27 kwietnia 2024
AktualnościOd Czytelników

Prawnik radzi: Nieprzyjęcie mandatu i jego skutki

Policja lub Straż miejska wystawiają mandat z chwilą złapania osoby na gorącym uczynku wykroczenia lub bezpośrednio po jego popełnieniu. Podczas wystawiania tego dokumentu, funkcjonariusz ma obowiązek poinformować o możliwości odmowy jego przyjęcia – jeśli zdecydujemy się na ten krok, musimy jednak liczyć się z nieprzyjemną konsekwencją drogi sądowej.
Postępowanie przygotowawcze w przypadku odmowy przyjęcia mandatu jest bardzo okrojone; organy badają jedynie, czy są podstawy do wystąpienia do sądu z wnioskiem o ukaranie oraz zbierają informacje konieczne do poparcia oskarżenia. Po zakończeniu czynności, sprawa trafia do sądu rejonowego. Ten musi zbadać wszystkie okoliczności sprawy – bierze pod uwagę całokształt materiałów dowodowych i wyjaśnienia, a także stopień społecznej szkodliwości czynu.
Odmowa przyjęcia mandatu jest więc korzystna tylko w przypadku, kiedy istnieją poważne wątpliwości co do jego nałożenia. Nie warto więc uchylać się w oczywistych przypadkach – Policja zawsze może wystąpić z wnioskiem o ukaranie; tak samo w przypadku zwykłej odmowy przyjęcia mandatu za nieprzepisową jazdę samochodem, jak i kiedy nikt
nie otworzy drzwi funkcjonariuszom podczas interwencji. Przegrana rozprawa rodzi zaś koszty, które wielokrotnie przekraczają dobrowolną spłatę grzywny.

Projekt realizowany przy pomocy organizacyjnej Gminy Miasta Tarnowa. Lista punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w Tarnowie znajduje się na stronie http://tarnow.npp-kj.pl/tarnow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.