25 kwietnia 2024
Aktualności

Oddano do użytku ważną dla mieszkańców Borzęcina inwestycję

Oficjalnie i uroczyście przekazano do użytkowania Budynek Wielofunkcyjny w Borzęcinie. Tu ma swoją siedzibę jednostka miejscowej straży pożarnej, ośrodek pomocy społecznej, a budynek wykorzystywany jest zarówno przez lokalne instytucje, jak i samych mieszkańców. Tu także udzielane są bezpłatne porady prawne i odbywają się spotkania z parlamentarzystami. W otwarciu rozbudowanego obiektu wielofunkcyjnego wzięli udział zaproszeni goście – parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i różnych szczebli samorządu, reprezentanci służb mundurowych, druhowie a także mieszkańcy miejscowości. Zmodernizowany nakładem blisko 2,4 mln złotych obiekt to nie tylko ważna inwestycja z punktu widzenia społeczności strażackiej Borzęcina, ale także wizytówka miejscowości i jego centrum. Warto dodać, że dzięki zaangażowaniu miejscowych władz samorządowych z wójtem Januszem Kwaśniakiem na czele, wkład własny gminy do realizacji zadania wyniósł około 461 tysięcy złotych, czyli niewiele ponad 20%. Resztę sfinansowano dzięki środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, dotacji budżetu państwa oraz funduszom europejskim dysponowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Borzęcinie, którą odprawił kapelan małopolskich strażaków ks. brygadier Władysław Kulig w koncelebrze powiatowego kapelana OSP i PSP w Brzesku ks. Grzegorza Sroki oraz proboszcza parafii ks. Mikołaja Pieca. Po niej uczestnicy, przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Okulic, przemaszerowali na plac przy remizie OSP w Borzęcinie Górnym. Tu podczas uroczystej zbiórki powitano gości, sponsorów i mieszkańców miejscowości licznie przybyłych, mimo niepewnych warunków pogodowych. Wydarzenie było znakomitą okazją do wręczenia odznaczeń i medali druhom z gminy Borzęcin. Ceremonii dokonali prezes zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Brzesku druh Marian Zalewski w asyście poseł na Sejm RP Józefy Szczurek-Żelazko. Uchwałą prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa małopolskiego złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni: druh Janusz Kwaśniak (OSP Borzęcin Górny) oraz druh Krzysztof Wojas (OSP Łęki). Srebrne medale otrzymali: druh Dariusz Kania (OSP Borzęcin Górny) i druh Marcin Knapik (OSP Bielcza), medale brązowe: druh Dawid Czernek (OSP Bielcza) a także druh Paweł Pasierb (OSP Łęki). Miłym akcentem było także uhonorowanie strażaków seniorów z Borzęcina Górnego. Za długoletnią służbę w jednostce OSP oraz poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego złożono podziękowania druhom: Józefowi Wójcikowi, Józefowi Przewłockiemu, Józefowi Ciochoniowi, Józefowi Banasiowi, Józefowi Staśce i Alfredowi Ducinowskiemu. Okolicznościowe adresy wyróżnionym wręczyli: prezes OSP w Borzęcinie Górnym druh Tomasz Siudut w asyście poseł na Sejm RP Józefy Szczurek-Żelazko i naczelnika jednostki OSP w Borzęcinie Górnym druha Piotra Małka.

Po wręczeniu odznaczeń, jako pierwszy głos zabrał wójt gminy, Janusz Kwaśniak. Podkreślał ważną rolę obiektu dla lokalnej społeczności. – Na tę inwestycję druhowie czekali od wielu lat. OSP Borzęcin Górny to jednostka wiodąca w gminie Borzęcin, funkcjonująca w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Dzięki wsparciu, jakie uzyskaliśmy z funduszy Unii Europejskiej, ale również z budżetu państwa, dzisiaj możemy cieszyć się rozbudowanym obiektem, w którym strażacy ochotnicy zyskali dwa kolejne pomieszczenia garażowe, nowe zaplecze sanitarne wraz z szatniami, salę szkoleniową i wielofunkcyjną, która będzie także służyć innym jednostkom organizacyjnym gminy i całej społeczności lokalnej. To również obiekt, w którym odbywać będą się posiedzenia Rady Gminy Borzęcin, tu zlokalizowane jest także pomieszczenie dedykowane parlamentarzystom na dyżury i spotkania z mieszkańcami. W rozbudowanym budynku swoją siedzibę ma także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – przypominał wójt. Janusz Kwaśniak podziękował także osobom i podmiotom, dzięki którym uzyskano niemałe środki na wykonanie inwestycji. – To już kolejna inwestycja w gminie Borzęcin, która potwierdza, jak ważna jest współpraca samorządu lokalnego z administracją rządową i z samorządem województwa. Dziękuję wszystkim za merytoryczne i finansowe wsparcie – mówił. Wspólnie z przewodniczącym rady gminy Czesławem Małkiem wręczyli okolicznościowe grawery. Otrzymali je: przedstawiciel administracji rządowej, wicewojewoda małopolski – Ryszard Pagacz, posłowie na Sejm RP: Stanisław Bukowiec, Piotr Sak, Józefa Szczurek-Żelazko oraz wykonawca inwestycji – właściciel firmy El-Bud Leszek Wójcik.

Obecny na uroczystości wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz z zadowoleniem przyjął oddanie inwestycji do użytku. – Gmina zyskuje nową przestrzeń na kulturalną, społeczną i obywatelską działalność. To ważne, że doszło do przebudowy i rozbudowy tego obiektu. Jest to bardzo potrzebna inwestycja, oczekiwana nie tylko przez straż pożarną, ale także przez władze samorządowe i mieszkańców. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć tę inwestycję. Niech ten budynek służy mieszkańcom, pracownikom i druhom jak najlepiej! – mówił w Borzęcinie wicewojewoda.

Zdaniem posła Stanisława Bukowca przebudowana i powiększona znacznie remiza jest dowodem uznania dla służby druhów. – Ostatnie tygodnie potwierdzają, że bez sprawnie i dobrze funkcjonującej jednostki OSP mieszkańcy danej miejscowości nie mogą czuć się bezpiecznie. Życzę, aby ten obiekt poprawił wasze codzienne funkcjonowanie i służbę, jaką z poświęceniem pełnicie. Słowa uznania skierował także na ręce wójta. – To kolejny piękny dowód na to, że gmina Borzęcin jest dobrze, sprawnie i z wizją prowadzona i należy do czołówki samorządów, które dobrze się rozwijają – mówił poseł.

Gratulacje samorządowcom złożył także poseł Piotr Sak. – Koniec wieńczy dzieło. Dzięki dobrej współpracy wójta i rady gminy możemy dzisiaj podziwiać nowoczesny, okazały i oczekiwany przez wiele lat budynek, który łączy funkcje zabezpieczenia socjalnego, społecznego i ratowniczego.

Cieszy mnie, jak pięknieje nasz powiat – przyznał starosta powiatu brzeskiego, Andrzej Potępa. – Gratuluję skuteczności w pozyskiwaniu środków na wykonanie tej inwestycji. Jako samorządowiec wiem, że nie jest to łatwe zadanie.

Po przemówieniach oficjalnie otwarto i poświęcono obiekt. Gości po obiekcie oprowadzał naczelnik jednostki OSP w Borzęcinie Górnym Piotr Małek. W sali reprezentacyjnej zaproszeni mogli obejrzeć prezentację dotyczącą historii budynku wielofunkcyjnego oraz realizacji inwestycji.

Po części oficjalnej rozpoczął się festyn strażacki. Na zorganizowanej plenerowej scenie wystąpiła znakomita Orkiestra Dęta z Okulic oraz dwa zespoły disco: Antony Esca i gwiazda wieczoru – Ronnie Ferrari z najbardziej znanym utworem „Ona by tak chciała”. Przygotowano także atrakcje i animacje dla rodzin, pokaz sprzętu strażackiego, prelekcję pt. „Zapomniane zawody” oraz liczne konkursy z nagrodami. Ponadto w ramach festynu można było skorzystać z bogato wyposażonych stoisk gastronomicznych, degustacji potraw, a wszystkie dzieci nieodpłatnie mogły – przez kilka godzin – bawić się na dmuchanych zamkach i zjeżdżalniach. Wiele radości sprawiły maluchom bańki mydlane, darmowa wata i popcorn bez ograniczeń.

Podczas imprezy była możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 (bez rejestracji, po okazaniu dowodu osobistego) jednorazową szczepionką Johnson&Johnson. Z możliwości skorzystało 15 osób.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.