prędkości.

Osoby w wieku od 10 do 18 lat, aby poruszać się hulajnogą elektryczną, będą musiały mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany. Zabronione będzie poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dzieci do 10 lat – będą mogły jeździć tylko w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnogę będzie można pozostawić na chodniku jedynie w przeznaczonym do tego miejscu. Miejsce to wyznacza zarządca drogi, a gdy nie wyznaczy, pojazd będzie musiał być ustawiony jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do krawędzi chodnika, zaś szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych musi być nie mniejsza niż 1,5 m. Gdy hulajnoga pozostawiona zostanie w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch, zostanie usunięta na koszt właściciela. O usunięciu decydował będzie policjant lub strażnik miejski.

Za łamanie przepisów dotyczących zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego grozić będą mandaty od 20 do 5 tys. zł. Dodatkowo nowelizacja zakazuje korzystania z elektrycznych hulajnóg w stanie nietrzeźwości – za to będzie groził nawet areszt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.