Raka można przechytrzyć
Szpital św. Łukasza w Tarnowie zakończył realizację VI edycji programu edukacyjnego „Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce”.
Celem projektu pod hasłem „przechytrzyć raka” jest zwiększenie liczby wcześnie wykrytych nowotworów poprzez wzrost czujności onkologicznej, poszerzenie wiedzy dotyczącej objawów chorób nowotworowych oraz spadek zachorowań na nowotwory złośliwe poprzez poprawę stylu życia.
– Warto się badać. Sama jestem takim przykładem, że wcześnie wykryta zmiana, daje duże szanse na powrót do pełni zdrowia. Badajmy się bo najważniejszą prawdą onkologiczną jest to, żeby wcześnie zdiagnozować nowotwór. Wyleczenie zależy od stopnia zaawansowania w momencie postawienia rozpoznania. Nie ma nieważnych objawów, każdy objaw, który jest powtarzalny, uciążliwy, należy wyjaśnić. Uczymy się przede wszystkim nie bać kontaktu z onkologią – mówi Anna Czech Dyrektor Szpitala.
W ciągu ostatnich edycji programu szpitalny zespół pokonał kilka tysięcy kilometrów, udało się przeszkolić ponad 5 tysięcy mieszkańców Małopolski w różnych wieku.
W całej Małopolsce, wzorem lat poprzednich, tylko w tej edycji programu odbyło się 10 spotkań edukacyjnych w czasie których uczestnicy wzięli udział wykładach i dyskusji prowadzonej przez lekarza onkologa. Dla chętnych prowadzono również kursy samobadania piersi oraz jąder na fantomach.
Programowi towarzyszyła kampania medialna – spoty radiowe i telewizyjne oraz audycje edukacyjne, które w radiu i telewizji. Jest również specjalna strona internetowa z przewodnikiem po najczęstszych objawach nowotworów (przechytrzycraka.lukasz.med.pl oraz www.profilaktykawmalopolsce.pl).
W ramach projektu działał również onkologiczny telefon zaufania – dzięki niemu każdy może liczyć na bezpłatną poradę lekarza onkologa.
Co ważne, ponad 90% dotychczasowych uczestników dzięki prowadzonej ankiecie wyraziła zadowolenia z możliwości wzięcia udziału w spotkaniu, 3/4 osób przyznało, że ich wiedza onkologiczna została poszerzona. Prawie wszyscy ankietowani przyznali, że programy edukacyjne są potrzebne i podnoszą świadomość pacjentów.