21 kwietnia 2024
Aktualności

Premier wspiera koncepcję Centrum Nauki Szczepanik w budynku dworca PKP w Mościcach

Wicepremier oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin zadeklarował wsparcie dla koncepcji utworzenia w Tarnowie Centrum Nauki Szczepanik. Kazimierz Koprowski, kandydat PiS – Zjednoczonej Prawicy na Prezydenta Tarnowa chciałby zlokalizować je w zamkniętym obecnie i niszczejącym budynku dworca PKP w Mościcach.

– Musimy jako stolica subregionu proponować śmiałe rozwiązania i takim jest Centrum Nauki Szczepanik – mówił Kazimierz Koprowski podczas konferencji prasowej z Jarosławem Gowinem, która odbyła się właśnie obok obiektu w Mościcach. – Niedawno w Tarnowie był Naukobus, mobilna wystawa Centrum Nauki Kopernik. W ciągu dwóch dni odwiedziło ją przeszło tysiąc młodych osób. To pokazuje jakie jest wśród młodych ludzi zainteresowanie wykonywaniem doświadczeń, poznawaniem świata. To Centrum może być hitem, przyciągającym wycieczki z całego regionu, nawet spoza Małopolski.

Kazimierz Koprowski przewiduje również wskrzeszenie w ograniczonej formie funkcji dworca – wydzielenie pomieszczenia na potrzeby poczekalni dla pasażerów.
Premier Jarosław Gowin pomysł z Centrum Nauki Szczepanik uznał za strzał w dziesiątkę. Powiedział, że idealnie wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a rozwój gospodarczy kraju musi być oparty na odkryciach polskich naukowców.

– Popularyzacja wiedzy naukowej jest bardzo ważna. Jestem przekonany, że to Centrum będzie zaszczepiać w młodych ludziach zainteresowanie nauką, że wokół niego grupować się będą młode elity Tarnowa – stwierdził.

 

Jarosław Gowin zadeklarował finansowe wsparcie jego resortu dla tego projektu, a także wyraził nadzieję, iż Centrum Nauki Szczepanik będzie impulsem do rozwoju Tarnowa oraz wartością dodaną dla miasta.
Przypomnijmy, że Jan Szczepanik, które nazwiskiem nazwane ma być przyszłe Centrum Nauki to wynalazca zwany „polskim Edisonem” i „galicyjskim geniuszem”. Przez lata mieszkał w Tarnowie – pochowany jest na Starym Cmentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.