29 kwietnia 2024
Aktualności

Patriotyzm gospodarczy po tarnowsku [FELIETON]

Jednym z kierunków wzrostu dobrobytu państwa, ale również i naszych małych ojczyzn jest kształtowanie postawy patriotyzmu gospodarczego i konsumenckiego. Patriotyzm gospodarczy to odpowiednia polityka państwa i samorządu sprzyjająca przedsiębiorstwom z rodzimym kapitałem.

Mimo wielu wiążących umów międzynarodowych, szczególnie w Unii Europejskiej, jest to możliwe. Wiedzą o tym przedsiębiorcy w Niemczech, których rząd aktywnie wspiera „swoich”. Polscy przedsiębiorcy do niedawna nie bardzo mogli liczyć na poparcie swoich władz. Na szczęście obecny rząd to zmienia. Niebagatelna w tym rola mediów, które swoją narracją mogą ukierunkować zmiany społeczne i gospodarcze.

Polskim firmom najtrudniej bowiem walczyć z zakorzenionym w  Polsce kodem kulturowym, który gloryfikuje zagraniczne firmy. Zmiana tego kodu jest możliwa i bardzo potrzebna, szczególnie w administracji publicznej.

Politycy i samorządowcy powinni pamiętać, za czyje pieniądza pracują i dla kogo powinni pracować. Jako wyborcy powinniśmy pamiętać, czyje interesy powinni reprezentować nasi reprezentanci, i cały czas im to przypominać.

Tymczasem w Tarnowie będziemy mieli nowe autobusy! Można powiedzieć: świetnie! Ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Niemal 40 milionów złotych za ich dostarczenie trafi nie do polskiego producenta, a do szwedzkiej Scani. Mało tego Tarnów przespał swoją szansę na wpisanie się w rządowy program bezemisyjnego transportu publicznego, w ramach którego do 2020 roku samorządy z ogromnym wsparciem finansowym państwa, kupią łącznie 780 autobusów elektrycznych. To wynik porozumienia dotyczącego rozwoju elektromobilności, które podpisali przedstawiciele rządu i samorządowcy z 41 polskich miast i gmin. Niestety nie ma w tym gronie Tarnowa!

Niedawno miałem okazję rozmawiać z prezesem Ursusa. Spółka Ursus Bus wygrała właśnie przetarg na dostawę w pełni elektrycznych autobusów niskopodłogowych dla miasta Zielona Góra. Sanocki Autosan ma zaś dostarczyć 15 autobusów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.
Ktoś może powiedzieć, że przecież w każdym przypadku samorządy będą miały nowy tabor, więc nie ma problemu. Ja jednak upieram się, że poza chwilowym efektem „nowości” nie bez znaczenia jest aspekt patriotyzmu ekonomicznego.

Jak widać na przykładzie innych samorządów, patriotyzm gospodarczy to dla nich norma. To musi się też stać normą w Tarnowie!

Grzegorz Kądzielawski

2 komentarze do “Patriotyzm gospodarczy po tarnowsku [FELIETON]

  • Panie Kądzielawski. A jak miał wygrać polski producent jak w ogóle nie przystąpił do przetargu. A co do patriotyzmu gospodarczego „po naszemu” to Pan chyba wie najlepiej jak to wygląda. Bo specjalnie dla Pana powiększono zarząd i 50 tys ?? co miesiąc wpada. Będzie na kampanię jak znalazł.

    Odpowiedz
  • Czy Ryszard Ścigała i urzędnicy za jego kadencji byli patriotami gospodarczymi?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.